Odkrywanie Ameryki. Osiem wieków eksploracji Atlantyku

Tłumaczenie: Paweł Latko
Seria: Tak żyli ludzie
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Au temp de la decouverte des Ameriques, Huit siecles d'exploration de l'Atlantique
popularnonaukowa
Bacha85

Z Islandii na Grenlandię i do Vinlandu- wyprawy wikingów do Ameryki. Bretońscy i baskijscy rybacy podążając za ławicami dorszy dotarli do Nowej Fundlandii. Henryk Żeglarz nakazuje kapitanom prowadzenie dzienników pokładowych. Sposoby nawigacji i przyrządy używane w XV w. Portugalczycy szukają drogi morskiej do Indii. Cel Krzysztofa Kolumba- płynąć na zachód i odnaleźć Indie. Porażka Kolumba: odkrycie Ameryki nie przynosi oczekiwanych zysków. Amerigo Vespucci bada 10 000 km wybrzeża i "oddaje" swe imię Ameryce. Giovanni i Sebastiano Cabotowie poszukują przejścia północno-zachodniego. Hudson, Veerrazano i Cartier w Ameryce Północnej. Od odkrycia po inwazję.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie,1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie