978-83-7805-042-1

Jakub Kubacki, były emigrant, wraca po latach do Berlina. Nie będzie to jednak zwykła podróż sentymentalna. Niebawem ginie dwóch mężczyzn w jakiś sposób związanych z Jakubem. Okazuje się, że dawne podejrzenia, nieufność i teorie spiskowe są wciąż żywe, a mur berliński nie tylko istniał fizycznie, lecz nadal istnieje w świadomości ludzi. "Berlin Blue" to nie tylko powieść sensacyjno-obyczajowa...

"Berlin Blue" to nie tylko powieść sensacyjno-obyczajowa o wpływie historii na życie bohaterów. To przede wszystkim kompozycja złożona z sekwencji emocjonalnych, sensacyjnych i politycznych, a nutami są ludzie. Powieść o skomplikowanej przeszłości i jej teraźniejszych reperkusjach, o więzach i pętlach, przyjaźni i nienawiści oraz nieporozumieniu. Jakub staje się ofiarą niedokończonych spraw z przeszłości, nie wie, komu może zaufać w sytuacji ciągłego zagrożenia, w której się znalazł. Nie pozostaje mu nic innego, jak wziąć udział w wyścigu, w którym stawka jest wysoka, ale zwycięzcy nie będzie.

źródło opisu: www.wfw.com.pl

źródło okładki: Strona wydawcy

Wioleta Sadowska | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

„Ideały, których nie da się dobrze sprzedać, idą na śmietnik, a ludzie, którzy je wyznają, razem z nimi”

Debiut powieściowy Zbigniewa Zbikowskiego zainteresował mnie ciekawym tytułem oraz samym zarysem fabuły streszczonej na stronie wydawcy. Nie słyszałam wcześniej o autorze. Zbigniew Zbikowski mimo, że książka jest jego debiutem powieściowym, pisał już w latach siedemdziesiątych pierwsze opowiadania. Jest też autorem artykułów, które były drukowane na emigracji i w krajowej prasie. Publikował również swoje teksty na łamach takich czasopism jak „Polityka” czy „Życie”. Z chęcią zapoznam się z jego tekstami w najbliższej przyszłości.

Główny bohater „Berlin Blue” dziennikarz Jakub Kubacki, ze względu na uroczystość odznaczenia swojego przyjaciela Kornela, po latach postanawia odwiedzić Berlin – miasto jego przeszłości. To w nim mieszkał będąc na emigracji. Miasto to odegrało w jego życiu wielką rolę i do dziś nie daje o sobie zapomnieć. To właśnie w Berlinie Zachodnim aktywnie...

catalinka | 2013-01-06

"Berlin Blue" jest debiutancką powieścią polskiego autora, Zbigniewa Zbikowskiego. Pisarz bardzo lekko opisuje tematykę współpracy z obcymi mocarstwami, donosicielstwa i korupcji. Wątek jego książki jest poprowadzony właśnie wokół spisku na wielką skalę, którego korzenie istniały przed wieloma laty.

Grupa przyjaciół z emigracji spotyka się w Berlinie na wręczeniu jednemu z nich, Kornelowi Tarnopolskiemu orderu za działania na rzecz wyzwolenia Polski z komunizmu. Podczas uroczystości okazuje się, że Kornel został zamordowany, a głównym podejrzanym staje się Jakub, polski dziennikarz, który prawdopodobnie jako ostatni widział Tarnopolskiego. Mężczyzna za radą swojego niemieckiego znajomego Heinza postanawia się ukryć. Pobyt w Berlinie jest także dla niego w pewnym sensie rozliczeniem się z przeszłością, która nie była dla niego łatwa. W międzyczasie zaczyna się afera dotycząca szczepionek na świńską grypę, a kolejni znajomi są oskarżani o to, że w przeszłości współpracowali ze...

anias_83 | 2018-02-08
książek: 2055