978-83-7805-042-1
literatura piękna

Jakub Kubacki, były emigrant, wraca po latach do Berlina. Nie będzie to jednak zwykła podróż sentymentalna. Niebawem ginie dwóch mężczyzn w jakiś sposób związanych z Jakubem. Okazuje się, że dawne podejrzenia, nieufność i teorie spiskowe są wciąż żywe, a mur berliński nie tylko istniał fizycznie, lecz nadal istnieje w świadomości ludzi. "Berlin Blue" to nie tylko powieść sensacyjno-obyczajowa...

"Berlin Blue" to nie tylko powieść sensacyjno-obyczajowa o wpływie historii na życie bohaterów. To przede wszystkim kompozycja złożona z sekwencji emocjonalnych, sensacyjnych i politycznych, a nutami są ludzie. Powieść o skomplikowanej przeszłości i jej teraźniejszych reperkusjach, o więzach i pętlach, przyjaźni i nienawiści oraz nieporozumieniu. Jakub staje się ofiarą niedokończonych spraw z przeszłości, nie wie, komu może zaufać w sytuacji ciągłego zagrożenia, w której się znalazł. Nie pozostaje mu nic innego, jak wziąć udział w wyścigu, w którym stawka jest wysoka, ale zwycięzcy nie będzie.

źródło opisu: www.wfw.com.pl

źródło okładki: Strona wydawcy

Olga | 2018-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2018

Szkoda,że nie zaczęłam czytać książek Z. Zbikowskiego od tej pozycji. Po Transprussi ta książka jest mocno rozczarowująca. Ale to Berlin Blue jest debiutem literackim autora, więc wiele trzeba wybaczyć. Ogólnie jest to bardziej sensacja jak kryminał. Smaczku ma dodać fakt, że bohaterami są działacze opozycyjni z czasów PRL-u i ci, którzy ich inwigilowali. Główny bohater - Kubacki, 50-letni redaktor i były opozycjonista, a naiwny i nieostrożny...Taka luźna pozycja na niedzielne popołudnie.

catalinka | 2013-01-06

"Berlin Blue" jest debiutancką powieścią polskiego autora, Zbigniewa Zbikowskiego. Pisarz bardzo lekko opisuje tematykę współpracy z obcymi mocarstwami, donosicielstwa i korupcji. Wątek jego książki jest poprowadzony właśnie wokół spisku na wielką skalę, którego korzenie istniały przed wieloma laty.

Grupa przyjaciół z emigracji spotyka się w Berlinie na wręczeniu jednemu z nich, Kornelowi Tarnopolskiemu orderu za działania na rzecz wyzwolenia Polski z komunizmu. Podczas uroczystości okazuje się, że Kornel został zamordowany, a głównym podejrzanym staje się Jakub, polski dziennikarz, który prawdopodobnie jako ostatni widział Tarnopolskiego. Mężczyzna za radą swojego niemieckiego znajomego Heinza postanawia się ukryć. Pobyt w Berlinie jest także dla niego w pewnym sensie rozliczeniem się z przeszłością, która nie była dla niego łatwa. W międzyczasie zaczyna się afera dotycząca szczepionek na świńską grypę, a kolejni znajomi są oskarżani o to, że w przeszłości współpracowali ze...

Wioleta Sadowska | 2012-05-12
Przeczytana: 12 maja 2012

„Ideały, których nie da się dobrze sprzedać, idą na śmietnik, a ludzie, którzy je wyznają, razem z nimi”

Debiut powieściowy Zbigniewa Zbikowskiego zainteresował mnie ciekawym tytułem oraz samym zarysem fabuły streszczonej na stronie wydawcy. Nie słyszałam wcześniej o autorze. Zbigniew Zbikowski mimo, że książka jest jego debiutem powieściowym, pisał już w latach siedemdziesiątych pierwsze opowiadania. Jest też autorem artykułów, które były drukowane na emigracji i w krajowej prasie. Publikował również swoje teksty na łamach takich czasopism jak „Polityka” czy „Życie”. Z chęcią zapoznam się z jego tekstami w najbliższej przyszłości.

Główny bohater „Berlin Blue” dziennikarz Jakub Kubacki, ze względu na uroczystość odznaczenia swojego przyjaciela Kornela, po latach postanawia odwiedzić Berlin – miasto jego przeszłości. To w nim mieszkał będąc na emigracji. Miasto to odegrało w jego życiu wielką rolę i do dziś nie daje o sobie zapomnieć. To właśnie w Berlinie Zachodnim aktywnie...