Książki. Magazyn do czytania, nr 5 / czerwiec 2012

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książki. Magazyn do czytania". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
20833881
czasopisma
freesoul1705

Dlaczego w imię sprzeciwu wobec kibolstwa nie rezygnuje z miłości do piłki? Dlaczego należy kibicować słabszym? Dlaczego ćwierćfinały są zawsze lepsze niż finały? - lekcję męskiego sportu pobiera od pisarza Dorota Wodecka Siostra fiksum-dyrdum Jej ''Dzienniczek'' to najczęściej tłumaczona polska książka. Jako jedyna Polka spotkała Jezusa. Przez 33 lata życia udało jej się zrealizować każdy...

Siostra fiksum-dyrdum

Jej ''Dzienniczek'' to najczęściej tłumaczona polska książka. Jako jedyna Polka spotkała Jezusa. Przez 33 lata życia udało jej się zrealizować każdy plan - nieświęty żywot siostry Faustyny Kowalskiej opisuje Joanna Bator

Alain de Botton o wyścigu szczurów

Kapitalizm to demon ciągłego porównywania się z innymi. Większość samobójców to wyrzuceni z pracy. Nie boją się, że nie będą mieli z czego żyć. Chodzi o upokorzenie - słynnego eseistę odwiedza w Londynie Katarzyna Surmiak-Domańska

Edmund White - przyjaciel Dorotki

''Gdy okazało się, że mam HIV, w CNN filmowali mnie chyba ze 20 razy, żeby zobaczyć łzy''. Z najwybitniejszym gejowskim pisarzem Ameryki rozmawia Katarzyna Bielas

Nieśmiertelność jest tuż-tuż

Czy zastrzyk z nanorobotów da nam życie wieczne? Pomysłom amerykańskiego wizjonera Raya Kurzweila przygląda się Piotr Cieśliński

Trójkąty z jednym liderem

Między rozmowami z Leninem, Rooseveltem i Stalinem oraz projektowaniem przyszłej cywilizacji znalazł czas na dobrze ponad sto romansów. Zapomnianego klasyka H.G. Wellsa przypomina Jerzy Jarniewicz

Balonem po śmierć i chwałę

Wiedząc, że umiera, położył się plecami do skały. Pod kurtką ukrył notatnik. Odnaleziono go 30 lat później w lodach Arktyki. Niezwykłą historię człowieka, który chciał dotrzeć na biegun północny balonem, przedstawia Radosław Leniarski

Mariusz Szczygieł o sukniach...

...które dla arabskich księżniczek projektuje Blanka Matragi. Tylko ona napisała książkę, która w Czechach przebija popularnością ''Gottland''

Bruce Chatwin o złym kolekcjonerze

''Najbrzydsi ludzie kochają najpiękniejsze przedmioty'' - twierdził. Zanim został jednym z najsłynniejszych pisarzy podróżników XX w., pracował w domu aukcyjnym Sotheby's. Tylko w ''Książkach'' jego elektryzujące opowiadanie

Seksatlas polskiej prozy

Przeczytaliśmy za Was to, co przypłacilibyście śmiertelnym zażenowaniem - sceny erotyczne we współczesnej polskiej prozie. Przeżyliśmy. Ale czy Wy przeżyjecie?

Ponadto:

• Zbrodnia nad urwiskiem
  • 1000 słów
  • Ostatnia chowa klucz
  • Na pokuszenie
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • We dwoje

7 (3 ocen i opinii)
Na pokuszenie
Thomas Cullinan

6,13 (30 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8,11 (9 ocen i opinii)
allison | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, Czasopisma
Przeczytana: 22 lipca 2012

Mimo iż twarzą okładki jest Jerzy Pilch, dla mnie bohaterem numeru jest H.G. Wells, autor słynnego "Wehikułu czasu". Artykuł o nim uważam za najciekawszy tekst - napisany z polotem i erudycją, pokazujący nieznane powszechnie oblicze pisarza, jego stosunek do kobiet, cywilizacji i tradycji, polityki...
Autor odwołuje się w tekście do wydanej niedawno biografii Wellsa "Który stawał na wysokości zadania" pióra Davida Lodge'a. I na pewno zachęcił mnie do sięgnięcia w przyszłości po tę książkę.

Wywiad z Pilchem, owszem, ciekawy, a nawet bardzo, skoro większość rozmowy poświęcona jest piłce nożnej i ja, sportowa ignoranta, przeczytałam go z zainteresowaniem. Przyznam jednak, że przejadła mi się już wystudiowana poza pisarza z papierosem w dłoni, rzucającego nawet w wywiadzie "mięsem".

Bardzo ciekawe są też artykuły o:
- książkach i poglądach zdeklarowanego ateisty Alaina de Bottona;
- siostrze Faustynie i jej biografii pióra Ewy K. Czaczkowskiej;
- roli, zasięgu i formie...

fulmir | 2014-01-26
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Całkiem udany numer. Opiszę tylko to co mi po nim zostało w głowie, bo o części przeczytanych tekstów mogłem zapomnieć.
Bardzo udany wywiad z pisarzem Jerzym Pilchem na temat piłki i nie tylko. Przy okazji mogę polecić film na podstawie prozy Pilcha "Pod mocnym aniołem" (na którym wczoraj byłem w kinie). Naprawdę mocna rzecz. Również bardzo przyjemny tekst na temat tradycji picia piwa, tego ,że jest ono raczej plebejskie. Ciekawy tekst pana Szczygła, intrygujący życiorys siostry Faustyny i artykuł o życiu w Londynie utwierdzają mnie w przekonaniu, że to wartościowe pismo. Dalej mamy wywiad z kontrowersyjnym, najsłynniejszym gejowskim pisarzem USA Edmundem White'em. Również intrygujące są artykuły o uporczywym zdobywaniu bieguna północnego i o tym jak ludzie dążą do bycia nieśmiertelnymi. To tyle i zabieram się za kolejny archiwalny numer Książek, tym razem z Masłowską na okładce. Życzę miłej lektury:)

książek: 1979
kryptonite | 2012-05-21
Przeczytana: 20 maja 2012

Jak dla mnie, dość słaby numer w porównaniu z innymi.

Ksiądz Pistolet | 2017-01-14
Przeczytana: lipiec 2012