Polityczny Alfabet Zakopanego

6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
satyra, humor
satyra
Kotek101

Do Zakopanego już od końca XIX wieku przyjeżdżali artyści, pisarze, politycy. W początkach XX wieku polityka władz zaboru austriackiego była nader tolerancyjna. Zakopane stało się oazą polskości. Swobodnie prowadzono działalność kulturalną i polityczną. Znani ludzie polityki mieszkali w prywatnych domach, pensjonatach. Czas płynie, zmieniają się sympatie polityczne, a i kolejne ekipy zjawiają...

Czas płynie, zmieniają się sympatie polityczne, a i kolejne ekipy zjawiają się pod Giewontem. Społeczność pod Giewontem z ogromną gościnnością przyjmuje polityków. Jest z tego powodu dumna, że miasteczko jest odwiedzane przez ludzi władzy świeckiej i kościelnej.
Warto bowiem wspomnieć, że papież Jan Paweł II był pod Giewontem w czerwcu 1997 r., a w pobliskim Nowym Targu, stolicy Skalnego Podhala był Joseph Ratzinger, dziś papież Benedykt XVI. Było to podczas wizyty Jana Pawła II na Podhalu, w Nowym Targu, 8 czerwca 1979 r.
Miejscowe władze czynią nieraz karkołomne wysiłki, czasem śmieszne, by coś dla miasta załatwić. Często padają obietnice, politycy wyjeżdżają i zapominają. Ale tak to czasami bywa. Nikt nie podważy gościnności górali, ich otwartego serca dla ceprów, nie mówiąc już o politykach. Przyjeżdżajcie ku nom! Otrzymacie ciupagi i kapelusze! A w karczmie poczęstują was kwasicą, moskalem i góralską herbatą, zatańczycie z urokliwymi góralkami i przystojnymi gazdami. Do zobaczenia na Krupówkach!

źródło opisu: Agencja Reklamowo Wydawnicza STANMAR, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kotek101 | 2012-05-08
Przeczytana: 03 maja 2012

Fajnie napisana satyra ukazująca znanych ludzi, którzy spędzili chociażby jeden dzień w stolicy Tatr. Autor humorystycznie opisuje gdzie przebywali, spali, bawili się i odpoczywali znani przywódcy - prezydenci i premierzy , politycy, wojskowi, pisarze, artyści, duchowni z wielu państw europejskich i nie tylko, począwszy od czasów galicyjskich po dzień dzisiejszy. Dzięki tej luźnej satyrze można dowiedzieć się jak wiele osób znanych z dobrej bądź złej strony odwiedziło Zakopane, a także ciekawych anegdotek na temat osób opisanych w książce.

Justyna | 2014-05-29
mariola | 2016-10-30