Dziedzictwo Manganów

Tłumaczenie: Jadwiga Olędzka
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mangan inheritance
powieść amerykańska, 20 w.
literatura piękna
A--

źródło okładki: skan

Jolka | 2019-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Nigdy nie skusiłabym się samodzielnie na tę książkę, gdyby nie pewna okoliczność. Siedząc w przychodni lekarskiej obok mnie zaczytywała się tą powieścią inna pacjentka, starsza ode mnie. Pomyślałam: jeśli nie można się od niej oderwać nawet na te pół godziny, to warto pożyczyć i ocenić. Zapamiętałam tytuł i pożyczyłam. Nazwisko autora zupełnie nic mi nie mówiło. I słusznie, ten irlandzkiego pochodzenia pisarz i scenarzysta filmowy zmarł w 1999 roku, a powieść, którą przeczytałam, wydana została w 1979 roku.

Nieznajoma z przychodni umożliwiła mi przeczytanie książki całkowicie niebanalnej. I chociaż tytuł wskazuje raczej na sprawy dotyczące majątku, to jednak powieść dotyczy głównie poszukiwania swoich korzeni i rodzinnej historii. 36- letni dziennikarz i poeta, James Mangan, po nagłe śmierci swojej sławnej żony, aktorki, która nieźle go wzbogaciła, wzmocniony opowieściami swego ojca i ze zdjęciem prapradziadka z 1847 roku, przybywa do kraju przodków - Irlandii. Owym...