Polskie piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945

Wydawnictwo: Bellona
7,16 (235 ocen i 32 opinie) Zobacz oceny
10
9
9
23
8
49
7
90
6
48
5
12
4
4
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-111-2301-4
liczba stron
440
słowa kluczowe
emigracja
kategoria
historyczna
język
polski
dodała
St0kr0tka

Nowa książka Sławomira Kopra to pozycja poruszająca tematy pomijane w dotychczasowych publikacjach. Sprawy wstydliwe, rzucające cień na polską emigrację po klęsce wrześniowej: spory polityczne, rozgrywki personalne, bezwzględną walkę o władzę. Eliminację z życia publicznego ludzi związanych z sanacją, chorobliwe rozliczenia z przeszłością, obozy internowania dla niewygodnych oficerów i...

Nowa książka Sławomira Kopra to pozycja poruszająca tematy pomijane w dotychczasowych publikacjach. Sprawy wstydliwe, rzucające cień na polską emigrację po klęsce wrześniowej: spory polityczne, rozgrywki personalne, bezwzględną walkę o władzę. Eliminację z życia publicznego ludzi związanych z sanacją, chorobliwe rozliczenia z przeszłością, obozy internowania dla niewygodnych oficerów i polityków. Ambicje i brak zdecydowania generała Sikorskiego, żenujące obsesje jego podwładnych, konflikty wstrząsające polskim światem w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Informacje zaskakujące, czasami wręcz nieprawdopodobne i bardzo odległe od stereotypowego postrzegania polskiej emigracji tego okresu. Ale autor znalazł też inne tematy. Nieprawdopodobne losy pięknej Krystyny Skarbek (ulubionej agentki Churchilla), obrazy z życia polskich bohaterów „Bitwy o Anglię”, rozpad przyjaźni skamandrytów, tajemniczą postać Józefa Rettingera, kobiety w życiu generała Andersa czy zadziwiające przypadki byłego premiera Felicjana Sławoja Składkowskiego. I dziwną grę hitlerowskiej Abwehry patronującej wyjazdowi z okupowanego kraju rodziny Sikorskiego i żony generała Sosnkowskiego. I to zapewne bez wiedzy samych zainteresowanych…

 

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5731

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 0
| 2012-08-13

Druga wojna światowa doczekała się wielu publikacji. Autorzy starali się rozłożyć ją na czynniki pierwsze. Jak to się stało, że szaleniec, niespełniony artysta doszedł tak wysoko i tak daleko? Jak to możliwe, że alianci nie zauważyli niebezpieczeństwa, z jakim wiązała się współpraca ze Stalinem? Również w naszym Kraju pojawiały się kolejne pytania i pojawili się badacze, którzy chcieli odkryć tajemnice Czasów Apokalipsy Spełnionej. Co tak naprawdę stało się na Gibraltarze? Czemu kampania wrześniowa była klęską? Jakie szanse mieli Powstańcy? Debatowano, pisano i analizowano. Setki takich prac zdobią półki bibliotek i stanowią ważne źródła historyczne. Jednak łączy je zazwyczaj jedno, schematyczność, podążanie przetartymi wzorcami. Ale oto, na polskim rynku, pojawiła się ciekawa publikacja, która jest inna, nie analizuje, a opowiada szczerze i bezkompromisowo, jak to właściwie było. Przybliża w ciekawy sposób życie osób, które odegrały kluczową rolę dla państwa polskiego w latach wojny. Polskie Piekiełko. Obrazy z życia elit emigracyjnych 1939-1945, to książka, która jest o wiele lepszym podręcznikiem historii niż jakakolwiek inna pozycja. Dlaczego? Bo nie jest schematyczna, ale fascynująca.
Sławomir Koper to polski historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który opublikował już kilka ciekawych książek związanych z tematyką historyczną. Najbardziej znane to, mi.in.: Życie prywatne elit drugiej Rzeczypospolitej, Wpływowe kobiety drugiej Rzeczypospolitej, Afery i skandale drugiej Rzeczypospolitej, ale również: Ukraina. Przewodnik historyczny. Tragiczne dzieje, polskie ślady., Chorwacja. Przewodnik historyczny, O fascynującej historii, jedzeniu i piciu. I jak sam autor zapowiada, na końcu książki, planuje kolejny cykl.
Książka ta, jest zarówno pewnego rodzaju podręcznikiem historii, co i biografiami, ale ponad to, i chyba co najważniejsze, intrygującą lekturą, opisującą mało znane sekrety z życia ważnych osobistości lat drugiej wojny światowej. Rzetelnie sporządzonymi obserwacjami i faktami, tak często pomijanymi w innych publikacjach, żeby nie ukazywać skaz bohaterów. Ale pan Koper się tego nie boi. Pisze wprost, tak jak było i to jest największym walorem tej książki.
Tytuł, Polskie Piekiełko, nawiązuje do realiów życia elit emigracyjnych. Elit, czyli kogo? Od generałów, przez polityków, aktorów i na pisarzach kończąc. W książce poznamy losy generała Sikorskiego, gen. Andersa, gen. Śmigłego, gen. Długoszowskiego, Skamandrytów, H. Ordonówny, profesora Retingera, niedźwiadka Wojtka, , I. Mościckiego, K. Skarbek i wielu innych. To nie są suche biografie, które wyliczają zasługi gen. Sikorskiego, czy opisujące jak to odważnie gen. Anders zdobywał Monte Cassino. O nie, w tej książce niczego podobnego nie znajdziemy. Trudno też się dopatrzeć teorii spiskowych, ale za to mamy elementy szpiegowskie. Wiecie kto był pierwowzorem Vesper Lynd z książki Casino Royale, Iana Fleminga (cykl o Jamsie Bondzie)? Polska pani szpieg, a która, po tę odpowiedź sami musicie sięgnąć do książki…
Polskie Piekiełko, ujawnia absurdalne zwyczajnie, który panowały w polskiej polityce emigracyjnej. Jak wiadomo, rząd powstały na uchodźstwie (najpierw we Francji, a później przeniesiony do Anglii), gromadził wokół siebie zwolenników gen. Sikorskiego, a dawnych członków sanacji trzymał z dala od polityki. Autor porusza temat walk politycznych, które toczyły się u władzy, kiedy to powinno zejść na drugi plan i zamiast zsyłania żołnierzy na Wyspę Węży, to powinno się ich wysyłać na front. Szpiegowskie obsesje prof. Kota, który niczym Sherlock Holmes, próbował wydedukować, kto zdradza ojczyznę (z niepowodzeniem i fanatyzmem, oczywiście) są kolejnym ciekawym aspektem omawianym w tej publikacji.
Jednak, to nie tylko biografia sławnych nazwisk. Mowa tu jest o ludziach, zwykłych cywilach, ratowanych dzięki paktowi Sikorski- Majski. Ukazana jest ewakuacja wojska z ZSSR (nie zawsze chwalebna), ale i cywilów, których był to jedyny ratunek. Świadectwo żołnierzy, wypuszczonych z łagrów, którzy oddawali swoje racje żywieniowe dla innych, żeby i tamci mogli się wyrwać z piekielnej ziemi komunistów. To również świadectwo pomysłowości Polaków, bo przecież, Polak potrafi. Tak i podczas wojny dał temu dowód, kiedy to próbował wydostać się z Rumunii, czy potrzebował zdobyć mięso. Zwykłe, ludzkie toczone walki o życie, ucieczki w lepsze miejsce, czy znalezienie polskiej armii i ruszenie z nią do wojny z wrogiem. To opis dziejów naszego kraju, w czasie najtrudniejszym.
Styl i język, jakim posługuje się autor jest klarowny i zrozumiały dla każdego przeciętnego człowieka. Nie ma tu trudnych wojskowych formułek, czy specjalistycznych określeń. Jeżeli w tekście zostaje przywołany jakiś fakt historyczny, zaraz zostaje on umiejscowiony w czasie, miejscu i są opisy, tak aby laik to zrozumiał. Plusem, który dodaje wiarygodności powieści, ale i jest ciekawym urozmaiceniem są cytaty. Pochodzące z zachowanych wspomnień, czy publikacji. Mamy słowa generała Andersa, które wypowiadał o Sikorskim, czy fragmenty Dzienników Lechonia, które idealnie ukazują relacje między Skamandrytami. Są też sławne przemówienia (np. Becka My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.), które opatrzone są trafnymi komentarzami i spostrzeżeniami autora. Pan Sławomir Koper, nie boi się także czerpać z wiedzy innych historyków, których fragmenty przytacza. Wszystko jest tak idealnie zgrane, że książkę czyta się szybko i z łatwością, której nie można by przypisać typowym podręcznikom historycznym.
Oryginalność, to cecha, która sprawia, że Polskie Piekiełko jest rarytasem wśród współczesnych publikacji historycznych. Książka, którą chce się czytać, której nie trzeba przerywać, aby sprawdzić fakty w niej opisane, czy umiejscowić je w przestrzeni chronologicznej. Czy trzeba posiadać wiedzę o drugiej wojnie światowej, żeby ją zrozumieć? Niekoniecznie. Warto znać zarys dziejów. Ale żadnej szczegółowej faktologii, ta lektura od nas nie wymaga, bo sama nam ją daje. Zresztą tu nie chodzi o fakty, a o ludzi i ich życia. Bo jak sarkastycznie zauważył pewien angielski pisarz: Ludzie nie zmieniają historii, tak jak ptaki nie zmieniają nieba.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażanie, nie tylko, jako miłośniku historii, ale jako osobie, która lubi wciągającą literaturę. Anegdoty, którymi raczył mnie autor przez kilkaset stron były kapitalne i zostaną mi w pamięci na długi czas. Osoby, które mogłam dzięki niemu bliżej poznać, w końcu nabrały pierwiastka człowieczeństwa. Gen. Anders nie jest już tylko wodzem spod Monte Cassino, ale zwykłym człowiekiem, który miał dwie żony, lubił wypić i pograć w karty. Lotnicy z bitwy o Anglię, to nie tylko bohaterzy, ale i zwykli mężczyźni, którzy potrzebowali się oderwać od codzienności, którzy kultywowali idee Carpe diem, bo każdego dnia mogli zginąć i byli tego świadomi. Polskie Piekiełko, to lektura zabawna, momentami tragiczna, ale przede wszystkim prawdziwa i co najważniejsze dobrze napisana. Polecam!

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Gottland

Cóż za dar opowiadania! I to takiego podwójnego. Bo mamy opowieści wprost - to o czym pisze Mariusz Szczygieł jest ciekawe, barwne samo w sobie, ale s...

zgłoś błąd zgłoś błąd