O pożytkach z wątpliwości

Wydawnictwo: Sic!
Conversations with Zygmunt Bauman
83-88807-27-7
Delur

Keith Tester & Zygmunt Bauman, "O pożytkach z wątpliwości. Rozmowy z Zygmuntem Baumanem" - pięć pasjonujących rozmów, w których Bauman opowiada o młodości spędzonej w Polsce i o powojennej polskiej socjologii; prezentuje swoich intelektualnych mistrzów i "powinowatych"; objaśnia kluczowe wątki swojej myśli społecznej i wypowiada się na temat jej przyszłości. Wyjaśnia, jak to jest być...

Wyjaśnia, jak to jest być jednocześnie socjalistą i liberałem i dlaczego wierzy, że świat może i powinien być zmieniany. Dla tych, którzy znają Baumana, to świetna okazja, by odświeżyć i uporządkować wiedzę. Dla tych, którzy jeszcze go nie znają, to znakomite wprowadzenie w tajniki Baumanowskiej myśli.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic! 2003

źródło okładki: Wydawnictwo Sic! 2003

Delur | 2012-05-17
Przeczytana: 17 maja 2012

Czytałem, zaglądałem do książek Baumana i o Baumanie, oglądałem dokumenty, czytałem wywiady w poszukiwaniu prostego, jasnego wytłumaczenia czym jest nowoczesność a czym ponowoczesność i płynna nowoczesność, jakie są ich cechy charakterystyczne, różnice.
Odpowiedź znalazłem dopiero tutaj, w rozdziale III "Ambiwalencje nowoczesności" Bauman omawia dokładnie czym są podane wyżej terminy, rozróżnia je, przedstawia swój wkład w tworzenie i porządkowanie tych pojęć.
Od trzeciego rozdziału tej książki (wcześniejsze są o socjologii, nudne dla laików) należy rozpocząć czytanie Baumana. Nie próbujcie "Kultury w płynnej nowoczesności", "Miłość, Europa, Świat" (dokument), ani "Listów ze świata(...)" przed przeczytaniem tego.

HWalczyński | 2017-08-13
Buck Rotgut | 2017-02-02