Cinder

Okładka książki Cinder Marissa Meyer
Okładka książki Cinder
Marissa Meyer Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Saga księżycowa (tom 1) fantasy, science fiction
Saga księżycowa (tom 1)
Dorota Konowrocka-Sawa
Powieść amerykańska 21 w. literatura amerykańska z baśnią w tle

Uwielbiam ♡♡

Uwielbiam ♡♡

Historia kopciuszka cyborga, uroczego księcia, plagi, tajemniczych Księżycowych i widma wojny? No ja jestem na tak!

To jedna z tych młodzieżowych książek fantasy, które po prostu szaleńczo się pochłania i świetnie przy tym bawi. Prosty język, wciągające momenty, uroczy ale nienachalny wątek romantyczny.

Bardzo podoba mi się wykreowany w tej serii świat, w którym współżyją ludzie, androidy i cyborgi. Te ostatnie zmagają się oczywiście z odrzuceniem i piętnowaniem. Ciekawa jestem czy ten wątek będzie jeszcze jakoś pociągnięty w kolejnych seriach.

Podobali mi się bohaterowie, podobały mi się zwroty akcji i świat przedstawiony. Myślę że to będzie seria, która przyniesie mi wiele przyjemności i nie mogę się doczekać, aż przeczytam pozostałe tomy.

Bardzo podoba mi się wykreowany w tej serii świat, w którym...

Retelling bajki o Kopciuszku w wersji science fiction. Całkiem to ciekawa propozycja. Myślę, że szczególnie młodszym czytelnikom przypadnie do gustu.

2078

Witaj mój nowy ulubieńcu! Gdzie ja byłam przez te wszystkie lata, to ja nie wiem, ale siedziałam wieczorem zasłuchana, ignorując cały świat, żeby skończyć (żałowałam rano tylko tego, że nie zaczęłam, jej wcześniej) i niewyspanie było tego totalnie warte! Poza tym nie przypominam sobie, kiedy ostatnio zdażyło mi się pokochać książkę już od pierwszych słów - zazwyczaj potrzebuję czegokolwiek, wciągnąć się, polubić bohaterów, a tutaj? Bam, pierwsze zdania i ja już wiedziałam, że będzie miłość.

Nie spodziewałam się takiej akcji, słyszałam, że to retelling, ale androidów nie przewidziałam i serio, kocham każdą sekundę tej książki i muszę pamiętać, żeby kolejny tom zaczęć wcześniej, żeby nie zarwać nocki ♡. 5 gwiazdek bez najmniejszego zawahania ♡.

Mam problem z oceną tej książki, bo zdecydowanie nie jestem docelową czytelniczką - czyli dziewczynką 10-15 lat, wzdychającą do swojego nieosiągalnego idola i marzącą o byciu księżniczką. Nie jest źle napisana czy nudna (choć w pewnym momencie zrobiła się dość przewidywalna),ale nie wciągnęła mnie do swego świata, nie mogłam się z nikim identyfikować, emocje czy przeżycia bohaterek często były dla mnie sztuczne i naciągane. Starszym czytelnikom nie polecam, chyba że ktoś chce poczytać bajkę swojej córce.

Jest to jeden z lepszych i bardzo wyróżniających się retellingów o Kopciuszku, jaki kiedykolwiek widziałam czy czytałam. Jako młodzieżówka osadzona w świecie sci-fi bardzo podobał mi się klimat, który dawał mi lekko vibe Cyberpunk’a (którego UWIELBIAM).

Mimo paru nierozważnych decyzji, polubiłam się z główną bohaterka i przymykałam oko, na niektóre naiwne zachowania, bo jest to w końcu młodzieżówka i nie będę się czepiać, że nie były podejmowane „dorosłe” działania. Książę Kai jest dla mnie ciągle zagadka, bo jak dla mnie trochę za mało go tu dostałam, żeby móc stwierdzić jaką jest postacią.

Na mega plus jest sama fabuła, która może nie zawsze zaskakiwała, ale bardzo wciągała. Chciałam wiedzieć co jest dalej i nie miałam momentu, gdzie coś mnie nudziło. Wątek, który mnie bardzo zaintrygował to ten o Lunarach. Mam nadzieje, że w kolejnych częściach będzie o nich więcej jak i o samej królowie.

Takim moim minusikiem był wątek romantyczny, który był poboczny, ale jakoś do mnie nie przemówił. Po takim krótkim czasie ciężko było mi uwierzyć w to uczucie.

Jednak uważam, że „Cinder” to świetna młodzieżówka, którą mega polecam mimo paru uwag.

Książka jest napisana z pomysłem, jednak to literatura młodzieżowa, dialogi wydają się dość naiwne, ale może to urok młodości :) Ta książkę przeczytałam zdecydowanie za późno

Pierwszy raz po tę książkę sięgnęłam w bibliotece, gdy uwagę moją przykuła klasyczna, elegancka okładka z pantofelkiem na stopie dziewczyny. Dalej jednak zdecydowanie bardziej pociągnął mnie opis powieści. Rzecz dzieje się w Pekinie, mieście przyszłości pełnym cyborgów, androidów i baśniowych tajemnic. Już od samego początku zaciekawiło mnie połączenie science fiction z baśnią, a potem było jeszcze ciekawiej.

Główną bohaterką tej książki jest tytułowa Cinder, czyli na nasze Kopciuszek, która mieszka w nowoczesnym, modernistycznym mieście przyszłości pod opieką swojej okropnej macochy oraz w towarzystwie dwóch sióstr. Dziewczyna jest mechanikiem, jednym z najlepszych w Pekinie, ciężko pracuje w tym fachu, a wszystkie zarobione pieniądze zabiera jej macocha. Pewnego dnia na targowisku dziewczynę zaczepia nie kto inny jak zakamuflowany książę Kai, który prosi ją o naprawę królewskiego androida. Dziewczyna oczywiście jest zaskoczona, że o pomoc prosi ją ktoś tak ważny, dodatkowo nie pomaga w tym fakt, że Cinder jest nim zauroczona tak jak większość dziewcząt w Pekinie. Istnieje jednak drobny kłopot. Otóż dziewczyna jest cyborgiem, osobą nieposiadająca we współczesnym świecie równych ludziom praw i bardzo się tego wstydzi. Jednak to dopiero początek historii, bowiem zbliża się bal królewski, na który macocha zabrania Cinder pójść, królewski android zawiera ważne dla bezpieczeństwa informację a w całej Wspólnocie Wschodniej szaleje groźna i mordercza zaraza, na którą do tej pory nie odnaleziono lekarstwa. Jak potoczą się losy Cinder i jak wiele tajemnic jeszcze poznamy? Nie będę tutaj uprzedzać faktów, koniecznie przeczytajcie sami.

Z mojej strony chciałabym przyznać, że książka ta zrobiła na mnie naprawdę piorunujące wrażenie. Główna bohaterka jest osobą, której nie da się nie polubić, a jej dalsze losy wciągają tak bardzo, że aż człowiek nie może doczekać się, żeby dowiedzieć się, co będzie działo się dalej. Podobają mi się tu świetnie skonstruowane postacie, relacje zachodzące między nimi oraz niesamowita historia, która spójnie splata ich losy, łącząc je ze sobą. Autorka tej sagi naprawdę w sposób wręcz doskonały wykorzystała tutaj znaną wszystkim baśń o Kopciuszku i wplotła ją w świat przyszłości, dodając wiele niesamowitych wątków pobocznych. Moim zdaniem jest to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć. Nie powinno nas również zmylić to, że powieść ta klasyfikowana jest jako literatura młodzieżowa, bowiem spodobać się ona może osobom w tak naprawdę każdym wieku.

"Cinder" stanowi bardzo udany reeteling Kopciuszka w wersji science fiction. Fabuła kręci się wokół tytułowej Cinder Linh - bohaterki, która mieszkała w futurystycznym Nowym Pekinie. Szalała tam epidemia lituorzy (nie wiem jak to się pisze 😣),choroby objawiającej się niebieskimi plamami na ciele. Życie bohaterki zmienia się, gdy jej siostra zaraża się ta chorobą. W co się wplącze, to przeczytacie w tej powieści. Jeśli lubicie reetelingi oraz science fiction na pewno spodoba wam się ta powieść Marissy Meyer.

3,75/5 ✨

❝Może to nie był pojazd jak z bajki, może to nie był klucz do wolności, ale pewnego dnia uda jej się wyrwać z Nowego Pekinu. Znajdzie miejsce, gdzie nikt nie będzie jej znał ani wiedział, czym jest.❞

❝Lustra mają jednak nieprzyjemny zwyczaj przekazywania prawdy.❞

Cinder to pierwszy tom Sagi Księżycowej opowiadający o przygodzie dziewczyny cyborga. Sagę Księżycową miałam w planie od dłuższego czasu czyli jakoś od liceum. Podczas czytania miałam takie jakby deja vu, że już kiedyś to czytałam. I chyba (o ile pamięć mnie nie myli) czytałam Cinder w gimnazjum. Ale całej sagi w całości nie czytałam.

Ogólnie to nie przepadam za czytaniem sc-fi, ale kupiło mnie to, że jest to retling Kopciuszka, który bardzo lubię od dziecka. Przyznam się, że trochę historia mnie nudziła, nie była to zła pozycja. Gdybym była młodsza, to pewnie bardziej by mi przypadła do gustu.

3,75/5 ✨

❝Lustra mają jednak nieprzyjemny zwyczaj przekazywania prawdy.❞