rozwiń zwiń

Polisa śmierci

Okładka książki Polisa śmierci
Robin Cook Wydawnictwo: Rebis Cykl: Pia Grazdani (tom 1) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Pia Grazdani (tom 1)
Seria:
Thriller
Tytuł oryginału:
Death Benefit
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375108606
Tłumacz:
Aleksandra Górska
Tagi:
Robin Cook Polisa Śmierci
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
463 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
536
532

Na półkach:

Z pośród wielu, a to naprawdę wielu autorów thrillerów medycznych Robin Cook należy do mojej ,,Topowej Trójki” do mojego Panteonu pisarzy takowych książek. Cook ma sporo zasług i jeszcze sporo wniesie jeśli chodzi o dorobek dobrej powieści z szpitalnymi aferami w tle. Bardzo go cenię za naukowe podejście, do tego co pisze, za to, że jest na bieżąco, a nawet wyprzedza epokę i idzie trochę naprzód w obrębie medycyny, bioinżynierii i genetyki. Jedyne o co można się przyczepić do Cooka to jego słabość do przedstawiania kwestii medyczno-naukowych i wyolbrzymiania ich w stronę tzw. ,,naukowego bełkotu” – a dobrym przykładem ,,złego” przechodzenia w sci-fi jest jego specyficzne dzieło ,,Inwazja”. Jest to dobra książka – coś z tej medycyny tam jest – ale dla mnie to wyjście daleko po za schemat – jak to nazwałem ,,klasycznego kanonu Cooka”, a właśnie za wzór owego Kanonu , uważam ,,Comę”.
,,Polisa Śmierci” Robina Cooka jest taką drobną zagwozdką. Zastanawiam się czy umieścić ją w tym moim tzw. ,,Klasycznym Kanonie Cooka” czy ma pozostać ot tak zwykłym dobrym medycznym thrillerem na poziomie. Postanowiłem, że z racji na nietuzinkowy pomysł i rozwiązanie całej fabuły umieszczę ,,Polisę Śmierci” w gronie tego Kanonu.


,,Polisa Śmierci” – to inna, specyficzna książka Cooka - ,,klasyk” , ale z mnóstwem ekonomicznych i kryminalnych elementów. Już sam tytuł książki mówi, nam, że na pewno pojawi się coś nowego – zagadnienia z zakresu Ekonomii, a mianowicie rynek ubezpieczeniowy – rynek Polis. No i dobrze, że tak się stało, dobrze że Cook kombinuje i dodaje stale coś nowego do swojego repertuaru – w ten sposób utrzymuje się stale na wysokim poziomie.

Z tą ,,ekonomią” Cooka można było się na początku fabuły trochę pogubić, ale w miarę jak akcja nabierała tempa, idę się założyć, że nawet laik był w stanie pokapować się z tymi finansowymi ,,zawiłościami” – to świadczy o samym Cooku, że ceni sobie czytelnika – Chce trafiać nie tylko do zaznajomionych z medycyną, ale do tych co lubią dobry kryminał i sensację. Główną bohaterką tej powieści Cooka jest: Pia urocza, śmiała studentka 4 roku Medycyny, wahająca się pomiędzy wyborem pracy na Internie w szpitalu lub przejście w tryb laboratoryjny i pełne poświęcenie się Nauce. Wybiera naukę, a stało się to dzięki wsparciu przez jej mentora okresu studiów prof. Rothmana. Wokół Pii koncentruje się cała fabuła – jest pewnego rodzaju spoiwem jednocześnie kreującym charakter innych postaci. Postać Pii otwiera u Robina Cooka nowy cykl powieści – właśnie z Pią Grazdani w tle. ,,Polisa Śmierci” jest jedną z 3-ech, które przeczytałem – a została mi tylko ,,Komórka”.

W książce ,,Polisa Śmierci” istotne jest to, że oprócz świetnych aspektów medycznych poruszany jest także wątek tzw. ,,Dochodzenia do celu” po trupach. A taki mroczny scenariusz starają się realizować Edmund i Russell – dwóch nadgorliwych i niecierpliwych Inwestorów – mało tego wprost ze słynącego przepychem WallStreet. Krótko mówiąc , zajmują się oni Polisami Ubezpieczeniowymi, a najbardziej interesują ich ci potencjalni klienci, którzy są obarczeni przewlekłymi schorzeniami np. Cukrzyca, choroby nerek itp. Bo wg. nich taki cukrzyk statystycznie rzecz biorąc wykupuje szybko i drogo takie Polisy w obawie przed skutkami choroby i szybką śmiercią. I tu Cook wkracza z fabułą na 100%, akcja się niebotycznie szybko rozwija , bo na scenę dołączają inni gracze: Naukowcy Rothman i Yamamoto – pracujący nad Komórkami Macierzystymi – IPS, które można by wykorzystać do Organogenezy – hodowania ludzkich narządów. Wydaje się to być jakimś science – fiction, ale cóż to dzieje się naprawdę i nie są z tego zadowoleni ci dwaj biznesmeni. Interes pójdzie w pył, gdy taki ,,Cukrzyk” dostanie nową trzustkę, będzie mógł żyć dłużej a co za tym idzie Polisa straci na wartości, a oni popadną w wielomilionowe długi. O ironio! Z pomocą przychodzi były lekarz, ale obecnie szycha na ,,Wallstreet” , której tak samo przeszkadzałoby wdrożenie w ,,życie” Organogenezy przez komórki IPS.
Połowa książki i dla mnie kompletne zaskoczenie: Rothman i Yamamoto giną – zatruci Polonem210 – śmiertelnie niebezpiecznym Izotopem promieniotwórczym, oczywiście pod cynicznym pretekstem zarażenia ,, bakteriami” , nad którymi pracowali przez pół życia. A kto za tym stoi? No oczywiście Trotter, który zatrudniony m.in. przez Edmunda - załatwił tak tych naukowców poprzez kontakt z Albańską Mafią. Pia Grazdani – to rodzima Albanka. Dzięki jej uporowi i woli walki udaje jej się zażegnać spisek, na którym w przyszłości ucierpieli by chorzy, potrzebujący nowych narządów ludzie.

Pia to ciekawa postać, o tyle, że Cook chyba zrezygnował z umieszczania Państwa Stapleton jako głównych bohaterów. Od pewnego czasu są tylko Epizodami w książkach Cooka, pojawiają się raczej jako pomocnicy – i tu także przyczynili się do odkrycia prawdziwej przyczyny śmierci dwóch naukowców – pomagając w sekcji i zawiadamiając policję.

Teraz nastała era nowych bohaterów – takich jak Pia – upartych i nie dających sobą pomiatać – Mimo przykrych doświadczeń z przeszłości , ma coś z tej Albańskiej krwi: nutka szacunku, a jednocześnie bycie twardym. Taka twardość jej się przydała, bo ,,mafijne” pochodzenie uratowało ją przed śmiercią, a zginęli Ci, którzy śmierci innych najbardziej pragnęli. Jednym słowem – jak masz władzę i pieniądz to możesz w sumie wszystko.

Z pośród wielu, a to naprawdę wielu autorów thrillerów medycznych Robin Cook należy do mojej ,,Topowej Trójki” do mojego Panteonu pisarzy takowych książek. Cook ma sporo zasług i jeszcze sporo wniesie jeśli chodzi o dorobek dobrej powieści z szpitalnymi aferami w tle. Bardzo go cenię za naukowe podejście, do tego co pisze, za to, że jest na bieżąco, a nawet wyprzedza epokę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    679
  • Chcę przeczytać
    535
  • Posiadam
    126
  • Robin Cook
    15
  • Ulubione
    13
  • 2013
    11
  • Thriller medyczny
    10
  • Teraz czytam
    10
  • Chcę w prezencie
    9
  • 2014
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polisa śmierci


Podobne książki

Przeczytaj także