Estetyka wirtualności

Książka jest przypisana do serii/cyklu "KRAKOWSKIE SPOTKANIA ESTETYCZNE". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
83-242-0529-2
Ktrzn Jnt

Seria KRAKOWSKIE SPOTKANIA ESTETYCZNE pod red. Krystyny Wilkoszewskiej Tom zbiorowy, w którym znalazły się teksty reprezentujące zróżnicowane punkty widzenia na tytułowe zagadnienie: od fundamentalnych problemów filozoficznych, koncentrujących się na kwestii statusu ontologicznego obrazu, reprezentacji i wirtualności – po refleksje nad możliwościami działań artystycznych w nowych...

Seria KRAKOWSKIE SPOTKANIA ESTETYCZNE pod red. Krystyny Wilkoszewskiej

Tom zbiorowy, w którym znalazły się teksty reprezentujące zróżnicowane punkty widzenia na tytułowe zagadnienie: od fundamentalnych problemów filozoficznych, koncentrujących się na kwestii statusu ontologicznego obrazu, reprezentacji i wirtualności – po refleksje nad możliwościami działań artystycznych w nowych środowiskach medialnych i interpretacje konkretnych przykładów komunikacji w sieci. Autorzy podejmują ogląd pojęcia wirtualności poprzez filozoficzne ramy myślenia o niej jako o cesze naszego poznania (Niepewność realnego: o nowoczesnym życiu w świecie iluzji, Podmiot w świecie pozoru, Fenomenologia światów wirtualnych), odnoszą się również wprost do kategorii nowych technologii (Postbiologiczne technociała: od ciała cyborga do ciała wirtualnego, Podmiotowość dzieła sztuki interaktywnej). Centralne miejsce zajmują teksty poświęcone próbom nowego definiowania statusu estetyki w obliczu zmian technologicznych (Sztuka cyfrowa jako wyzwanie dla estetyki, Interakcja czy sterowanie – polska sztuka XX i XXI wieku w dyskursie z odbiorcą, Twórczość literacka w sieci, Awangarda w cyberkulturze: między kontynuacją a zerwaniem) i koncentrujące się wokół problematyki komunikacyjnej i kulturowej narzucanej przez nowe technologie (Globalizm technicznej wszechpołączalności).

SPIS TREŚCI

Rozdział I

Ryszard W. Kluszczyński, Światy możliwe - światy wirtualne - światy sztuki. Fragmenty teorii doświadczenia rzeczywistości wirtualnej
Antoni Porczak, Wirtualny dotyk
Jan P. Hudzik, Niepewność realnego: o nowoczesnym życiu w świecie iluzji
Łukasz Zaorski-Sikora, Podmiot w świecie pozoru
Andrzej Lorenz, Fraktalna neuroestetyka chaosu a wirtualna iteracja rzeczywistości
Mariola Sułkowska, Fenomenologia światów wirtualnych
Roman Bromboszcz, Estetyczne aspekty teleobecności
Marta Piotrowska, Spojrzenie wirtualne
Anna Niderhaus, Fenomen kultury upozorowania
Janina Makota, Czy do rzeczywistości wirtualnej stosuje się jeszcze teoria intencjonalności w sztuce?
Michał Ostrowicki, Wirtualność jako rzeczywitość realis sfery matryc cybernetycznych.

Rozdział II

Sztuka elektronicznej materii
Piotr Zawojski, Sztuka cyfrowa jako wyzwanie dla estetyki
Jakub Zajdel, Kazualny argument powstawania jakości estetycznych wobec wirtualności
Maciej Ożóg, Krytyczny wymiar stzuki interaktywnej
Krzystzof Mazur, Podmiotowość dzieła sztuki interaktywnej
Łukasz Mierzejewski, Byt sztuki w bicie informacji. Analogowe spojrzenie na cyfrową sztukę
Ignacy S. Fiut, Twórczośc literacka w Sieci (Wybrane zagadnienia)
Maria Popczyk, Andre Malraux - fikcyjny świat sztuki o przestrzeń wirtualna
Piotr Winskowski, Wirtualne półtrwanie architektury
Marta Raczek, Interakcja czy sterowanie - polska sztuka przełomu XX i XXI wieku w dyskursie z odbiorcą
Akiko Kasuya, Sztuki postmedialne albo o przyszłość sztuk w rzeczywistości wirtualnej. Na przykładzie prac wystawionych na Biennale w Kioto w roku 2003
Magdalena Wicherkiewicz, Awangarda w cyberkulturze między kontynuacją a zerwaniem
Izabela Łopuch, Teleobecnośc i anestetyka. "Schizopolis" Stevena Soderbergha
Edyta Stawowczyk. "Globalna wiosna" jako technoutopijna fantazja
Joanna Spalińska-Mazur, Wirtualność w porządku krystalicznym obrazu. Barok i filmowa wyobraźnia

Rozdział III

Życie w Sieci

Wojciech Chyła, Globalizm versus uniwersalizm, czyli techniczne usieciowanie połączeń w miejsce ich biologicznego i kulturowego kodowania (rozważania o technicznym rozpraszaniu pamięciowych kodyfikacji połączeń)
Piotr Celiński, Wyzwania hipertekstu - granice nieograniczonego
Jolanta Krzyżewska, Maszyna człowieka Turinga
Monika Miczka-Pajestka, Podmiot i jego cyfrowa egzystencja
Małgorzata Szwed-Kasperek, Postbiologiczne technociała: od ciała cyborga do ciała wirtualnego
Ewa Wójtowicz, Net art - interaktywna sztuka w środowisku wirtualnym
Monika Górska-Olesińska, Trwałe konwersacje. Wirtualna realis Sieci jako rzeczywitość w konwersacji
Barbara Wolek, Kategoria odbiorcy "w Sieci". Internetowe linki jako potecjał kreacji nieskończonych przestrzeni wirtualnych
Magdalena Kamińska, MorF? Płeć a Internet: nowe perspektywy badawcze
Marek Jędrzejeski, Egzystencja w Sieci - bohaterowie wirtualnej samorealizacji

Cena detaliczna: 52,00 zł

źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Estetyka_wirtualnosci_2247.html

źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Estetyka_wirtualnosci_2247.html

noirrose | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015