The devil and miss Prym

Okładka książki The devil and miss Prym Paulo Coelho
Okładka książki The devil and miss Prym
Paulo Coelho Wydawnictwo: Fireandwater literatura piękna
O demônio e a srta. Prym
Fireandwater
2001-01-01
2001-01-01
0-00-713286-7
Amanda Hopkinson

Wiem, że Coelho jest dziś "passe", ale wiele lat temu był niezwykle poczytnym i szanowanym autorem. Jego książki rozchodziły się jak świeże bułeczki.
Postanowiłam więc przeczytać "Demona i pannę Prym", ponieważ byłam ciekawa, czy w jakikolwiek sposób wciągnie mnie ta książka, czy raczej poczuję falę żenady i odłożę z niesmakiem na półkę.
Ku własnemu zdziwieniu dobrnęłam do końca, a i w paru miejscach naszła mnie głębsza refleksja odnośnie natury człowieka, jego przekonań, wyborów, wierzeń itd. Mimo, że nie jest to arcydzieło, to nie żałuję czasu poświęconego na lekturę, a książkę zostawiam na półce :)

Ku własnemu zdziwieniu dobrnęłam do...

Paulo Coelho jak zwykle ze spokojem i płynnością pisze o rzeczach ważnych i ponadczasowych. Jednak przekazuje to nie w formie poradnika, a jako historię z życia.
Czytelnik poznaje mieszkańców spokojnego górskiego miasteczka, którzy z dnia na dzień stają oko w oko ze swoimi demonami. Odwieczna walka Dobra ze Złem toczy się wewnątrz każdego z tych ludzi, ale też obok nich. Czy wszyscy wyjdą cało z tej walki? Tego niemalże do końca książki nie można być pewnym...

Przeczytałam ta książkę zaraz po Alefie i Być jak płynąca rzeka Paula Coelho. W porównaniu do nich tą książkę czyta się dużo dużo lepiej - mniej jest w nich metafor, więcej konkretów i akcji. Jednak mimo to książka jest dość nierealna i mimo wszystko mnie nie przekonała. Nie dałam się porwać rozmyślaniom na temat dobra i zła, które są głównym tematem książki.

Paulo Coelho zmusza tutaj czytelnika do przemyśleń. Jestem pewna, że mnóstwo ludzi poszłoby tą samą drogą co mieszkańcy Viscos. Bardzo dobra książka zachęcająca do przemyśleń.

czyta się dość szybko..
Choć muszę przyznać, że nie miałam większego "och" po jej ukończeniu.

czyta się dość szybko..
Choć muszę przyznać, że nie miałam większego "och" po jej ukończeniu.

Skąd tak niska opinia, nie wiem. Dla mnie to poruszająca, dająca do myślenia książka, pisana na tyle lekkim piórem, że można przeczytać ją jedynym tchem. Wiele cytatów zapadających w pamięć.

"Byłeś w raju i go nie rozpoznałeś, zresztą zdarza się to większości ludzi na tym świecie. Szukają cierpienia tam, gdzie znaleźliby największą radość bo wydaje im się, że nie zasługują na szczęście."

Ciekawa książka, ale na pewno nie dla każdego.

Ciekawa książka, ale na pewno nie dla każdego.

Książka opowiada o walce dobra ze złem. Wciągająca, trzyma w napięciu i bardzo dobrze się ją czyta. Polecam:)

Polecam

Polecam

Książka bardzo minimalistyczna w formie. Jak bajka dla dzieci. Pomysł interesujący, ale wielokrotnie eksploatowany (np. film "Niemoralna propozycja").
Czy popełnimy zły czyn w zamian za pieniądze? Jak w bajkach brak głębi, praktycznie tylko prosty przekaz.
Skąd fenomen Coelho? Może po prostu lubimy bajki.

Skąd fenomen Coelho? Może po prostu lubimy bajki.

• Paulo Coelho
  • Literatura współczesna