Po drugie dla kasy

Tłumaczenie: Dominika Repeczko
Cykl: Stephanie Plum (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Two for the dough
978-83-7574-764-5
Jarka

Stephanie szuka Kenny’ego Mancusa, bo musi spłacić raty za samochód. Morelli też szuka Kenny’ego Mancusa i sposobu na wyciągniecie ze Stephanie wszystkich informacji. Babcia Mazurowa szuka rozrywki i najlepszego domu pogrzebowego w mieście. Tak na przyszłość. Spiro Stiva szuka dwudziestu czterech trumien, które kupił po bardzo okazyjnej cenie i ma nadzieję, że Stephanie pomoże mu znaleźć...

Stephanie szuka Kenny’ego Mancusa, bo musi spłacić raty za samochód.

Spiro Stiva szuka dwudziestu czterech trumien, które kupił po bardzo okazyjnej cenie i ma nadzieję, że Stephanie pomoże mu znaleźć złodzieja. Profesjonalnie.

Sprawa się komplikuje, ciała się piętrzą, niekoniecznie w całości, a długi niestety rosną. Trzeba jak najszybciej doprowadzić te poszukiwania do końca. Po pierwsze z uwagi na Babcię Mazurową. Po drugie jak zawsze – dla kasy.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki.php?ibook=679#searchkk

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1302

Łowienia nagród ciąg dalszy

„Po drugie dla kasy” to drugi tom przygód Stephanie Plum, łowczyni nagród z Grajdoła, robotniczych przedmieść New Jersey. Nasza bohaterka zdołała zgarnąć swoją pierwszą wielką nagrodę i oczyściła z zarzutów Joego Morelliego. Dzięki temu kupiła własny samochód, a przy okazji, przynajmniej we własnym mniemaniu, nabrała doświadczenia w tej robocie.

Niestety praca na własny rachunek nie okazuje się taka prosta. Pozornie łatwe zlecenie zamienia się w złożoną zagadkę kryminalną wokół której, na domiar złego, kręci się wciąż Morelli. W międzyczasie pewien przedsiębiorca pogrzebowy zleca bohaterce odnalezienie zaginionych trumien (na szczęście pustych), a pani Mazur postanawia pomóc wnuczce w pracy. Tym samym Stephanie musi zająć się opieką nad ukochaną babcią na pełen etat.

Janet Evanovich, autorka serii, powraca do tych samych sprawdzonych sposobów, które pozwoliły jej pierwszej powieści odnieść niebywały sukces (ponad rok na liście bestsellerów New York Times). Tym razem zanurzymy się głębiej w życie Grajdoła, który przypomina trochę naszą małomiasteczkową rzeczywistość. Wszyscy znają wszystkich, a pod powierzchnią uprzejmości i dobrego sąsiedztwa czają się zadawnione urazy.

Dodatkowo, włoskie korzenie większości mieszkańców objawiają się dość specyficznie: bohaterka wspomina, że na osiedlu zamieszkiwali mafiosi po zakończeniu przestępczej kariery, a każda szanująca się gospodyni domowa nosi w torebce nielegalny rewolwer. Dość zabawnie wypada scena, kiedy to podczas babskiej dyskusji u fryzjera Stephanie dowiaduje się, że „ma najmniejszego”.

Uśmiech na twarzy czytelnika może wywołać również skomplikowana relacja między Stephanie i Morellim. Czuć tu mnóstwo erotycznego napięcia, ale jednocześnie ten duet ni to współpracuje, ni to konkuruje na gruncie zawodowym. Choć często prowadzą wspólne akcje, starają się ukryć przed sobą nawzajem pewne informacje. Jednak jakimś cudem Morelli spędza większość wieczorów na (w)proszonym obiadku u rodziców Stephanie.

Rodzina naszej łowczyni nagród otrzymuje znacznie ważniejszą rolę. Niejeden singiel z długim stażem uśmiechnie się ze współczuciem, widząc jak mama Plum usiłuje za wszelką cenę zmusić córkę do znalezienia „bardziej odpowiedniego” zajęcia i wyjścia wreszcie za mąż. Za kogokolwiek. Zupełnym jej przeciwieństwem jest babcia Mazurowa, pełna werwy i energii, uwielbiająca chodzić w celach towarzyskich na wszystkie pogrzeby.

Wątek kryminalny nie jest specjalnie skomplikowany, a rozwiązanie nie powali na kolana. Ale przecież nie o to chodzi. Przygody Stephanie Plum to komedia kryminalna, ale nacisk na akcent komediowy jest znacznie mocniejszy. Nie znaczy to oczywiście, że Stephanie będzie miała łatwe życie. Ścigany bandyta ma bowiem ciekawy zwyczaj ucinania zmarłym różnych części ciała i wysyłania ich łowczyni nagród w prezencie. A do tego nie zawaha się porządnie poturbować tych, co stoją mu na drodze, nawet jeśli będzie to babcia Mazurowa.

„Po drugie dla kasy” to kontynuacja, która ma wszystkie wady i zalety pierwszej części. Nie przekona nieprzekonanych, ale tym, którym podobał się tom pierwszy, zapewni kilka godzin miłej rozrywki.

Krzysztof Krzemień

Ewelina | 2019-05-05

Świetna zabawa, uśmiałam się cztając. Przyjemna, lekka i zabawna. Polecam

Joanna | 2019-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2019

Babcia Mazurowa w natarciu- dotrzymuje kroku swojej wnuczce, mało udolnej łowczyni nagród. Książka pełna humoru, mimo że temat dość lekki ( amerykańska sensacja) czyta się dobrze.

Książka Janet Evanovich "Po drugie dla kasy" to druga część z cyklu o Stephanie Plum, która ze względów finansowych zdecydowała się zostać łowcą nagród.
Tym razem dostaję proste zadanie...ma dostarczyć mieszkańca Trenton - Kenny'ego Mancusa, który postrzelił kolegę w stopę i nie stawił się na rozprawę w sądzie. Niby błahe zadanie, ale Stephanie musi je trochę skomplikować. I okazuję się, że to grubsza afera. A ona zawsze wpada w tarapaty, z których zazwyczaj ratuję ją przystojny policjant - Joe Morelli. Między nimi aż iskrzy i jestem ciekawe co z tego dalej wyniknie.
Powieść trzyma poziom pierwszej części. Dialogi są zabawne i dobrze przemyślane. Dużo humoru wnosi babcia Mazurowa i przyznam się, że ją uwielbiam od samego początku. To przezabawna starsza pani z dużą dawką energii lubująca się w odwiedzinach w domu pogrzebowym.
Przy tej pozycji można się zrelaksować i odpocząć po ciężkim dniu w pracy lub gdy za oknem pada deszcz. Poprawia humor. Polecam!!!

Książkowe_Wyliczanki | 2019-01-26
Przeczytana: 12 stycznia 2019

Całość: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2019/01/ale-dlaczego-po-drugie-dla-kasy-janet.html

"Po drugie dla kasy" to idealna pozycja dla kogoś, kto szuka lekkiej, kobiecej pozycji z odpowiednią dawką emocji, która łączy w sobie kryminał i elementy sensacyjne. Główna bohaterka, dzięki swojemu charakterowi, momentami dużej nieporadności, a jednocześnie uporowi w dążeniu do celu, jest postacią sympatyczną i łatwo się z nią utożsamiać. Szybkie zlecenie, które początkowo ma nie sprawiać problemów, zamienia się w poważną sprawę, a bohaterka wciąga w nie nie tylko znanego już z pierwszego tomu Morelliego (a może on sam się w nią wciąga), ale również swoją rodzinę w postaci babci Mazurowej.

"Po drugie dla kasy" to świetny początek serii, który można czytać bez znajomości pierwszego tomu (jak w moim wypadku), co nie przeszkadza w szybkim wciągnięciu się w tę historię. Duża ilość humoru, nieprzewidziane sytuacje, napięcie, akcja, lekki romans, i babcia Mazurowa na dodatek. Całość tworzy...

mary-rose bookoholic | 2018-09-07

Jak można nie lubić tak zabawnej książki? Cała seria Stephanie Plum jest przezabawna i pełna zaskakujących zdarzeń.

Polecam każdemu!

virgo123 | 2018-05-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2018
Przeczytana: 11 maja 2018

Bardzo fajna część, zabawna tak jak poprzednia, tylko czemu cała się opierała na domach pogrzebowych i trumnach... :P

tesgaw | 2018-02-23

Trochę mnie ta część zmęczyła. Fabuła sensacyjna mało finezyjna i nawet wątek życia prywatnego bohaterki, jej niejasnych ale bardziej przyjaznych niż wrogich relacji z policjantem Morellim, nie sprawi,że szybko sięgnę po następną część cyklu.

Katarzyna | 2017-10-09

Podobno nie czytam książek dwa razy. Kłamałam.
Szczególnie, gdy trzy ostatnie tytuły były ,,ciężkie" i wypadało by się trochę zrelaksować przy czymś lekkim i zabawnym. Babciu szykuj się! :)

Butterfly | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Kolejna seria przygód niezdarnej... Plum potrafiła mnie rozbawić a momentami nawet zaskoczyć! Póki co zakończę śledzenie jej przygód na tej części. Do kolejnych zabiorę się później tak jak przy pierwszej części wtedy gdy będę chciała odetchnąć przy lekkiej, humorystycznej literaturze.

agooos_world | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Świetna książka do pośmiania się.