Szkrab. Instrukcja obsługi

Okładka książki Szkrab. Instrukcja obsługi Joe Borgenicht, Brett R. Kuhn
Okładka książki Szkrab. Instrukcja obsługi
Joe BorgenichtBrett R. Kuhn Wydawnictwo: Vesper Seria: Instrukcja obsługi poradniki
poradniki
Instrukcja obsługi
Vesper
2008-01-01
2005-08-01

Zabawna, z przymrużeniem oka. Taka właśnie jest ta książka, taka miała być i nikt o zdrowych zmysłach nie oczekuje od niej poziomu akademickiego.

Do połowy wszystko jest ok, co więcej znajdziecie tak nawet kilka przydatnych rad, które pomogą w codziennej opiece nad małym dzieckiem.

Problem zaczyna się niestety dalej. Cały dział na temat kar, izolowania i ignorowania dziecka zakończony stroną na temat dawania klapsów (!).
To już nie te czasy, proszę państwa. Jakakolwiek przemoc promowana w książce o opiece nad dzieckiem? Tu mamy zarówno fizyczną jak i psychiczną, prawdę powiedziawszy nie wiem co gorsze... Jak ją usprawiedliwiają? Ano, niby tak, że klapsy wypadają z łask, ale jak dziecko wybiegnie na jezdnie to dawaj po pupie.

Jestem na nie!

Nawet porządny początek nie wyrównuje zakończenia. Nie te czasy proszę państwa. Jak wydaję moje ciężko zarobione pieniądze na poczytny poradnik, to oczekuję rad stosownych: do czasów, przepisów i możliwości. Nie oczekuję, że w cudowny sposób moje wszystkie problemy zostaną rozwiązane. Oczekuję sugestii, które mnie nie zabolą, a może skłonią do myślenia, albo podpowiedzą chociaż w którą stronę iść.

Gdybym w choć jednej recenzji za tym portalu przeczytała opinię podobną do mojej, z pewnością nie sięgnęłabym po tą książkę.
I tu pojawia się pytanie: czy państwo dający wiele gwiazdek puścili to wszystko co złe mimo oczy i uszu czy może przytaknęli ochoczo widząc przyzwolenie na staromodne metody wychowawcze?

Moja Mała Pociecha skończyła kilka dni temu roczek, nadszedł więc czas na kolejną po "Bobasie. Instrukcja obsługi" lekturę mającą w założeniu nieść pomoc w chwalebnym dziele wychowania własnego potomka:) Lektura skończona, czas więc napisać o niej kilka słów.

Muszę powiedzieć, że z książki jestem jak najbardziej zadowolony, ale jednocześnie trochę przytłoczony ogromem zawartych w niej informacji. Książka jest z założenia przeznaczona dla rodziców dzieci w wieku powyżej roku, ale nieco zmyliła mnie poprzednia książka cyklu, czyli "Bobas. Instrukcja obsługi", gdyż sądziłem, że "Szkrab..." będzie dotyczył okresu od roku do dwóch lat życia dziecka, a tymczasem książka zawiera informacje dotyczące dzieci w wieku aż do trzech lat włącznie; prawdopodobnie stąd właśnie wziął się wspomniany przeze mnie natłok informacji. Wprowadza on niestety trochę ogólnego chaosu w książce mającej być lekturą prostą, łatwą i przyjemną. To niestety niewątpliwy minus książki (przynajmniej dla mnie).

Na szczęście "Szkrab..." więcej słabych stron nie ma i ogólnie rzecz biorąc jest tak jak "Bobas..." prosty, przejrzysty i zrozumiały w odbiorze. Niesamowitym atutem książki jest - tak jak w przypadku "Bobasa..." - wspaniale prosty język, humor i do bólu łopatologiczne podejście do tematu, które czyni z najbardziej zawiłych i trudnych zagadnień proste do rozwiązania problemy. Gorąco polecam wszystkim rodzicom!:)

Kontynuacja "Bobasa" - polecam! Świetnie napisany poradnik dla rodziców - szczególnie tych oumysłach ścisłych:)

• Poradniki
  • O dzieciach