Stosunek prawny Polski do Cesarstwa do r. 1000

Seria: Klasyka Polskiej Mediewistyki
Wydawnictwo: Templum
Purson27

Gdybyśmy naszą wiedzę o wydarzeniach gnieźnieńskich z 1000 r. czerpali tylko z kroniki Anonima Galla, to dowiedzielibyśmy się tylko tyle, że Bolesław Chrobry wykupił z rąk Prusów ciało św. Wojciecha ,,i umieścił je z należytą czcią w siedzibie metropolitalnej w Gnieźnie" (ks. I, rozdz. 6) oraz że kronikarz uznał ,,za godne przekazania pamięci, że za jego czasów cesarz Otto Rudy przybył do [grobu] św. Wojciecha dla modlitwy i pojednania, a zarazem w celu poznania sławnego Bolesława, jak o tym można dokładnie wyczytać w księdze o męczeństwie [tego] świętego" (ks. I, rozdz. 6).
Jest znowu zasługą M.Z. Jedlickiego, że cały ten przekaz poddał pierwszy analizie historyczno-prawnej. [ Z ,,Posłowia" prof. Gerarda Labudy]

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!