Technologia Robót Budowlanych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-05385-2
technika
camillejr

Skrypt "Technologia robót budowlanych" został opracowany według programu nauczania przedmioty o tej samej nazwie dla specjalności technologia i organizacja budownictwa Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Skrypt ten został podzielony na dwie części. Pierwsza zawiera materiał wykładów poświęconych opisom techniki wykonywania robót budowlanych, podstawom maszynoznawstwa i ogólnej charakterystyce maszyn roboczych. Część druga podaje charakterystyki szczegółowe maszyn, sposoby projektowania przebiegu robót budowlanych oraz inne wiadomości potrzebne studentom do wykonywania ćwiczeń.

W skrypcie opisano najczęściej stosowane technologie w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Pominięto roboty występujące w innych rodzajach budownictwa oraz roboty specjalne, instalacyjne i związane z montażem maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie budynków przemysłowych. Starano się opisać najnowsze metody wykonywania robót.

Ograniczona objętość skryptu nieraz zmuszała do zbyt lakonicznych opisów lub nawet wzmianek o metodach wykonywania szeregu robót. Chcący bliżej poznać te roboty czytelnicy mogą uciec się do opracowań monograficznych i poradników. Dotyczy to szczególnie robót wykończeniowych, które w skrypcie zostały potraktowane tylko z punktu widzenia możliwości ich mechanizacji i uprzemysłowienia.

źródło opisu: Przedmowa do wydania z 1985 roku

źródło okładki: Zdjęcie autorskie