Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: WiS
83-87346-95-0
historia
Krzysztof

Prezentowany wybór esejów, artykułów, felietonów i recenzji był publikowany w latach 1986-1998 na łamach podziemnych (do roku 1989 r.) i niszowych czasopism (po 1989)społeczno-politycznych. Proponowany wybór składa się z z pięciu części. W artykułach zgromadzonych w rozdziale "Rozliczenie z PRL-em" podejmuje się kwestię stosunku do PRL w wymiarze moralnym, społecznym i politycznym. Rozdział "Wokół transformacji komunizmu" przedstawia interpretację powstawania nomenklaturowego kapitalizmu w Polsce wymiarze globalnym i wewnętrznym. Z kolei w artykułach umieszczonych w rozdziale "Polska i sąsiedzi" przedstawiony został przebieg transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Felietony prezentowane w "Uwagach na marginesie" stanowią na ogół rozwinięcie wątków przedstawionych we wcześniejszych rozdziałach. Integralną częścią książki jest rozdział "Tętno polityki", w którym omawiam prace poświęcone działalności polityków i działaczy wywodzących się z obozu solidamościowego.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne