O wielości linii rozwojowych w procesie historycznym. Próba interpretacji ewolucji społeczeństwa meksykańskiego

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Filozofia i Logika". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
83-232-1377-1
historia
Krzysztof

Książka składa się z trzech części. W części pierwszej podejmuje się w niej problem trafności wysuwanego wobec historiozofii zarzutu uniformizacji procesu dziejowego. Jednak bliższe przyjrzenie się teoriom procesu historycznego dowodzi, że zarzut ten trafny jest wobec jednego tylko typu teorii historiozoficznej ignorującej cywilizacyjne zróżnicowanie społeczeństw. W dryugiej części swojej pracy autor rozważa czy postawiony zarzut jest wobec nie-Marksowskiego materializmu historycznego. W części tej tak ta teoria jest rozwijana aby mogła posłuzyć do interpretacji dziejów społeczeństwa meksykańskiego. Interpretacja taka przeprowadzona jest w części trzeciej, której autor analizuje rozwój społeczeństwa meksykańskiego w okresie przedkolumbijskim, kolonialnym i w piwerwszym niepodległego państwa (1821-1910.
Książka ta lokuje się w zakresie historii teoretycznej, filozofii historii i filozofii społecznej interesujac każdego zainteresowanego refleksją nad przeszłością i jej wpływem na rozwój współczesnyc społeczeństw.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne