Lubimyczytać.pl to:

Gillian Flynn
typ
papier
DarkFantasy
7.22 (237 ocen i 61 opinii)

Opis książki

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje...

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę
ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Wciąga i zmusza do czytania z siłą czystego, lecz wstrętnego narkotyku.
The Chicago Tribune

Autorka na nowo odkrywa małżeństwo jako baśń o cynicznej symbiozie.
Przeczytaj i pozostań singlem!.
Financial Times

Pokrętnie dobre.
Marie Claire

Mrożąca krew w żyłach, stylowa opowieść.
Elle

"Zaginiona dziewczyna" to arcydzieło opowiadające o małżeństwie, w którym bardzo, ale to bardzo źle się dzieje. Z właściwą sobie znajomością ludzkiej psychiki, w świetnym stylu Gillian Flynn tworzy wartki, piekielnie mroczny thriller z wyrafinowaną intrygą, który potwierdza jej status jednej z najlepszych pisarek, uwielbianej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.

Gillian Flynn zadebiutowała powieścią "Ostre przedmioty", którą obsypano
najważniejszymi nagrodami literackimi na świecie i znakomitymi recenzjami. Kolejna książka "Mroczny Zakątek" była bestsellerem "New York Timesa". Trafiła do finału Ian Fleming Steel Dagger Award oraz na listę najlepszych książek 2009 roku "Publishers Weekly", "New Yorkera" oraz "Chicago Tribune". Gillan Flynn uhonorowano prestiżową Quill Award za najlepszy thriller roku.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Harriet_78 | 2013-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Przyciągnąła okładka, napis thriller roku 2012 oraz podtytuł "małżeństwo może być zabójcze" i okazało się że naprawdę świetnie się czytało.
Fabuła była trochę przewidywalna, więc niewiem czy bardziej wymagający czytelnicy thrillerów nie będą kręcić nosem, ale mnie wciągnęła niesamowicie. Naprawdę nie mogłam na dłużej się od niej oderwać, krótkie rodziały w których poznajemy punkt widzenia zarówno żony Amy i męża Nicka, myśli głownych bohaterów, przyczyny takiego a nie innego postępowania, małe elementy zaskoczenia, samo śledztwo w sprawie zaginięcia Amy, dobre dialogi, wartka akcja etc. powoduje, że chłonęłam każdą stronę z wielką ciekawością.
Pod koniec książki byłam troszeczkę rozczarowana (chyba chodziło o element zaskoczenia a wyszło na trochę naciągane) ale w sumie miałam świetną rozrywkę przy "Zaginionej dziewczynie".

filipinka | 2014-02-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lutego 2014

Niezła książka. Nie przez przypadek okrzyknięto ją thrillerem 2012 roku.

Muszę przyznać, że dałam się autorce wodzić za nos, choć wydawało mi się, że niewiele jest mnie w stanie zaskoczyć.

Podobała mi się sama konstrukcja książki. Gillian Flynn na zmianę daje głos raz zaginionej żonie prowadzącej pamiętnik z zapisami dotyczącymi okresu przed znikięciem oraz mężowi podejrzanemu o zamordowanie żony. Tak jest w pierwszej części, bo potem historia gmatwa się coraz bardziej. Zakończenie mnie jednak trochę rozczarowało.

Vataran | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Tak więc, książka obszerna i z bardzo ciekawie zarysowaną na odwrocie historią. Sprawa toczy się wokół małżeństwa Amy i Nicka. Plus za ciekawe prowadzenie wątku. Książka jest podzielona na relację Ami i relację Nicka, i co chwila czytamy o tym samym wątku ale raz oczami żony, a raz męża. Muszę od razu zaznaczyć, że mimo iż akcja zaczyna się w ich piątą rocznicę ślubu, to nie są oni stereotypowym małżeństwem z bajki - super mąż i piękna żona...
Amy i Nick skrywają wiele, ale to bardzo WIELE tajemnic, niecodziennych sytuacji i zachowań. Niestety wstyd się przyznać (robię to po raz pierwszy) ale nie mogę się oprzeć aby porównać w pewnym stopniu tę pozycję do lektury...
Konkretnie do Granicy Zofii Nałkowskiej.
Proszę tutaj mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi mi o sam wątek ale o sposób jego ukazania i prowadzenia w trakcie całej akcji. Tutaj też na samym początku zaczynamy od rozwiązania problemu- Amy znika, a cała reszta książki opowiada i tłumaczy czytelnikowi to dlaczego do tego znikni...

miętówka | 2014-04-15

Zastanawiam się jak opowiedzieć o tej książce, nie zdradzając szczegółów fabuły. Jest nietypowa, z pewnością. Nie wiem czy to jest TYLKO kryminał, thriller... To niezła analiza związku. Analiza, która może „wyleczyć” z małżeństwa. Nie pamiętam, abym czytała książkę, w której bohaterowie byliby tak antypatyczni. Rzadko czytając książkę mogę być bezstronna. Czasem „kibicuję” przestępcy, chcąc by go nie wykryto, nie ujęto. Tu, czułam antypatię i do „ofiary” i do „sprawcy”. Dziwna historia...
Młodzi, atrakcyjni, wykształceni, zamożni nowojorczycy zaczynają spadać, tracić pozycję. Składa się na to mnóstwo czynników. Zaczynając od utraty pracy przez głównych bohaterów, po problemy finansowe jej rodziców. Później tracą dom, a w końcu zostają zmuszeni do opuszczenia Nowego Yorku, będącego ostatnim elementem łączącym ich z dawnym, lepszym życiem. Lądują w zapyziałym miasteczku, gdzie wszystko jest inne. Połowa domów stoi pusta, bo właścicieli wyeksmitowano za długi. W ruinę obracają się pozamy...

Magdalena | 2013-09-28
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 września 2013

Dawno się tak nie męczyłam przy czytaniu książki. Jakakolwiek akcja książki zaczyna się po przeczytaniu 70%. Nudna, bez wyrazu, nie porywająca.

Piotr | 2013-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Z książki na książkę Gillian Flynn pisze lepiej. Pierwszorzędny thriller, również dla bardziej wymagających czytelników.

Gillian Flynn swą pierwszą powieść "Ostre przedmioty" wydała w 2006 roku. Książka szybko przyniosła jej rozgłos oraz zdobyła kilka nagród. Kolejne jej dzieło, "Mroczny zakątek", ukazało się trzy lata później i również poszybowało na szczyty list bestsellerów. Sprzedano prawa do ekranizacji obu tych powieści. Najnowsza książka pisarki, "Zaginiona dziewczyna", miała swą premierę za granicą rok temu. Została okrzyknięta thrillerem roku 2012. Bardzo lubię ten gatunek, dlatego też, kiedy pojawiła się możliwość przeczytania i zrecenzowania tego tytułu, ani przez moment nie wahałam się i czym prędzej postanowiłam zabrać się za lekturę. Czy najnowsza książka Gillian Flynn faktycznie zasłużyła sobie na miano "Thrillera roku 2012"?

Nick i Amy Dunne tworzą na pozór zgodne małżeństwo. Zbliża się właśnie piąta rocznica ich ślubu. Nick podejrzewa, że jak co roku będzie zmuszony brać udział w zabawie w Poszukiwanie skarbów organizowanej przez swoją żonę. Amy rokrocznie zostawia mężowi wskazówki, kt...

PedroP | 2014-04-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Książka jest z gatunku thrillera ale w większości emocje i napięcie z nią związane wynikają z rywalizacji na gesty, mimikę, pojedynku w sferze umysłowej. Zarys psychologiczny postaci jest wręcz idealny - małe miasteczko, ludzie ze swoimi ukrytymi grzeszkami, tak bardzo podatni na manipulację i sugestie. Wydaje mi się, że autorka idzie o krok dalej i pomiędzy wierszami ukazuje obraz dzisiejszego społeczeństwa, pełnego jednostek dążących do ideału we wszystkim, przez co zatracamy się w tym chorym wyścigu i stajemy zaprogramowanymi robotami. Aby się spodobać drugiemu człowiekowi (bo wychodzimy z założenia, że jest idealny) odgrywamy teatrzyk, ponieważ uważamy, że nasze realne 'ja' nie jest cool i pokazując swoją prawdziwą ułomną naturę będziemy sami. I o tym jest ta powieść, o zakładaniu masek, że czasem w końcu sami się gubimy i nie wiemy kim do końca jesteśmy.

Bombel | 2014-03-15

Grrruba książka. Pierwszą, nieco nudnawą połowę (około 300 stron) czytałam zastanawiając się dlaczego to w ogóle jest thriller. I z każdą kolejną stroną chciałam ja odłożyć, by nigdy nie wracać. Drodzy czytelnicy: nie zróbcie tego błędu, ponieważ kolejna część wszystko wywraca do góry nogami. W jednej chwili człowiek zaczyna wszystko rozumieć, składać i wściekać się na bohaterów. Mnóstwo emocji, zwrotów i zawrotów głowy. Gorąco polecam – tylko błagam bądźcie cierpliwi. W tym wypadku to bardzo popłaca. Miłej lektury, która kończy się zdecydowanie „niepomojemu” :)

Joanna | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Hmmm.. od czego by tu zacząć. Książka zapowiadała się ciekawie i intrygująco. Sięgnęłam po nią z czystej ciekawości, chęci przeczytania dobrego kryminału, możliwości rozluźnienia się. A oto co otrzymałam w zamian:
Po pierwszych 300 stronach nie potrafiłam powiedzieć ani jednego pochlebnego bądź negatywnego słowa. Jednym słowem książka była dziwna. Nie budziła żadnych emocji, nie wciągała, ale zarazem nie nudziła.. Odebrałam to za powszechnie znany syndrom 'nieciekawego, dopiero rozwijającego się początku' (chociaż w tym wypadku była to raczej połowa książki). I tak już niestety zostało do końca. Nie potrafię jedynie określić czy jest to spowodowane tym, że nie wydarzyło się nic ciekawego, czy raczej nieumiejętnym stylem autorki, która opisywała wydarzenia w sposób całkowicie nie zaskakujący.. Chociaż po przemyśleniu, znajduję kilka fragmentów, które muszę przyznać są dość nietypowe, nawet jak na kryminał, to czytając je nie budziły we mnie żadnych emocji, nie przyciągały uwagi bardziej...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku