Zaginiona dziewczyna

Gillian Flynn
typ
papier
DarkFantasy
7,4 (549 ocen i 121 opinii)

Opis książki

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku...

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę
ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Wciąga i zmusza do czytania z siłą czystego, lecz wstrętnego narkotyku.
The Chicago Tribune

Autorka na nowo odkrywa małżeństwo jako baśń o cynicznej symbiozie.
Przeczytaj i pozostań singlem!.
Financial Times

Pokrętnie dobre.
Marie Claire

Mrożąca krew w żyłach, stylowa opowieść.
Elle

"Zaginiona dziewczyna" to arcydzieło opowiadające o małżeństwie, w którym bardzo, ale to bardzo źle się dzieje. Z właściwą sobie znajomością ludzkiej psychiki, w świetnym stylu Gillian Flynn tworzy wartki, piekielnie mroczny thriller z wyrafinowaną intrygą, który potwierdza jej status jednej z najlepszych pisarek, uwielbianej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.

Gillian Flynn zadebiutowała powieścią "Ostre przedmioty", którą obsypano
najważniejszymi nagrodami literackimi na świecie i znakomitymi recenzjami. Kolejna książka "Mroczny Zakątek" była bestsellerem "New York Timesa". Trafiła do finału Ian Fleming Steel Dagger Award oraz na listę najlepszych książek 2009 roku "Publishers Weekly", "New Yorkera" oraz "Chicago Tribune". Gillan Flynn uhonorowano prestiżową Quill Award za najlepszy thriller roku.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Monoftongizacja | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Ostatnią książką, którą przeczytałam w roku 2014 jest "Zaginiona dziewczyna". Jest to pozycja z tzw. "popularnych" głównie dzięki filmowi z Benem Affleckiem. Głównymi bohaterami tej książki jest małżeństwo z pięcioletnim stażem. Małżeństwo przechodzi kryzys, przecież tyle się pozmieniało od chwili pierwszego spotkania. W dniu ich piątej rocznicy ślubu Amy znika. Pojawia się więc pytanie kto jest temu winny? Mąż, ktoś z jej dawnych prześladowców? A może to zniknięcie to tylko przykrywka? Tego nie będę zdradzać, bo warto samemu się tego dowiedzieć ;). A przyznam szczerze, że czytelnik tej książki jest w bardzo uprzywilejowanej pozycji, ponieważ o wszystkich wydarzeniach dowiaduje się pierwszy, zanim dowiedzą się pozostali bohaterowie. Ogólnie mówiąc książka mi się podobała, zaciekawiła mnie a teraz z przyjemnością obejrzę sobie adaptację filmową "Zaginionej dziewczyny".

korcia | 2015-02-19
Przeczytana: 14 lutego 2015

Trzeba przyznać, że Gillian Flynn udało się stworzyć bardzo ciekawą i skomplikowaną historię, pełną zwrotów akcji. Świetnie mydli czytelnikowi oczy, wyprowadzając go w pole, by za chwilę kompletnie go zaskoczyć. Dałam się wciągnąć w tę historię, bardzo byłam ciekawa finału, który... Tego niestety nie mogę Wam zdradzić.

Książka pisana jest z punktu widzenia Amy i Nicka. Na początku obserwujemy reakcję mężczyzny na zaginięcie jego żony i jednocześnie czytamy pamiętnik Amy, w który opisuje swoje relacje z Nickiem od momentu jak się poznali niemal do dnia dzisiejszego. Trzeba przyznać, że Nick też często wspomina różne historie z ich przeszłości, jednak ich wersje nie zawsze są spójne. Po czyjej stronie jest prawda?

Napięcie w tej książce na przemian rośnie i opada, by znowu po chwili sięgnąć zenitu. Ogólnie historia jest bardzo ciekawa, ale nie mogło się obyć bez pewnego "ale", a mianowicie autorka starała się wykreować dla każdego z narratorów specyficzny styl i trzeba przyznać, że...

eMMali | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Jak to w każdym małżeństwie bywa...Nie jest za dobrze...Ale ta książka pokazuje to wybitnie. :) Jest tak przesiąknięta kłamstwem, ze aż podziwiam autorkę za jej wyobraźnię. Bardzo fajny thriller, pełen zwrotów akcji, nie jest nudny, ciągle coś się dzieje. Polecam, przeczytajcie. :)

aerien | 2013-06-14
Na półkach: Przeczytane, 2013

Bardzo dobra zajmująca historia, czyta się sama. Nie zaskoczyła mnie jednak tak, jak się spodziewałam - pewnych rzeczy niestety się domyśliłam, i to za szybko. Ale świetna językowo, zgrabna rzecz, naprawdę warto przeczytać.

Mika220 | 2014-05-19

Na początku byłam zaskoczona rozmiarami książki. Nie boję się grubych książek, ale spodziewałam się czegoś mniejszego, a tu prawie 650 stron w twardej oprawie, więc grubość przez oprawę jeszcze spotęgowana. Potężna książka więc, nie polecam zatem brać do komunikacji miejskiej, może być Wam ciężko. Co do wrażeń, to u mnie one nie mają już nic wspólnego z grubością książki, bo często czytam różne czy to thrillery czy obyczajowe itp takich rozmiarów.

"Zaginiona dziewczyna" jak widnieje informacja na okładce została okrzyknięta thrillerem roku 2012. Czy słusznie? Myślę, że tak. Zgadzam się też z cytatem Financial Times: "Autorka na nowo odkrywa małżeństwo jako baśń o cynicznej symbiozie. Przeczytaj i pozostań singlem!" Dodam też, że to pierwsza moja książka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia.

Czego dotyczy fabuła? Oczywiście krótko: Nick i Amy Dunne są małżeństwem od 5 lat i właśnie w 5 rocznicę ślubu Amy znika i nikt nie wie co się z nią stało. Podejrzenia padają na męża....

Pela | 2013-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2013

Przez pierwsze dwieście stron książki wynudziłam się straszliwie. "Sprawcę" wytypowałam w zasadzie po przeczytaniu kilku stron. Później było znacznie lepiej ale samo zakończeniu znowu mnie rozczarowało.

izabela81 | 2014-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2014

Autorka daje nam wgląd w niezwykle skomplikowaną psychikę dwojga żyjących pod jednym dachem ludzi. Widzimy, że nikt nie potrafi się tak kontrolować i ranić jak mąż i żona. W powieści tej nic nie jest oczywiste, ani takie jakby się wydawało. Przez cały czas mamy wrażenie, że coś tu jest nie tak. Mamy wrażenie, że niemal wszystko jest manipulacją i nic nie dzieje się bez celu. Nie ma tu postaci złych ani dobrych, nie ma winnych ani niewinnych. Każdy ma coś za skórą. A za błędy trzeba będzie odpowiedzieć. Autorka pokazuje, że intencje nie zawsze są krystalicznie czyste. Flynn, w sposób umiejętny i realistyczny pokazuje nam obraz współczesnych Stanów Zjednoczonych. Ale pamięta o tym, co w thrillerze najważniejsze: zwrotach akcji, budowaniu napięcia, tworzeniu atmosfery niepokoju i niepewności. To rewelacyjny niepokojący thriller połączony z dramatem psychologicznym, sensacją i kryminałem, który trzeba przeczytać! Dodam, iż na podstawie książki nakręcono film, który można zobaczyć już...

Michalina | 2014-12-21

"Nie lubię kryminałów. Kryminały nie są dla mnie. Nie czytam kryminałów." - tak myślałam jeszcze kilka tygodni temu i były to bardzo, ale to bardzo głupie (przepraszam za brzydkie słowo) myśli. Jakże ja się myliłam...

"Zaginiona dziewczyna" - kto o niej nie słyszał? Gdziekolwiek się nie ruszyć, wszyscy o niej mówią: na Facebooku, na Youtubie, na LC, na blogach, w księgarniach. Wszędzie jej pełno i zwykły obywatel może pomyśleć: przereklamowane. Ja też taka byłam, dopóki nie sięgnęłam po książkę i nie zobaczyłam jak się kończy.

Właśnie, jeśli czytasz moje słowa, to przestrzegam: NIE WOLNO PATRZEĆ NA ZAKOŃCZENIE TEJ KSIĄŻKI, ZANIM JEJ SIĘ NIE PRZECZYTAŁO! To był mój największy czytelniczy błąd, chociaż, może gdyby nie to, nie przeczytałabym jej w ogóle. Zakończenie przyciągnęło mnie do początku tej książki i pochłonęło bez końca.

Każda kobieta odlicza dni do swojej rocznicy ślubu. Czyni przygotowania i z zapałem szuka prezentu dla swojej miłości. Romantyczna kolacja, przy...

Ciacho | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Zawsze z dystansem podchodzę czy to do filmów, czy książek szumnie nagłaśnianych przez marketing do tego stopnia, że nie raz są niczym maksymalnie wypełniony powietrzem balon, który lada moment pęknie od tych "achów" i "ochów" krytyków, oficjalnych recenzentów, patronów etc. Książek z półki thriller/kryminał powstało miliony. Nie będzie chyba grubą przesadą, jeśli stwierdzę, że prawdopodobnie oba te gatunki mają na tę chwile największą liczbę autorów i książek. Może przebiją je harlequiny, ale one zdecydowanie więcej miejsca zajmują w antykwariatach, gdzie leżą zakurzone, aniżeli na stoiskach w Empiku czy Matrasie. W takim wypadku przy każdorazowym wypadzie do księgarni i poszukiwaniu nowych, ciekawych i wartych uwagi thrillerów i kryminałów trzeba ostrożnie podchodzić do każdego nowego nazwiska, które pojawi się na rynku.

W przypadku omawianej książki marketing napełnił balon maksymalnie jak się tylko da, i z pewnością był to bardzo pojemny balon, pojemniejszy od innych, a to za...

ederlezi | 2013-03-13
Przeczytana: 07 marca 2013

W piątą rocznicę ślubu żona Nicka Dunne'a Amy znika. Rozpoczyna się szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza. Policja przeszukuje wszystkie okoliczne bary, meliny i rzeki. Wszystkie starania spełzają na niczym, Amy przepada jak kamień w wodę. Krąg podejrzeń zacieśnia się jak kleszcze na Nicku. Wszystkie dowody wskazują na niego. Czy jednak to właśnie on zrobił coś Amy? Do czego może posunąć się współmałżonek, gdy ochładzają się wzajemne stosunki?

Postanowiłam napisać jak najkrótsze streszczenie fabuły, bo to właśnie element zaskoczenia jest jej największym atutem i każdy zdradzony fragment może znacznie zepsuć lekturę. Gdy Amy znika, czytelnik cały czas zadaje sobie pytanie, co ma z tym wspólnego jej mąż. Jednak w miarę postępu akcji pojawia się mnóstwo nowych podejrzanych i każdy zdaje się mieć solidny motyw, by pozbyć się pani Dunne. I zaczyna się galimatias. W zasadzie po każdym kolejnym rozdziale miałam nowego typa i kolejną koncepcję tego, co się wydarzyło. I to było... coś...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Jo Nesbø
    55. rocznica
    urodzin
    Być może jestem głupi, ale zostało mi jeszcze kilka komórek mózgowych, które starają się, jak mogą.
  • Marliese Arold
    57. rocznica
    urodzin
    Dopiero kiedy ktoś umiera, człowiek zauważa, że ta osoba dużo dla niego znaczyła.
    Albo że nie znaczyła nic. I to, że zostaje po niej pustka. Albo że dalej można żyć tak, jakby
    nic się nie stało.
  • Elizabeth Hand
    58. rocznica
  • Dezső Kosztolányi
    130. rocznica
    urodzin
    Ludzie pijani szybują na skrzydłach jak ptaki. To tylko trzeźwi sądzą, że pijacy się zataczają, w rzeczywistości unoszą się oni na niewidzialnych skrzydłach i wszędzie docierają szybciej, niż tego oczekują.
  • Marcel Aymé
    113. rocznica
    urodzin
    Pamiętam, że na tym moście, w czerwcu, słońce było takie ogromne, zmarli z cmentarza pachnieli polnymi kwiatami, chłopcy szli w świetlistych ubraniach i życie było tak piękne, że krzyknęłam z radości i uniosłam się nad ziemię. Moja przyjaciółka, Jeanette Coutourier, schwyciła mnie za nogi. Długo mia... pokaż więcej
  • Eric Idle
    72. rocznica
  • Ernst Jünger
    120. rocznica
    urodzin
    Tutaj stało się dla mnie pewne to, w co często wątpiłem: byli jeszcze wśród nas szlachetni, w których sercach żyła i znajdowała potwierdzenie świadomość wielkiego ładu. Jako, że wzniosły przykład prowadzi nas do naśladowania, poprzysiągłem sobie (...), że w przyszłości raczej padnę samotnie z wolnym... pokaż więcej
  • Ewa Nowacka
    4. rocznica
    śmierci
    Był taki okres, że byłam gotowa na największe głupstwo, byle tylko znaleść się blisko niego, słuchać co mówi, móc go dotknąć, kiedy zaś moje niemądre marzenia się ziściły, okazało się, że traciłam czas na wyobrażenie sobie Bóg wie czego.
  • Pola Gojawiczyńska
    52. rocznica
    śmierci
    ... nie idź tak bezmyślnie za mężczyzną, choćby cię o to nie wiem jak prosił.

Znajdź nas na Facebooku