Okładka książki Zaginiona dziewczyna

Gillian Flynn
typ
papier
DarkFantasy
7,41 (426 ocen i 98 opinii)

Opis książki

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje...

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę
ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Wciąga i zmusza do czytania z siłą czystego, lecz wstrętnego narkotyku.
The Chicago Tribune

Autorka na nowo odkrywa małżeństwo jako baśń o cynicznej symbiozie.
Przeczytaj i pozostań singlem!.
Financial Times

Pokrętnie dobre.
Marie Claire

Mrożąca krew w żyłach, stylowa opowieść.
Elle

"Zaginiona dziewczyna" to arcydzieło opowiadające o małżeństwie, w którym bardzo, ale to bardzo źle się dzieje. Z właściwą sobie znajomością ludzkiej psychiki, w świetnym stylu Gillian Flynn tworzy wartki, piekielnie mroczny thriller z wyrafinowaną intrygą, który potwierdza jej status jednej z najlepszych pisarek, uwielbianej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.

Gillian Flynn zadebiutowała powieścią "Ostre przedmioty", którą obsypano
najważniejszymi nagrodami literackimi na świecie i znakomitymi recenzjami. Kolejna książka "Mroczny Zakątek" była bestsellerem "New York Timesa". Trafiła do finału Ian Fleming Steel Dagger Award oraz na listę najlepszych książek 2009 roku "Publishers Weekly", "New Yorkera" oraz "Chicago Tribune". Gillan Flynn uhonorowano prestiżową Quill Award za najlepszy thriller roku.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
grendella | 2013-12-01

Byli sobie państwo Dunne: Nick i Amy. Początkowo układało im się nieźle, ale w pewnym momencie, podczas szalejącego w Stanach kryzysu, on - dziennikarz piszący o filmie i popkulturze - traci pracę. Chwilę później traci pracę ona. Z tętniącego życiem Nowego Jorku, przenoszą się do niewielkiego, nudnego miasteczka w Missouri. On, wraz z siostrą bliźniaczką, otwiera bar, ona zajmuje się domem. Różnie im się układa, żadne z nich nie wygląda na szczególnie zadowolone z życia, które przyszło im prowadzić. Ale o tym wszystkim dowiadujemy się stopniowo, bo "Zaginiona Dziewczyna" autorstwa Gillian Flynn, jak na porządny thriller przystało rozpoczyna się od wielkiego "ŁUP". Jest piąta rocznica ich ślubu, a Nick niedługo po przyjściu do pracy dowiaduje się, że drzwi jego domu są otwarte na oścież, a wychuchany kot buszuje na zewnątrz. Gdy dociera na miejsce, zastaje w domu nie tylko bałagan, ale i ślady krwi. Jego żona, Amy, zniknęła.

Uciekła? Została porwana? Zamordowana? – to pytania, jak na t...

filipinka | 2014-02-15
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 lutego 2014

Niezła książka. Nie przez przypadek okrzyknięto ją thrillerem 2012 roku.

Muszę przyznać, że dałam się autorce wodzić za nos, choć wydawało mi się, że niewiele jest mnie w stanie zaskoczyć.

Podobała mi się sama konstrukcja książki. Gillian Flynn na zmianę daje głos raz zaginionej żonie prowadzącej pamiętnik z zapisami dotyczącymi okresu przed znikięciem oraz mężowi podejrzanemu o zamordowanie żony. Tak jest w pierwszej części, bo potem historia gmatwa się coraz bardziej. Zakończenie mnie jednak trochę rozczarowało.

Ciacho | 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Zawsze z dystansem podchodzę czy to do filmów, czy książek szumnie nagłaśnianych przez marketing do tego stopnia, że nie raz są niczym maksymalnie wypełniony powietrzem balon, który lada moment pęknie od tych "achów" i "ochów" krytyków, oficjalnych recenzentów, patronów etc. Książek z półki thriller/kryminał powstało miliony. Nie będzie chyba grubą przesadą, jeśli stwierdzę, że prawdopodobnie oba te gatunki mają na tę chwile największą liczbę autorów i książek. Może przebiją je harlequiny, ale one zdecydowanie więcej miejsca zajmują w antykwariatach, gdzie leżą zakurzone, aniżeli na stoiskach w Empiku czy Matrasie. W takim wypadku przy każdorazowym wypadzie do księgarni i poszukiwaniu nowych, ciekawych i wartych uwagi thrillerów i kryminałów trzeba ostrożnie podchodzić do każdego nowego nazwiska, które pojawi się na rynku.

W przypadku omawianej książki marketing napełnił balon maksymalnie jak się tylko da, i z pewnością był to bardzo pojemny balon, pojemniejszy od...

Kasiulek | 2013-03-18
Przeczytana: marzec 2013

Gdy zobaczyłam ten tytuł w zapowiedziach wydawnictwa, a przede wszystkim przeczytałam opis, autorki niestety do tej pory nie znałam więc nie wiedziałam czego mogę się spodziewać- pomyślałam, że pewnie niezły kryminał i chętnie bym go przeczytała bo dawno nie sięgałam po ten gatunek.
Słowem wstępu: w piątą rocznicę ślubu w wbrew pozorom zgodnym małżeństwie Nicka i Amy staje się tragedia- Amy znika. Pierwsze podejrzenia padają na Nicka. Nick niestety nie ma alibi co robił i gdzie był w czasie w którym dochodzi do tragedii. Mężczyzna mija się z prawdą, kłamie coraz częściej i coś ukrywa. Okazuje się, że zdradza swoją żonę od ponad roku, ukrywa nawet to przed swoją siostrą bliźniaczką. Książka podzielona jest na rozdziały, przeplatają się ze sobą kartki z pamiętnika Amy Dunne z informacjami jakie przekazuje nam Nick. Obie formy są pisane w pierwszej osobie dzięki temu możemy się trochę wdrożyć w każdego z głównych bohaterów.
Wydawałoby się, że Nick który do tej pory nie miał prawie nic a...

Vataran | 2013-12-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Tak więc, książka obszerna i z bardzo ciekawie zarysowaną na odwrocie historią. Sprawa toczy się wokół małżeństwa Amy i Nicka. Plus za ciekawe prowadzenie wątku. Książka jest podzielona na relację Ami i relację Nicka, i co chwila czytamy o tym samym wątku ale raz oczami żony, a raz męża. Muszę od razu zaznaczyć, że mimo iż akcja zaczyna się w ich piątą rocznicę ślubu, to nie są oni stereotypowym małżeństwem z bajki - super mąż i piękna żona...
Amy i Nick skrywają wiele, ale to bardzo WIELE tajemnic, niecodziennych sytuacji i zachowań. Niestety wstyd się przyznać (robię to po raz pierwszy) ale nie mogę się oprzeć aby porównać w pewnym stopniu tę pozycję do lektury...
Konkretnie do Granicy Zofii Nałkowskiej.
Proszę tutaj mnie źle nie zrozumieć, nie chodzi mi o sam wątek ale o sposób jego ukazania i prowadzenia w trakcie całej akcji. Tutaj też na samym początku zaczynamy od rozwiązania problemu- Amy znika, a cała reszta książki opowiada i tłumaczy czytelnikowi to dlaczego do tego znikni...

Yave | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Fascynująca książka. Dawno nic ani nikt nie manipulował mną z taką łatwością, nie kazał mi tak często zmieniać zdania, nie zmusił do odczuwania tak skrajnych emocji. Przecież tu ofiarą jest ten, kto aktualnie jest narratorem (nieważne nawet, jakich czynów i dlaczego się podejmuje).Główni bohaterowie są tak prawdziwi, tak wiarygodni, tak naturalni, że czuję się, jakby stali obok mnie i opowiadali mi swoje własne wersje wydarzeń. Chociaż zwrotów akcji jak na thriller jest w zasadzie mało, to jeśli już występują to kładą mnie na łopaty i niszczą mi mózg. Zakończenie? Tak nietypowe i mocne, że wciąż nie chce wyjść mi z głowy. Brzmi jak całkiem niezła lista plusów, co nie?
Dodajmy do tego jeszcze GENIALNY wręcz styl pani Flynn, owacje na stojąco! Przez pierwsze 200 stron praktycznie nic się nie dzieje, a jednak łapię się na tym, że coraz niespokojniej przewracam strony. Autorka potrafi w środku intrygi zacząć bawić się w kilkustronicową obyczajówkę, a książka nic a nic na tym nie traci!
A g...

joly_fh | 2014-05-09
Przeczytana: 08 maja 2014

Gillian Flynn serwuje czytelnikowi istną jazdę na rollercoasterze. To zaskakująco dobrze pomyślany thriller, z zagadką kryminalną godną rzeczywiście Sherlocka Holmesa i stopniowo narastającą atmosferą niczym z filmów Alfreda Hitchcocka. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Narracja prowadzona jest naprzemiennie przez Nicka i Amy, którzy stopniowo odkrywają karty, swoje grzeszki i przewinienia, a wszystko okazuje się rozgrywką między tymi dwojgiem. Początkową zagadkę zaginięcia Amy zastępują kolejne pytania, których nie sposób tu podawać, żeby nie spoilerować. Portrety głównych bohaterów są doskonałe – to ludzie, tak wyraziści, jakby istnieli naprawdę, a jednocześnie mało sztampowi, tacy, którzy potrafią zaskoczyć i to nie raz. Ich postępowanie wywołuje zaś ciarki na plecach. Tak dobrze skonstruowanych bohaterów rzadko spotyka się w powieściach kryminalnych. Nie ma siły, by przy tej powieści nie zarwać nocy - tak trzyma ona w napięciu, że nie sposób jej odłoży...

Justyna_78 | 2013-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Przyciągnąła okładka, napis thriller roku 2012 oraz podtytuł "małżeństwo może być zabójcze" i okazało się że naprawdę świetnie się czytało.
Fabuła była trochę przewidywalna, więc niewiem czy bardziej wymagający czytelnicy thrillerów nie będą kręcić nosem, ale mnie wciągnęła niesamowicie. Naprawdę nie mogłam na dłużej się od niej oderwać, krótkie rodziały w których poznajemy punkt widzenia zarówno żony Amy i męża Nicka, myśli głownych bohaterów, przyczyny takiego a nie innego postępowania, małe elementy zaskoczenia, samo śledztwo w sprawie zaginięcia Amy, dobre dialogi, wartka akcja etc. powoduje, że chłonęłam każdą stronę z wielką ciekawością.
Pod koniec książki byłam troszeczkę rozczarowana (chyba chodziło o element zaskoczenia a wyszło na trochę naciągane) ale w sumie miałam świetną rozrywkę przy "Zaginionej dziewczynie".

beata83 | 2014-10-25
Na półkach: 2014 rok, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2014

Początek książki nie zachwyca. Pozycję zaczynałam czytać kilkakrotnie ale za każdym razem odkładałam książkę po kilku stronach. Do jej przeczytania po tylu nieudanych próbach zmotywował mnie wchodzący własnie do kin film na podstawie tej książki. Recenzenci piszą, że jest niezwykły a ponieważ wyznaję zasadę najpierw książka potem film zdecydowałam się powrócić do rozpoczętej rok wcześniej lektury. Nie żałuję swojej decyzji. Pomimo tego iż już po 50 stronach domyśliłam się kto stoi za zaginięciem Amy zakończenie mnie zdruzgotało. Doprowadziło mnie do mdłości. Poczułam autentyczne obrzydzenie. Moje poczucie sprawiedliwości nie daje mi spać. Przeczytajcie sami. Na pewno będziecie wściekli ale skoro książka budzi tak silne emocje na pewno warto.

Kuba | 2014-10-04
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 04 października 2014

O książce usłyszałem przy okazji filmu Finchera, którego uwielbiam. Wiedziałem, że za byle co ten reżyser by się nie zabierał, więc jeszcze przed premierą postanowiłem się przekonać, o co tyle krzyku.
Przyznam szczerze, że byłem bliski rzucenia jej w kąt, bo przez pierwsze 200 stron mało co się dzieje, a autorka tak bardzo 'leje wodę', że miałem problemy z przebrnięciem przez to. Na szczęście potem zaczyna się thriller na najwyższym światowym poziomie. Co kilka stron dostajemy kolejne zmyłki i im dalej czytamy, tym bardziej czujemy się zagubieni. Może zakończenie nie jest jakichś najwyższych lotów, ale 'Zaginiona dziewczyna', to pozycja, dzięki której na pewno sięgnę po inne książki tej autorki. Polecam i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć co stworzył Fincher.

Załóż konto za darmo!

133. rocznica
  • Michael Robotham
    54. rocznica
    urodzin
    Serce ma swoje powody, których rozum nie ogarnia.
  • Ida Fink
    93. rocznica