Zaginiona dziewczyna

Gone Girl
Gillian Flynn
DarkFantasy

Inne wydania

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku...

Jest upalny letni poranek, a Nick i Amy Dunne obchodzą właśnie piątą rocznicę
ślubu. Jednak nim zdążą ją uczcić, mądra i piękna Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzenia padają na męża. Nick coraz więcej kłamie i szokuje niewłaściwym zachowaniem. Najwyraźniej coś kręci i bez wątpienia ma w sobie wiele goryczy - ale czy rzeczywiście jest zabójcą? Z siostrą Margo u boku próbuje udowodnić swoją niewinność. Jednak jeśli Nick nie popełnił zbrodni, gdzie w takim razie podziewa się jego cudowna żona?

Wciąga i zmusza do czytania z siłą czystego, lecz wstrętnego narkotyku.
The Chicago Tribune

Autorka na nowo odkrywa małżeństwo jako baśń o cynicznej symbiozie.
Przeczytaj i pozostań singlem!.
Financial Times

Pokrętnie dobre.
Marie Claire

Mrożąca krew w żyłach, stylowa opowieść.
Elle

"Zaginiona dziewczyna" to arcydzieło opowiadające o małżeństwie, w którym bardzo, ale to bardzo źle się dzieje. Z właściwą sobie znajomością ludzkiej psychiki, w świetnym stylu Gillian Flynn tworzy wartki, piekielnie mroczny thriller z wyrafinowaną intrygą, który potwierdza jej status jednej z najlepszych pisarek, uwielbianej zarówno przez krytykę, jak i czytelników.

Gillian Flynn zadebiutowała powieścią "Ostre przedmioty", którą obsypano
najważniejszymi nagrodami literackimi na świecie i znakomitymi recenzjami. Kolejna książka "Mroczny Zakątek" była bestsellerem "New York Timesa". Trafiła do finału Ian Fleming Steel Dagger Award oraz na listę najlepszych książek 2009 roku "Publishers Weekly", "New Yorkera" oraz "Chicago Tribune". Gillan Flynn uhonorowano prestiżową Quill Award za najlepszy thriller roku.

źródło opisu: http://www.gjksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.gjksiazki.pl/

Perzka | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Gillian Flynn, to 42-letnia pisarka pochodząca z Kansas City, obecnie mieszkająca w Chicago. Zadebiutowała w 2006 r. powieścią "Ostre przedmioty", która została obsypana znakomitymi recenzjami i nagrodami. W 2009 r. spod jej pióra wychodzi "Mroczny zakątek". Następny thriller , który w krótkim czasie uzyskuje miano bestselleru i trafia na listę najpopularniejszych książek 2009 roku "Publishers Weekly", "New Yorkera" a także "Chicago Tribune"
"Zaginiona dziewczyna" to trzeci z kolei, najnowszy thriller tej autorki, uznany za bestseller przez "New York Timesa"

Amy, córka państwa Elliotów, znanych psychologów, jedynaczka, była przez całe swoje życie natchnieniem, inspiracją dla swoich rodziców do pisania serii książek pt. "Niezwykła Amy"
Bogata, błyskotliwa, kreatywna, fascynująca, można by rzec doskonała, a przynajmniej dążąca do doskonałości. Dalszy przebieg treści ujawni nam z jak dużą presją Amy dąży do tego, aby dorównać bohaterce, jaką rodzice wykreowali w swoich powieściach...

kajsa | 2015-04-07
Przeczytana: 07 lutego 2015

Książka pokazuje,jak z pięknego wyobrażenia o wspólnej przyszłości rodzi się koszmar,bo brakuje porozumienia,bo na wierzch wychodzą dawne demony.
Świetne studium problematycznego związku i trudnej,zwichrowanej kobiecej psychiki.

talia44 | 2015-04-21
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Tyle zachwytów nad książką Gillian Flynn a mnie zupełnie nie porwała.
Rozwleczona,przegadana,z dużą ilością szczegółów,dygresji i powtórzeń,które niczego nowego nie wnoszą.Być może,gdyby była krótsza o połowę,to byłaby ciekawsza,a tak przez 650 stron wieje nudą.

Iwona | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Świetna! Pod każdym względem.

Najpierw trochę marudziłam, zastanawiałam się, co wszyscy w niej widzą. Ale już po kilku stronach nie można mnie było od książki oderwać. Wciągnęła mnie tak bardzo, że zaczynałam czytać o nieludzkiej porze - 5 rano (!!!)

Takie fajne małżeństwo. On przystojny, inteligentny, z poczuciem humoru, ona piękna, błyskotliwa, NIEZWYKŁA. Nadają na tych samych falach, rozumieją się w pół słowa. W piątą rocznicę ślubu Amy znika i wszystko wskazuje na to, że to sprawka jej męża Nicka. Ślady krwi odkryte w kuchni sugerują, że Amy mogła zostać zamordowana. Nick nie ma alibi, kłamie jak najęty, pogrąża się z każdym słowem, nieopatrznym gestem. No i powolutku zaczynamy odkrywać prawdę (?) o ich małżeństwie. Prawdę, która inaczej jest opisywana przez Nicka, inaczej przedstawia ją Amy w swoim dzienniku opisującym lata, miesiące, tygodnie i dni przed zniknięciem. Ale jedno jest pewne i niezmienne w obu relacjach – ich małżeństwu daleko do doskonałości. Wciąż...

Stokrotka | 2016-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2016

„Zaginiona dziewczyna” Gillian Flynn to znakomity thriller psychologiczny. Bohaterami są Nick i Amy – małżeństwo z pięcioletnim stażem. Na pozór zwykli, sympatyczni i zakochani w sobie ludzie. Gdy jednak w dniu piątej rocznicy ślubu Amy znika, a policja znajduje ślady obciążające męża, czytelnik zaczyna się zastanawiać, co przytrafiło się bohaterce i dlaczego Nick wciąż kłamie i reżyseruje każdy swój krok. Nic tu nie jest oczywiste, choć kilka razy odnosi się wrażenie, że wszystko stało się jasne. Wówczas autorka stosuje zwrot akcji i czytelnik zmienia zdanie lub przynajmniej zaczyna się wahać przy wydawaniu sądów.
Podobało mi się ukazanie historii z dwóch perspektyw. Relacja Nicka przeplata się z wpisami z dziennika Amy. Gra prowadzona przez bohaterów wciąga, buduje napięcie, ciekawi i pobudza do myślenia, stawiania hipotez. Co prawda, myślałam, że zakończenie będzie bardziej spektakularne, ale całość oceniam jako bardzo satysfakcjonującą. Napisać dobrą książkę na 650 stron i nie...

Wizzi | 2014-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2014

Ostatnią książką, którą przeczytałam w roku 2014 jest "Zaginiona dziewczyna". Jest to pozycja z tzw. "popularnych" głównie dzięki filmowi z Benem Affleckiem. Głównymi bohaterami tej książki jest małżeństwo z pięcioletnim stażem. Małżeństwo przechodzi kryzys, przecież tyle się pozmieniało od chwili pierwszego spotkania. W dniu ich piątej rocznicy ślubu Amy znika. Pojawia się więc pytanie kto jest temu winny? Mąż, ktoś z jej dawnych prześladowców? A może to zniknięcie to tylko przykrywka? Tego nie będę zdradzać, bo warto samemu się tego dowiedzieć ;). A przyznam szczerze, że czytelnik tej książki jest w bardzo uprzywilejowanej pozycji, ponieważ o wszystkich wydarzeniach dowiaduje się pierwszy, zanim dowiedzą się pozostali bohaterowie. Ogólnie mówiąc książka mi się podobała, zaciekawiła mnie a teraz z przyjemnością obejrzę sobie adaptację filmową "Zaginionej dziewczyny".

Marzin | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo ciekawy i zaskakujący thriller. Po przeczytaniu zastanawiam się jak bardzo trzeba kogos nienawidzić by zrobic taką niewyobrażalną rzecz jaką zrobila tytułowa bohaterka książki. Niesamowita książka,która pokazuje nam fabułę z perpektywy Nicka oraz Amy. Zakończenie troszke mnie rozczarowało i poczułam niedosyt, że nie niema sprawiedliwości na tym świecie, ale cóż nie każda historia musi kończyć się happy endem. Dla Amy to może prawie szczęśliwe zakończenie, ale nie dla Nicka i nie dla mnie-czytelnika.

lacerta | 2015-07-27
Na półkach: Zekranizowane, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 lipca 2015

Czy książka mnie zaskoczyła? Nie. W jakiś dziwny sposób wyczuwałam dalszy ciąg historii. I chociaż moje przypuszczenia po kolei się sprawdzały to uważam, że autorka odwaliła kawał dobrej roboty.
Gillian Flynn stworzyła historię z pazurem, chociaż lekko zbyt rozwleczoną i zbyt wulgarną jak na mój gust. Początkowo ciężko było mi nie zgrzytać zębami, gdy czytałam rozwlekłe dygresje wtrącane przez autorkę. Pewnie dlatego, ciężko było mi się wciągnąć w historię. Na szczęście od drugiej części wszystko poszło gładko i "Zaginioną dziewczynę" wręcz wciągnęłam.
Głównie bohaterowie byli niepokojąco pokręceni i chyba dlatego tak interesujący.

Historia nie zaskoczyła mnie, była dość wulgarna i często zbyt rozwlekła. Pomimo tego bardzo miło spędziłam czas przy lekturze, co jest zasługą przyjemnego stylu autorki i interesujących postaci.

korcia | 2015-02-19
Przeczytana: 14 lutego 2015

Trzeba przyznać, że Gillian Flynn udało się stworzyć bardzo ciekawą i skomplikowaną historię, pełną zwrotów akcji. Świetnie mydli czytelnikowi oczy, wyprowadzając go w pole, by za chwilę kompletnie go zaskoczyć. Dałam się wciągnąć w tę historię, bardzo byłam ciekawa finału, który... Tego niestety nie mogę Wam zdradzić.

Książka pisana jest z punktu widzenia Amy i Nicka. Na początku obserwujemy reakcję mężczyzny na zaginięcie jego żony i jednocześnie czytamy pamiętnik Amy, w który opisuje swoje relacje z Nickiem od momentu jak się poznali niemal do dnia dzisiejszego. Trzeba przyznać, że Nick też często wspomina różne historie z ich przeszłości, jednak ich wersje nie zawsze są spójne. Po czyjej stronie jest prawda?

Napięcie w tej książce na przemian rośnie i opada, by znowu po chwili sięgnąć zenitu. Ogólnie historia jest bardzo ciekawa, ale nie mogło się obyć bez pewnego "ale", a mianowicie autorka starała się wykreować dla każdego z narratorów specyficzny styl i trzeba przyznać, że...

Yave | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Fascynująca książka. Dawno nic ani nikt nie manipulował mną z taką łatwością, nie kazał mi tak często zmieniać zdania, nie zmusił do odczuwania tak skrajnych emocji. Przecież tu ofiarą jest ten, kto aktualnie jest narratorem (nieważne nawet, jakich czynów i dlaczego się podejmuje).Główni bohaterowie są tak prawdziwi, tak wiarygodni, tak naturalni, że czuję się, jakby stali obok mnie i opowiadali mi swoje własne wersje wydarzeń. Chociaż zwrotów akcji jak na thriller jest w zasadzie mało, to jeśli już występują to kładą mnie na łopaty i niszczą mi mózg. Zakończenie? Tak nietypowe i mocne, że wciąż nie chce wyjść mi z głowy. Brzmi jak całkiem niezła lista plusów, co nie?
Dodajmy do tego jeszcze GENIALNY wręcz styl pani Flynn, owacje na stojąco! Przez pierwsze 200 stron praktycznie nic się nie dzieje, a jednak łapię się na tym, że coraz niespokojniej przewracam strony. Autorka potrafi w środku intrygi zacząć bawić się w kilkustronicową obyczajówkę, a książka nic a nic na tym nie...

O kobietach w cieniu - wywiad z Fioną Barton

Fiona Barton to debiutantka. Owszem, ale debiutantka z 30-letnim dziennikarskim doświadczeniem. Podczas czytania „Wdowy” to doświadczenie widać na każdej stronie. To świetnie napisany thriller, który skupia się na tych, którzy zazwyczaj stoją w cieniu, z dala od światła reflektorów. Z pisarką umówiłyśmy się na wywiad via email - mam jednak nadzieję, że kiedyś uda mi się z nią spotkać i porozmawiać raz jeszcze.

„Ofiara” – nieposkromiona satyra na stosunki rasowe

28 września będzie mieć premierę kolejna książka napisana przez Joyce Carol Oates, amerykańską pisarkę, eseistkę i poetkę. Tak jak w poprzednich powieściach, w „Ofierze” porusza temat przemocy i kondycji kobiet w społeczeństwie.