Kar'jer
Monika

"Piaskowisko", wydane w roku 1986, już na fali "pieriestrojki", zyskało renomę książki śmiałej, ostrzegającej przed złem, mimo wojennego sztafażu bardzo współczesnej w treści. Jest to moralitet skojarzony z sensacyjno-dramatyczną fabułą, opowieść o wojnie, wyrzutach sumienia, zagubionej miłości i tragedii ludzi, okaleczonych przez wojnę psychicznie. Są jednak w "Piaskowisku" również nowe postacie, wątki i problemy, które pozwoliła wprowadzić dopiero "pieriestrojka"; dotyczą m.in. religii, wiary w Boga oraz kryteriów oceny człowieka, jakimi operowało społeczeństwo radzieckie w latach stalinizmu. Książkę czyta się z nie słabnącą uwagą, a gorzka końcowa konkluzja skłania do zastanowienia się nad przewrotnością losu i złożonością natury ludzkiej.

źródło opisu: Państowy Instytut Wydawniczy, 1990.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Tartaruga | 2017-03-25
Na półkach: Literatura białoruska

Solidna proza wojenna, w której miast śledzenia heroicznej walki możemy obserwować dramaty zwykłych, prostych ludzi, którzy - jak to zwykle w takich wypadkach - na wojnie cierpią najmocniej. Ranny bohater jest zmuszony do ukrywania się w małym miasteczku, gdzie usiłuje manewrować między spowodowaną raną własną niemocą, poczuciem obowiązku każącym mu bić wrogów, rodzącym się nieśmiało uczuciem do nowo poznanej kobiety, chęcią pomocy partyzantom i naciskom władzy, którzy tych ostatnich chcą się pozbyć. Od samego początku nawarstwia się napięcie: wiemy, że stanie się coś złego (biorąc pod uwagę co bohater po latach robi w wykopie), więc pozostaje tylko czekać kiedy wszystko runie i do listy zapomnianych krzywd i tragedii dołączy kolejna. Niewątpliwie sięgnę jeszcze po prozę tego autora.

Monika | 2013-02-04
Przeczytana: 06 maja 2012

Lubię książki Bykowa. Skupiał się przede wszystkim na ludziach i ich uczuciach. Czytelnik utożsamia się z bohaterem, stawia się w jego sytuacji.

Marzena | 2016-02-26

Na studiach musiałam przeczytać książki Bykowa z "przymusu",
a okazały się zaskoczeniem i ogromną przyjemnością.
Wojna - dobro i zło, które siedzi w każdym z nas, co zwycięży?

dymek | 2016-09-16
Na półkach: Posiadam