Jerzy Hoffman. Gorące serce

Wydawnictwo: Marginesy
978-83-928431-3-9
Paula

Uwaga, chuligani! (1955) – ciągnęło się za nim od syberyjskiej szkoły po bydgoskie gimnazjum, studia w Moskwie i SPATiF. Dobry, inteligencki dom wydał panicza, który klnie jak szewc i potrafi pić jak Rosjanin. Prawo i pięść (1964) – Adrenalina odegrała w moim życiu niebagatelną rolę – przyznaje. Miał rękę jak noga fortepianu – wspominają koledzy. Na planie potrafi skrzyczeć i przytulić....

Prawo i pięść (1964) – Adrenalina odegrała w moim życiu niebagatelną rolę – przyznaje. Miał rękę jak noga fortepianu – wspominają koledzy. Na planie potrafi skrzyczeć i przytulić. Jest jak papież w Kościele, jak generał podczas bitwy.

Trylogia Sienkiewicza (1969-99) – ściągnął do kin rekordową widownię, pokazując wojnę i miłość. Każdy chciał u niego zagrać, nawet ściętą głowę. To ostatni Mohikanin w stosunkach damsko-męskich – twierdzą kobiety. Umie sprawić, byś poczuł się z nim wyjątkowo.

Bitwa Warszawska 1920 (2011) – To nie cud, to majstersztyk! Sztuki wojennej i reżyserskiej, utkany gwiazdami w trójwymiarze, czyli kolejna największa polska superprodukcja Hoffmana.
Jest ogromną frajdą. Moją miłością. Spełnianiem marzeń. Moim spełnieniem. Tak, to ostatnie jest najbardziej adekwatnym określeniem tego, czym są dla mnie moje filmy.

Jerzy Hoffman spośród wielu swoich zasług wymienia tylko: Członek Rzeczywisty Akademii Sztuki Ukrainy, Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, Zasłużony dla Kultury Narodowej, oraz odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, 6 nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, 7 Złotych Kaczek, nominacja do Oscara.

Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz. Dziennikarki i pisarki. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów. Jest autorką pięciu książek i cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych.

źródło opisu: Wydawnictwo Marginesy, 2011

Maciej Horała | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Jerzy Hoffman to krótko mówiąc genialny wariat lub jak kto woli kołowrot. Jego życie i liczne anegdoty, które przytacza wystarczyłby na kilka filmów ( mocno erotycznych, Hoffman to erotoman gawędziarz, ciężko powiedzieć jak często mijał się z prawdą w końcu był kiedyś mistrzem komunistycznej propagandy, jednak jeśli tylko część jego podbojów i zdobyczy jest prawdą to i tak dorobek ma imponujący :)). Uwielbiam czytać życiorysy tak zakręconych postaci. Jedyne co razi to brak chronologii i zbyt częste skakanie z tematu na temat bez ładu i składu. Niemniej warto.

Witold Lisek | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane, 2016, Facet
Przeczytana: 21 listopada 2016

To nie jest biografia,ale jakaś hagiograficzna paplanina.
Absolutnie nie polecam.
Szkoda czasu.

Bookeriada | 2014-07-23
Przeczytana: 28 maja 2012

Hoffman – jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Moje osobiste skojarzenie to zapędzenie całej szkoły podstawowej do Kina Kijów na „Ogniem i mieczem”, które wywołało silne uczucie do Bohuna, traumę spowodowaną brutalnymi scenami oraz widok sterty niedojedzonego popcornu. Wcześniejsze filmy, jak „Potop”, „Pan Wołodyjowski” czy „Trędowata” z pewnością miały ogromny wpływ na wiele pokoleń Polaków.

Jaki jest twórca tych oraz wielu innych filmów? Odpowiedzi można szukać w książce Marty Sztokfisz, dziennikarki i pisarki. Autorka przepytała aktorów, filmowców, przyjaciół, a także samego reżysera, przeprowadzając ponad 300 rozmów. Mamy tu opowieści o dzieciństwie, ciekawe historie o zsyłce na Syberię, dowiemy się jak i z kim biesiaduje Hoffman, jaki jest na planie filmowym i w życiu codziennym. Słowem, jest to biografia.

W dodatku biografia człowieka idealnego, ponieważ wszystkie anegdoty i wspomnienia są „pomnikiem za życia” (jak głosi...

jolunia559 JOLA | 2014-01-03
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Trylogia Henryka Sienkiewicza to od zawsze moja ukochana lektura.Mogę ją wciąż czytać od nowa i zawsze znajdę w niej coś wyjątkowego,wzruszającego.

Często przypominam sobie wakacje u babci i początki tej mojej fascynacji książkami Henryka Sienkiewicza.

Babcia Zosia kochała Trylogię. W zasadzie kochała wszystkie książki Sienkiewicza,jednak to właśnie Trylogia zajmowała w jej sercu szczególne miejsce.Potrafiła opowiadać o niej tak ,jakby to była najcudowniejsza na świecie bajka.Próbowała swoim wnukom przekazać tę miłość.Nauczyć ich szacunku do historii,ojczyzny i miłości do literatury.Chyba jej się to udało!

Pamiętam jak wieczorem po kąpieli kładliśmy się w wielkich drewnianych łóżkach w sypialni babci na siennikach wypchanych słomą.Pościel wykrochmalona i pachnąca słońcem tak fajnie drapała dziecięce ciałka.Babcia siadała przy wielkim drewnianym stole i zapalała naftową lampkę.Potem zakładała na nos okulary w wielkich brązowych oprawkach i zaczynała się literacka...

| 2013-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Sprzedam

Po biografie nie sięgam zbyt często, a jeśli już to robię, wybieram te bezpośrednio dotyczące osób, które mnie interesują lub fascynują. Ostatnio zgłębiałam życiorys Ala Pacino w formie wywiadu obejmującego niemal 300 stron oraz krótkie notki biograficzne o najwybitniejszych uczonych wszech czasów. Pierwsza książka zachwyciła mnie formą i realizacją, natomiast druga, choć przybliżyła mi uczonych widniejących niemal we wszystkich moich podręcznika, to zanudziła mnie datami, tytułami prac i milionem przypisów.

Z nazwiskiem Hoffman spotkałam się po raz pierwszy w gimnazjum, kiedy to na lekcjach języka polskiego oglądaliśmy Ogniem i Mieczem. Pamiętam reakcje kolegów i koleżanek - byli znudzeni, nie próbowali zrozumieć, uznali, że polski film musi równać się klapie i z tego też powodu zajmowali się absolutnie wszystkim, tylko nie oglądaniem. Ze mną było inaczej, postanowiłam dać szansę ekranizacji jednej z części zachwalanej przez mojego dziadka Trylogii Sienkiewicza i... zakochałam...

Kulturalna | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Biografia czy hagiografia polskiego Sarmaty?
Granica między tymi gatunkami jest płynna. Marta Sztokfisz, przez trzysta trzydzieści stron opisała życie legendy polskiego kina. Ile w nim prawdy, a ile mitologizacji?
Jerzego Hoffmana, zna niemal każdy. Na jego filmach wychowywały się pokolenia Polaków. Ekranizacje Potopu czy Pana Wołodyjowskiego były wytchnieniem, od obszernych szkolnych lektur dla niejednego maturzysty. Jego filmy takie jak: Uwaga Chuligani, Prawo Pięści ubarwiały komunistyczną rzeczywistość. Dorobek reżyserski pana Jerzego jest ogromny: Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, zdobywca sześciu Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureat siedmiu Złotych Kaczek, nominowany do Oskara. O jego twórczości można o nim pisać obszerne tomiska, pełne analiz gier scenicznych. Magdalena Sztokfisz, odbiegła nieco od tej formuły, mniej skupiła się na pracy reżyserskiej, a bardziej na życiu osobistym, rodzinie i wspomnieniach. Dlatego, w jej biografii pt. Jerzy...

Wodnik | 2013-08-22

Po przeczytaniu recenzji - z przyjemnością przeczytam. Lubię biografie ciekawych ludzi. Można dowiedzieć się dużo szczegolików z ich życia.

gyokuro | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

To panegiryk, a nie biografia. Opisywana postać to niewątpliwie wielki człowiek, wspaniały reżyser, ale szkoda, że to wszystko takie niechronologiczne, nie uporządkowane, składa się wyłącznie z pozytywnych wspomnień osób, z którymi rozmawiała Autorka, a pominięto te mniej pozytywne (lub nie rozmawiano z osobami, które mają odmienne wrażenia). Dobrze, że można chociaż czytać między wierszami tego hymnu pochwalnego. Są w tej książce miejsca, które czyta się naprawdę z ciekawością, ale jest również wiele powtórzeń - toastów wygłaszanych na cześć. Jednak dla tych interesujących fragmentów warto przeczytać tę pozycję. Książka zawiera wiele fotografii, ale te najciekawsze w wielkim pomniejszeniu. Może i w oryginale były niewielkie. Jest jednak piękne (i duże) zdjęcie drugiej żony Reżysera.

Aleksandra | 2013-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Bardzo chaotycznie napisana, brak jakiejkolwiek chronologii, autorka przeskakuje od jednego etapu życia Jerzego Hoffmana do następnego. Być może ten zabieg ubarwia lekturę, ale także rozprasza i pozwala się zgubić. Niewiele informacji na temat pracy i filmów, przeważają opisy życia prywatnego i wspomienia. Na plus - duża ilość cytatów, wypowiedzi ludzi, którzy zetknęli się z reżyserem. Biografia zdecydowanie o pozytywnym wydźwięku, brak plotek, brudów i nadinterpretacji autorki. Nie zaciekawiła mnie, a szkoda, bo opowiadała o wyjątkowo barwnym człowieku. Ładna oprawa graficzna, zawiera zdjęcia.

Paula | 2012-05-04
Przeczytana: 2012 rok

Jedna z ciekawszych biografii, jakie czytałam. Reżyser został przedstawiony w bardzo ciekawy sposób. Jest niezwykle barwną i interesującą postacią. Czyta się świetnie.