Kapitalizm z puszki. Campbell Soup i pogoń za tanią produkcją w XX wieku

Tłumaczenie: Ewa Klekot
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Historyczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Condensed Capitalism: Campbell Soup and the Pursuit of Cheap Production in the Twentieth Century
978-83-62467-23-5
historia USA, kapitalizm, campbell
historia
jagarkar

Związek zawodowy w fabryce Campell Soup w Camden był jednym z najbardziej postępowych w drugiej połowie XX wieku. Znakomita książka Kapitalizm z puszki opisuje jego sukcesy oraz jego koniec spowodowany nadejściem późno dwudziestowiecznego kapitalizmu. Roger Horowitz, University of Delaware Gdy John Dorrance III – prawnuk założyciela Campbella – sprzedawał swoje udziały, jednocześnie...

Gdy John Dorrance III – prawnuk założyciela Campbella – sprzedawał swoje udziały, jednocześnie zrezygnował z amerykańskiego obywatelstwa i przeprowadził się do Irlandii. Wszystko po to, by zapłacić niższe podatki. Teraz nie ma już wiele wspólnego z firmą, ale swoim zachowaniem udowodnił, że metody działania pradziadka ma we krwi.

Firma od zawsze starała się ciąć koszty. Jeszcze na długo przed tym, gdy słowo „globalizacja” weszło do słowników, Campbell zatrudniał pracowników na umowy śmieciowe, outsourcingował działalność i walczył ze związkami. Wszystkie chwyty były dozwolone. W latach 50. związkowcy musieli m.in. podpisywać lojalki, świadectwa tego, że nie są komunistami. Mimo to pracownicy nie łamali się i dalej walczyli o swoje prawa. Ale nie tylko. Największy strajk w historii firmy – zorganizowany w 1968 - był nie tylko propracowniczy, ale i antyrasistowski. Amerykański historyk, Daniel Sidorick opisuje jak do niego doszło oraz jakie były dalsze losy firmy i jej pracowników. Kapitalizm z puszki udowadnia, że solidarność możliwa jest w każdych warunkach.

Kapitalizm z puszki to historia pracy w najlepszym wydaniu – przystępnie i inteligentnie łączy to, co wydarzyło się w warsztacie pracy i w najwyższych gabinetach władzy. Vicki L. Ruiz, University of California Irvine

Sidorick pokazał, że rządy menadżerów nie wystarczą – z jednej strony ich decyzje są nieustannie kontestowane przez pracowników, z drugiej ograniczają je siły globalne i państwowe. Dlatego to idealna książka na ciężkie czasy kryzysu. Rick Halpern, University of Toronto

Daniel Sidorick stworzył żywą narrację, która oddaje wewnętrzne napięcia w amerykańskim przemyśle. Palce lizać. Robert Korstad, Duke University

źródło opisu: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaHistoryczna/K...(?)

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/SeriaHistoryczna/K...»