Zgłosuj na książki roku 2017

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Di muter
Żydzi polscy, Szalom Asz
takisobiejac

Powieść autorstwa Szaloma Asza, żydowskiego prozaika urodzonego w Kutnie.
Historia rodziny Złotników, w skład której wchodzą: głowa domu, Anszel, jego żona Sara Rywka, córka Dwojra oraz synowie: Szloma, Mojżesz "Wół", Jojna Gedali i dwójka małych: Icek Majer i Nuta.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

książek: 1990
takisobiejac | 2012-05-19
Przeczytana: 19 maja 2012

Początek tej mało dziś znanej książki Szaloma Asza był według mnie rewelacyjny. Życie licznej rodziny żydowskiej w zapyziałym miasteczku na ziemiach polskich.
Ojciec, głowa domu, Anszel, mający tysiąc pomysłów na wyzwolenie familii z biedy (żaden jednak nie wypalił), matka, Sura (Sara) Rywka i jej "czarodziejskie garnki", potrafiące wyczarować coś z niczego, i wreszcie gromadka dzieci, każde o innym charakterze.
I wszystko było ciekawe do momentu kiedy Szlojma, najstarszy z dziatwy, nie wyjechał do Ameryki i nie ściągnął tam reszty rodziny.
Amerykański etap życia Złotników wyraźnie mnie rozczarował. Liczyłem na to, że więcej będzie o Szlojmie (Salomonie), Mojżeszu-Wole (Mozesie) czy Jojnie Gedalim, a tu niespodzianka, na pierwszoplanową postać wyrosła Dwojra, najstarsza córka Anszela i Sury Rywki. Jej amerykańskie losy nie różniły się już niczym od losów innych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Wątek żydowskiego pochodzenia obecny był tylko w głębokim backgroundzie.
A zakończenia...

ewea21 | 2017-06-06