Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeksy I i II

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
gnoza, nag hammadi, apokryf,
religia
Revenga

W zbiorze zamieszczono tłumaczenia tekstów wraz z komentarzem: Modlitwa Pawła Apostoła, Apokryficzny list Jakuba, Ewangelia prawdy, Wypowiedź o zmartwychwstaniu, Tractatus Tripartitus, Apokryf Jana, Ewangelia Tomasza, Ewangelia Filipa, Hipostaza archontów, O początku świata, Egzegeza o duszy. Tractatus Tripartitus (NHC I,5), Hipostaza archontów (NHC II,4) i O początku świata NHC II,5) są pierwszymi tłumaczeniami na język polski.

„Dwa pierwsze kodeksy z biblioteki z Nag Hammadi (NHC I i II), zawierają najlepiej zachowane teksty gnostyckie. Ze względu na ich stan zachowania a przede wszystkim wartość historyczną dla badań początków chrześcijaństwa w II i III wieku, związków kościelnej ortodoksji i heretyckiej heterodoksji tego okresu, zasługują na nowe tłumaczenie i opracowanie. (...) Teksty z Nag Hammadi mają znaczenie dla badań historii religii i historii teologii chrześcijańskiej. Wczesnochrześcijańska myśl teologiczna rozwijała się w kontakcie z grecką filozofią, z egzegetyczną myślą żydowską i gnostycyzmem. Zbiór z Nag Hammadi pozwala badać przede wszystkim związki z późnym judaizmem i gnostycyzmem. Nie wszystkie utwory są równie ważne źródłowo. W zbiorze znajdują się utwory, które nie są gnostyckie i które nie są chrześcijańskie. Są także utwory chrześcijańskiego pochodzenia, które nie wykazują związków z myślą gnostycką”.
ze Wstępu

Projekt badawczy PB 580/TE /2006-2008
Dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

źródło opisu: Księgarnia św. Jacka

źródło okładki: http://sklep.ksj.pl/book/spotkania-kns/stac-sn-nr-...»

Marcin Maj | 2016-11-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka, która w końcu opisuje prawdę o Ewangeliach i Starym Testamencie. Kto chce w końcu zrozumieć, musi zbierać wiedzę, gnozę, tak jak gnostycy :)

Jak jak długo czekałem, by to przeczytać. Dziękować Ojcu, który jest ponad Jahwe, fałszywym bogiem, bogiem wojny i zła.

Świniopas | 2017-01-01
| 2017-02-21
Rixiu | 2016-11-16
veganartur | 2015-10-25
Najstarsze książki świata

Słowo pisane nie od razu cieszyło się popularnością. Starożytni filozofowie podchodzili do pisma z dystansem i nie widzieli dla niego przyszłości. Na szczęście, nie mieli racji i świat ujrzał książki w postaci kilku kart połączonych ze sobą grzbietem – czyli w formie przypominającej współczesne publikacje. Kiedy to się stało? Poznajcie wybrane najstarsze książki świata.