Nie chyliłem czoła przed mocą. Antologia poezji białoruskiej od XV do XX wieku

Tłumaczenie: Katarzyna Bortnowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Białoruska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Čala â ne hìlìŭ prad sìlaj : antalëgìâ belaruskaj paèzii XV-XX stagodz'dzâŭ
poezja
ankuku

Książka ta nie jest ani chrestomatią, ani w pełni reprezentatywnym wyborem najlepszych dzieł poezji białoruskiej. Rodowodu tej poezji należy szukać co najmniej w dwunastym wieku (...). Wybór zaczyna się od od pierwszej połowy wieku XV, kiedy to wśród białoruskich możnowładców wraz z potrzebą mitu założycielskiego zrodziła się potrzeba opiewania odrębnych dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego, wspólnego państwa przodków współczesnych Litwinów i Białorusinów, którego wybitnymi działaczami byli ci właśnie możni.
Ze Słowa wstępnego Lawona Barszczewskiego

źródło opisu: http://www.kew.org.pl/index.php?page=73