6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Pup neba : antalëgìâ maladoj belaruskaj paèzïï
poezja
ankuku

Białorusini to naród poetów wyraźnie związanych z żywiołem powietrza. Rzucanie słow na wiatr, szukanie wiatru w polu i inne marności nad marnościami dawno stały się u nas stałym zajęciem. Budowanie napowietrznych zamków też idzie nam dużo lepiej. I nawet zawodowi lirycy - ludzie, z którym z definicji wolno podejmować ryzykowne loty - ostatnio coraz częściej padają obiektami żartów. Na zasadzie, że wszyscy faceci to jelenie, a poeci - to jelenie ze skrzydłami.
Andrej Chadanowicz (redaktor tomu)

źródło opisu: http://www.kew.org.pl/index.php?page=73

źródło okładki: http://www.kew.org.pl/index.php?page=73

tsantsara | 2014-09-12
Przeczytana: 11 września 2014

Poezje generacji białoruskich poetów, narodzonych między drugą połową lat 70-tych i pierwszą lat 80-tych, do której należą:
Andrej Adamowicz, Michaś Bajaryn, Dżetsi (Wiera Burłak), Anatol Iwaszczanka, Hleb Łabadzienka, Maryja Martysiewicz, Walżyna Mort, Siarhej Pryłucki, Maks Szczur, Wiktar Żybul. Co ważne, nie tylko w polskich tłumaczeniach, ale także w języku białoruskim, który w swej Ojczyźnie, na Białorusi, jest językiem niemile widzianym:

ten język nie istnieje,
nie ma zasad ani systemu.
mówić nim się nie da -

wali z mety prosto w mordę.
nawet w święto
nie sposób takim językiem dekorować miasta
(...)

To oficjalne zdanie "miarodajnych, państwowotwórczych czynników" z Mińska, o których poetka ma własne zdanie:

a mnie niech ten system
całuje w
A-KOR-DE-ON
(...)
(Walżyna Mort - Język białoruski I, tłum.Adam Pomorski)

Cóż to za kraj, w którym już samo mówienie w języku rodzimym jest aktem opozycji? Europejski Tybet w złagodzonym nieco wydaniu? Nie mając...

ankuku | 2014-11-04
Przeczytana: 01 listopada 2014

***

po szynach
cienkich - żyłkach klonu -
ocieka na mnie mokra jesień
a ja wciąż letni
i zielony