Okładka książki Szatan z siódmej klasy

Szatan z siódmej klasy

Autor:
wydawnictwo
Nasza Księgarnia
9788310120649
typ
papier
vandenesse
6.53 (9145 ocen i 447 opinii)

Opis książki

Zaskakujące pomysły, wartka akcja, w którą wpleciony jest wątek kryminalny, wyrazista postać głównego bohatera Adasia to atuty czyniące z tej powieści ulubioną od pokoleń lekturę nastolatków.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników

Powieść „Szatan z siódmej klasy”, która jest dziełem Kornela Makuszyńskiego, to opowieść przygodowo - detektywistyczna, opisująca wakacyjne przygody siedemnastoletniego chłopca, Adasia Cisowskiego, znanego w całej szkole jako „Szatan” z racji, że umiał rozwiązać każdą zagadkę.
Większość akcji toczy się we wsi Bejgoła, gdzie mieszkał brat profesora Gąsowskiego, nauczyciela historii Adasia. Profesor poprosił Adasia o rozwiązanie tajemniczych kradzieży drzwi z dworku. Adaś pojechał wraz ze swoim nauczycielem do jego brata, ale głównie za sprawą jego bratanicy, w której Adaś podkochiwał się.

Chłopak próbował za wszelką cenę rozwikłać tę nurtującą zagadkę, choć było to niezmiernie trudne. Zaraz po przyjeździe wpadł na trop złodziei i szybko domyślił się, że chodzi tu o sprawę sprzed wielu lat. Z pamiętnika księdza Koszyczka, mieszkającego kiedyś u państwa Gąsowskich, dowiedział się, że cała historia rozpoczęła się podczas wojny napoleońskiej, kiedy do dworu zgłosili się dwaj francuscy żołn...

Asheraa | 2012-06-10
Przeczytana: 2009 rok

Książka, którą do dziś miło wspominam. Jest to powieść młodzieżowa, ale zawiera również elementy powieści detektywistycznej...i wciąga niemiłosiernie.

Wielu z nas nie raz pragnęło znaleźć prawdziwy skarb: może na plaży, lub w piaskownicy... Ja również! Czytając o poczynaniach Adama, czułam jakbym to ja była na jego miejscu. Niestety moje rozumowanie zawsze podążało w przeciwną stronę niż Adasia. Cóż, detektywem na pewno nie zostanę. :P

Polecam wszystkim serdecznie!

Protoavis | 2013-11-24

Sam już nie pamiętam, co było pierwsze: książka czy film? W każdym razie, czytając powieść „Szatan z siódmej klasy” miałem przed oczami twarze bohaterów filmu w reżyserii Marii Kaniewskiej z 1960 r. Prawdę mówiąc tylko jedną twarz. Poli Raksy. Podobną wizję miał na początku lat 80-tych Grzegorz Markowski. Ba, on poszedł znacznie dalej. Za jej twarz dałby się nawet zabić. A czy dałby się zabić za fiołkowe oczy panny Wandzi Gąsowskiej? Jeśli nie, Adaś Cisowski z pewnością chętnie by go zastąpił. Chociaż niezupełnie…

Kim był ów tajemniczy Adaś? To bohater powieści Kornela Makuszyńskiego, spryciarz kuty na cztery nogi, zdolny uczeń, wrażliwy i uczuciowy chłopiec. Nie, on na pewno nie dał by się zabić. Wychodził cało z wielu opresji, śledził przestępców, rozwiązywał podchwytliwe zagadki, łamał dziewczęce serca, szukał skarbów. Mam poważne podejrzenie, że to właśnie z postaci Adasia Cisowskiego garściami czerpał Ian Fleming pisząc bestsellerowe powieści o przygodach agenta Jamesa Bonda. Za...

Ukochana lektura ze szkoły podstawowej. Wracałam do niej kilkakrotnie.

Wiki | 2014-05-25
Na półkach: PrB, Przeczytane

Makuszyński to słońce. To dawne, międzywojenne Zakopane, rojne, gwarne, ale jednocześnie - zatopione w pewnej melancholii. To Lwów, leżący w granicach Rzeczpospolitej.
"Szatana z siódmej klasy" znają wszyscy. Może po części dlatego, że to lektura, a może jednak, że mimo upływu czasu niektóre książki się nie starzeją. A "Szatan..." to nie tylko ciekawa książka dla młodzieży. To pewien obraz dawnego świata, który minął wraz z wojną i komunizmem. Adaś, mimo swej urwisowatej natury, jest osobą z olejem w głowie i moralnym kręgosłupem. Profesor to przedwojenny marzyciel z kindersztubą, który z okrzykiem na ustach "Niech żyje Cesarz!" walczył z roztargnieniem i pomysłami wychowanków.

"Szatana z siódmej klasy" wydano w 1937 roku. Adaś Cisowski ma 17 lat.

W 1939 roku miałby lat 19.

Karolina99 | 2014-03-10
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 2012 rok

Świetna lektura! W podstawówce byłam niezwykle zainteresowana historią zawartą w "Szatanie z siódmej klasy". Od razu polubiłam tę książkę. Bardzo podobał mi się zawarty w niej wątek kryminalny. Wiem, że nie mogłam rozgryźć o co tak naprawdę chodzi... Ta powieść to jedna z moich ulubionych szkolnych lektur. Planuję kiedyś ponownie ją przeczytać. Polecam :)

Książkowo | 2011-03-26
Przeczytana: 1996 rok

Doskonała książka dla młodych czytelników lubiących gdy sporo się dzieje, pojawiają się różne sekrety i jest zabawnie.

Postanowiłam dodać ulubione książki z mojego dzieciństwa. I oto jedna z nich.

"Szatan z siódmej klasy" to jedna z tych lektur, które mi się podobały. Opowiada o przygodach wakacyjnych chłopca, Adama Cisowskiego, zwanego Szatanem. Dotychczas zmagał się z zagadkami szkolnymi, lecz będzie musiał zmierzyć się z tajemnicą kradzieży drzwi. Musi zatopić się w starych dziennikach i faktach, aby rozwikłać tę dziwną sprawę.

Jest to powieść przygodowo-detektywistyczna, dla każdego. Przyjemnie się czyta, samemu można się pobawić w detektywa. Miły dla oka styl pisania sprawia, że lektura staje się przyjemna.

Warto przeczytać, zaznajomić się z twórczością tego autora.

Powróciłam do tej książki po wielu latach. I nie żałuję, bo ubawiłam się przednio. Znakomita powieść napisana niepowtarzalnym językiem. Komizm sytuacyjny i językowy na najwyższym poziomie. Poza tym wspaniale pomyślany wątek sensacyjny. Perypetie bohaterów śmieszą, poruszają, budzą strach i wzruszają. POLECAM!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto