Józef Cieśla „Topór”: przeciw brunatnemu i czerwonemu zniewoleniu

Wydawnictwo: Ruthenus
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-923562-6-4
qba

Przedstawiamy Państwu obszerną monografię wypełniającą jedną z wielu „białych plam” z powojennej historii Podkarpacia. Jej głównym bohaterem jest Józef Cieśla „Topór” - zasłużony żołnierz konspiracji antyniemieckiej okresu II wojny światowej oraz antykomunistycznej lat powojennych, który przez historiografię PRL był przedstawiany jako bandyta i morderca. Autor po przeprowadzeniu wnikliwych kwerend w zbiorach archiwalnych, głównie Instytutu Pamięci Narodowej, oraz zebraniu relacji uczestników i świadków tamtych wydarzeń rzetelnie ukazuje jego działalność. Wykorzystując źródła rozprawia się z kłamstwami i mitami historiografii komunistycznej. Cennym uzupełnieniem opracowania są noty biograficzne prawie 200 osób, głównie ludzi represjonowanych za współpracę z „Toporem”. Dzieło zostało wzbogacone poprzez zamieszczenie indeksów: miejscowości, pseudonimów oraz nazwisk. Ta unikatowa publikacja stanowi ważne wydarzenie wydawnicze na Podkarpaciu. Winna znaleźć się w biblioteczce każdego, komu nie obce są zainteresowania przeszłością.

źródło opisu: http://www.muzeum.krosno.pl/oferta.htm

źródło okładki: http://www.muzeum.krosno.pl/wydawnictwa/ciesla.jpg

Wodzu | 2015-01-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: grudzień 2014

Warto poświęcić czas na przeczytanie książek o podziemiu niepodległościowym, szczególnie jeżeli książka opisuje "ludzi z sąsiedztwa" - lokalnych bohaterów, o których ciężko znaleźć wiarygodne informacje.
Autor pisząc książkę opierał się o relacje świadków i konfrontował je z archiwami UB.
Bardzo wartościowa książka.

Kamil | 2015-12-15