Nowa baśń. Cz. 1, Robotnicy wezwani o jedenastej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowa Baśń". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
8,5 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
10
2
9
0
8
1
7
0
6
1
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
liczba stron
277
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodał
A--

"Nowa baśń", 6-tomowy cykl powieści historycznych Teodora Parnickiego, wydawany w Warszawie w latach 1962-70. Zapowiedzią cyklu była powieść "Srebrne orły" (1944), której bohater, mnich Aron, przeszedł do t. l, stając się jedną z głównych postaci cyklu "Nowa baśń". Cykl obejmuje okres 1000 1at historii Starego i Nowego Świata oraz Polski, od czasów Chrobrego po naszą współczesność. Pozbawiona...

"Nowa baśń", 6-tomowy cykl powieści historycznych Teodora Parnickiego, wydawany w Warszawie w latach 1962-70. Zapowiedzią cyklu była powieść "Srebrne orły" (1944), której bohater, mnich Aron, przeszedł do t. l, stając się jedną z głównych postaci cyklu "Nowa baśń". Cykl obejmuje okres 1000 1at historii Starego i Nowego Świata oraz Polski, od czasów Chrobrego po naszą współczesność. Pozbawiona upo­rządkowanej fabuły, przedstawia hipotezy, domysły i spekula­cje na temat przypuszczalnego przebiegu zdarzeń - a nie same zdarzenia, refleksje nad dynamiką historii, mieszaniem się kultur, upływem czasu, istotą człowieka, jego świadomością historyczną i granicami zdolności poznawczych - a nie opisy faktów. Traktuje historię jako zbiór otwartych możliwości, a nie za­mkniętych dokonań. Tom l "Robotnicy wezwani o jedenastej" (1962), rozważa problem równowartości kultur, „odkrywa­nych" w niejednakowym czasie przez europejską cywilizację chrześ­cijańską. Dzieje wypraw Wikingów do prekolumbijskiej Ame­ryki w X i XI w. łączą się ze zdarzeniami historycznymi i legendarnymi w Polsce (sprawa św. Stanisława), na Rusi, w Bizancjum, Skandynawii, Anglii, Islandii. Tom 2, "Czas siania i czas zbierania" (1963), przenosi problematykę t. l w XIV i XV stulecie, podejmując wątki legend arturiańskich i fantastycz­ną hipotezę o ocaleniu od stosu Joanny d'Arc dzięki wywiezie­niu jej do Meksyku. Wyprawy Kolumba, a po nim konkwista­dorów hiszpańskich stanowią pretekst do refleksji historiozoficznej. Tematem rozmyślań bohatera t. 3, "Labirynt" (1964), jest nieuda­ny spisek, który miał Cortezowi uniemożliwić podbój i grabież Meksyku. Terenem zdarzeń jest tu częściowo Polska, jednym z wątków - dzieje małżeństwa S. Orzechowskiego. Zarysowu­jący się już wcześniej problem wyboru pomiędzy ojczyzną a ponadnarodowym katolicyzmem wysuwa się na plan pierwszy w t. 4, "Gliniane dzbany" (1966), w związku z wojnami i prześladowa­niami religijnymi w Europie doby kontrreformacji. Tom 5, "Wylęgarnie dziwów" (1968), jest w cz. l utopią przyszłościową, napisaną jakoby przez jednego z XVII-wiecznych bohaterów "Nowej baśni" i za­wiera m. in. wizję wydarzeń w Polsce w XX w.; cz. 2 to dyskusja nad zagadką autorstwa tego tekstu. Wyraźnie nabiera tu znaczenia obecność refleksji autotematycznej, która pojawia się już od t. 3, a wysunie się na plan pierwszy w t. 6, "Palec zagrożenia" (1970), gdzie grupa postaci nowobaśniowych prze­prowadza sąd nad autorem dzieła. Z "Nową baśnią" łączą się powieści pisane równolegle przez Parnickiego i uzupełniające cykl pod względem zdarzeń, postaci i tła historycznego: "Tylko Beatrycze" (1962), "I u możnych dziwny" (1965), "Zabij Kleopatrę" (1968), "Inne życie Kleopatry" (1969), "Tożsamość" (1970).

(źródło: Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny. Komitet redakcyjny pod przewodnictwem Juliana Krzyżanowskiego, od 1976 Czesława Hernasa. Warszawa 1984. Autorka hasła: Małgorzata Czermińska)

 

źródło okładki: skan

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (2)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2
raymoont | 2015-04-17
Na półkach: Przeczytane

Ta powieść to po prostu totalny reset czytelniczego doświadczenia. Parnicki to mistrz języka, klimatu, umiejętnie budowanych niuansów. Poza tym posiada niesamowitą wiedzę historyczną. Dostajemy tutaj połączenie bardzo skomplikowanej powieści historycznej, kryminału i jednocześnie "rekonstrukcji" pewnych mitów, z europejskiego i ...mezoamerykańskiego kręgu kulturowego. Warto przed sięgnięciem po Nową Baśń poznać wcześniejsze powieści T. Parnickiego i zapoznać się z jego złożonym warsztatem. Bez tego może być na początku trudno ;-)

książek: 1049

Twórczość Parnickiego nazywano „literaturą paranoickoidalną” – i trzeba mieć to na uwadze. W porównaniu do „Srebrnych orłów” (które wypada przeczytać przed podejściem do „Nowej baśni” ze względu na kontynuację kilku wątków) nie mamy już do czynienia z klasyczną powieścią historyczną, ale raczej – historiozoficzną.

Nie jest to propozycja dla szerokiego grona odbiorców – z wielu powodów. (Skojarzenie – w pewnym sensie tylko odległe – każe mi dodać, że dziś podobnym twórcą jest Dukaj).
Jako pierwszy wymienię specyficzny styl autora: długie, dość zawiłe zdania, z licznymi wtrąceniami i przestawieniami szyku – wszystkie przy tym o pięknym rytmie, na jaki pozwala tylko maestria językowa.
Po drugie – fabuła osadzona została w XI wieku i trzeba się w nim przynajmniej nieźle orientować, aby się zanadto nie pogubić. Do wydania dołączono notki o postaciach historycznych i legendarnych oraz – pokaźnych rozmiarów – tabelkę z wydarzeniami, o których w treści mowa (oba dodatki autorstwa Antoniny...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd