Matki Polki lęki, jęki i Potwory

Wydawnictwo: Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne
978-83-61408-97-0
matka polka, blog
Joasia

Matki Polki lęki, jęki i Potwory są książkowym wydaniem fragmentów popularnego bloga z portalu Blox.pl, prowadzonego od 2004 roku przez internautkę o nicku mattkapolka. Znajdziemy w niej spisane barwnym językiem, ułożone chronologicznie opowieści o Maryśce (lat 3) i Janeczce (lat 8), zwanych też Potworkiem i Potworem. Każda z tych panienek dostarcza innych zgryzot i atrakcji statystycznej, ale złośliwej Matce Polce, która z uporem godnym lepszej sprawy zapisuje te teksty na bieżąco, śledząc poczynania Potworów i podsłuchując ich teksty ze swojej pracowni. Matka jest bowiem człowiekiem wykonującym tak zwany wolny zawód (czyt.: a ty ciągle siedzisz w domu?), który w trakcie pisania bloga został uzupełniony o możliwość nauczania szkolnej dziatwy, co Matka czyni zapamiętale trzy razy w tygodniu. Każdy tekst jest autentyczny, a Matka zapisując go starała się wyręczyć swoją nienajlepszą pamięć, co okazało się zbawienne, bowiem Potwory, zwłaszcza kilka lat temu, dostarczały atrakcji niemal co chwila. Książka obejmuje lata 2004 - 2005 z naciskiem ten drugi, obfitujący w szkolne wrażenia zaczynającej swą edukację Janeczki i przede wszystkim w mądrości młodszej Maryśki, ćwiczącej jakże trudną sztukę mówienia i kombinowania (myślenie byłoby tu zdecydowanie słowem zbyt delikatnym). Teksty Maryśki pisane są fonetycznie, ze względu na spore trudności tej małej osoby z artykułowaniem pewnych głosek (to nieszczęsne r i równie uparte l oraz f) co jest przyczyną wielu zabawnych sytuacji.

Książkę polecamy jako rozrywkę dla każdej osoby z poczuciem humoru, dla rodziców przekonanych, że opieka nad małym dzieckiem to niekończąca się rutyna i kosmiczna nuda, wreszcie dla wszystkich, którzy postrzegają typ matki-Polki jako sfrustrowanego, rozczochranego kocmołucha z pampersem w jednej a grzechotką w drugiej ręce. Nic bardziej mylnego. Matka Polka od Potworów wykonuje dwa zawody, a jak lepiej przejrzeć jej blog to znajdzie się i hobby, które niedawno stało się trzecią profesją, a jednocześnie potrafi słuchać, co dzieci mają do powiedzenia, ugotuje, upierze, upiecze chleb i zapisze ciętym językiem na blogu co ją cieszy, a co denerwuje.
Przez książkę przewijają się też: nieoceniona niania, Babcia i pojawiający się jak duch MiaUżon, który wracając na krótkie chwile z pracy stara się nadrobić wszelkie zaległości w kontaktach z Potworami.

"MiaUżon zrelacjonował Matce powrót z Maryśką ze spaceru po okolicznych uliczkach. Dzień był gorący, złazili się okrutnie, więc Potworek, gdy tylko wszedł, ostatkiem sił dopadł do kubka z zapomnianą, zimną herbatą owocową, którą pogardził rankiem i duszkiem wytrąbił całą.

- "Ojeeeeej" - MiaUżon widząc to, zrobił współczującą minę - "Ależ się dziecku pić chce!"
Maryśka odstawiła kubek, otarła ręką paszczę i w wyraźnie lepszej kondycji odpowiedziała z godnością:
- "Nie chce się, tylko CHCIAŁO ? a to nie to samo!!!" - po czym pod kompletem żagli odpłynęła na pełne morze z kuchni."

Autorka zwyciężyła w konkursie na najciekawszy blog, ogłoszonym w maju 2009 przez jeden z największych w Polsce serwisów społecznościowych Blox.pl. Partnerami konkursu były Instytut Badań Literackich PAN oraz Polskie Badania Internetu. Nagrodę - wydanie bloga w formie książki ufundowały Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne.

źródło opisu: http://www.waip.com.pl/index.php/waip/waip/nowosci...(?)

źródło okładki: http://www.waip.com.pl/index.php/waip/waip/nowosci...»