Ukraina. Przewodnik historyczny

Wydawnictwo: Bellona
Ukraina, historia, przewodnik
historia

Wierni czytelnicy autora dowiedzą się z niej o:
- najbardziej polskim z miast, czyli Lwowie,
- miejscach znanych z kart "Ogniem i Mieczem",
- apokalipsie na Wołyniu w latach II wojny,
- nostalgii za południowymi stepami i ciepłym morzem (Odessa i Krym).

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5548.jpg

Agnieszek | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Kolejna pozycja łącząca w sobie elementy przewodnika i gawędy. Dobrze napisana, spójna, przemyślana, obfitująca w biogramy, ciekawostki nie tylko historyczne, polonica.
Nie sposób nie konfrontować własnej pamięci z opisanymi przez autora miejscami. Subiektywizm stanowi atut tej książki, pozwala na utwierdzenie się w ocenach (schody odeskie, Chocim, Kijów, Lwów, Drohobycz, Kamieniec Podolski, Bakczysaraj) lub zapoznanie się ze odmiennym spojrzeniem (choćby Zbaraż czy Olesko).
Brakuje mi opisu kilku miejsc, które wywarły na mnie wielkie wrażenie, jak choćby Okopy Świętej Trójcy, pałac w Ałupce czy Skała nad Zbruczem. Warto byłoby także dodać indeks miejsc i choćby schematyczną mapkę - może w kolejnym wydaniu?

Autor zadbał też o smaczki obyczajowe, wspominając piękną Bitynkę, Mickiewicza, Iwaszkiewicza. Pochylił się nad Schulzem, próbując dotknąć fenomenu i miasta, i pisarza.
Każdy znajdzie w tej pozycji coś dla siebie, zgodnie z tytułem i podtytułem (tragiczne dzieje, polskie...

syla50 | 2012-09-09
Przeczytana: wrzesień 2012

Bardzo ciekawie napisany przewodnik turystyczny jak i historyczny. Gorąco polecam, spełnił swoją rolę.... ja już planuję kolejne wakacje z Ukrainą i jej zabytkami:)

Muminka | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2016
Przeczytana: 17 marca 2016

Rzetelny almanach o historii Ukrainy i jej stosunkach z Polską. Obejmuje okres od średniowiecza do współczesności, głównie drugiej wojny światowej. Poszczególne regiony Ukrainy są opisane ze względu na swoje znaczenie dla rzeczpospolitej.
Swoją podróż rozpoczyna od Lwowa, najbardziej polskiego ze wszystkich zakątków Ukrainy. Wspomina ożywione życie artystyczne i naukowe na początku dwudziestego wieku i w dwudziestoleciu międzywojennym. Daje wgląd w genealogię miasta ( syn księcia halickiego miał na imię Lew). Opisuje Lwów przedstawiony przez pisarzy , mówi o rynku, kamienicy Bandinellich, czarnej Kamienicy, siedzibach polskich królów związanych z tym miastem ( Jan III Sobieski, Władysław IV), Pałacu Arcybiskupim, kamienicy Gielazynów. Włącza tez wspomnienia Iwaszkiewicz Boya- Żeleńskiego, Hemara, Lema, postaci ukochanych przez Polaków Szczepcia i Tońcia.

To we Lwowie Bogusławski stworzył pierwszy teatr z prawdziwego zdarzenia.
Lwowska nauka to szkoła matematyczna i Ossolineum...

Angel | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

Do tej pory nie znałam tego autora, ale po przeczytaniu tej książki mam ogromną ochotę na przeczytanie wszystkich jego produkcji. Sławomir Koper pisze bardzo ciekawie, lekko, czytanie po prostu wciąga. Przewodnik po Ukrainie uporządkował moje szczątkowe wiadomości i dodał całe mnóstwo nowych. Mamy bardzo ciekawą historię na tych ziemiach i warto ją znać, dla siebie samego. Gdzie by nie spojrzał tam ślady polskości, od królów po wieszczów, nie są to jednak nudne informacje podręcznikowe a naszpikowane pikanterią soczyste kawałki. Poza tym bardzo bogata bibliografia, która podpowiada, do czego jeszcze warto zajrzeć.

Hubert | 2015-10-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Tytuł książki okropnie mylący. Stosunkowo niewiele jest tu z historii państwa Ukraińskiego (chociaż ci, którzy są zupełnie zieloni w temacie mają szansę co nieco się dowiedzieć), za to bardzo dużo poszukiwań śladów przeszłości, pamiątek po polskiej przeszłości tego czy owego regionu Ukrainy.

Książka żadną rewelacją nie jest, ale miłośnicy kresów na pewno znajdą coś dla siebie - szczególnie, że autor zna się na rzeczy i wyszukuje szczegóły, których próżno szukać gdzieś indziej.

alicia641 | 2016-01-25

Po przeczytaniu książki czułam smutek, że te wszystkie opisywane przez autora piękne miejsca są już poza granicami naszego kraju. Szczególnie Lwów - przed wojną jedno z najbardziej polskich miast, kolebka kultury i nauki. Naprawdę warto przeczytać.

Magda | 2013-09-13
Przeczytana: sierpień 2013

Dość ciekawa książka – przewodnik. Niektóre wątki (Bruno Schulz, Mickiewicz) mogliśmy poznać w innych książkach autora. Z zaciekawieniem przeczytałam rozdział o Lwowie, Polakach zasłużonych dla ojczyzny i kultury pochodzących z Kresów, o ukraińskich śladach w „Ogniem i mieczem” (mojej ukochanej powieści) oraz o Juliuszu Słowackim. Z żalem zauważyłam kilka niedoróbek edytorskich – czyżby czas i pieniądz były ważniejsze niż jakość?

archiwista_cyklista | 2016-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 lipca 2016

"Gawęda kresowa" z bardzo rozbudowaną bibliografią. Część opisywanych historii znam bardziej, część mniej, o części nie wiedziałem. Dla mnie ta książka to literacka brama na Kijowszczyznę i Noworosję bo Ziemię Lwowską i Podole już znam. Chociaż musze przyznać, że twórczością graficzną Bruno Schulza zainteresowałem się dopiero dziś rano.

Dariusz | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Ukraina dawne ziemie Polaków. Sławomir Koper zabrał mnie, tym razem na Ukrainę tragiczne dzieje, Polskie ślady to można wyczytać w książce. Lwów, regiony Wołyński i Podolski. Ziemie na których mieszkało wiele narodowości.
Rozłam i konflikty podzieliły kraj. Polacy utracili na zawsze swoje ziemie, domy pozostaje pamięć o tych ziemiach. Wielu wybitnych ludzi urodziło się na dzisiejszej Ukrainie np Słowacki, Herbert, Zapolska, Malczewski, Schulz, lista jest bardzo długa do dziś dzięki tym ludziom mamy bogatą kulturę.
Ukraina odstrasz a zarazem ciekawi z jakich ziem pochodzą nasi przodkowie.

Przeczytana: 30 kwietnia 2017

Książka bardzo potrzebna, przewodnik historyczny to świetna pozycja dla miłośników historii i podróży, do wykorzystania w praktyce podczas wyjazdu.
Oba przewodniki kresowe autora pochłonąłem z wielką ciekawością.