Imperium duszy

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dookoła Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Empire of the soul
83-7079-649-4
Podróże, Indie
Ispirazione

Spędził w Indiach kilka lat. Poszukując prawdy poznał słynnego Sai Babę i innych „świętych mężów”. Pobyt w aśramach i duchowe przeżycia autora to jeden wątek książki. Kolejne dotyczą miejsc trudno dostępnych, nawet „przeklętych”, jak wytwórnia narkotyków, domy schadzek, slumsy, kolonia zwyrodniałych hippisów

źródło opisu: Opis z okładki

źródło okładki: własne

Ispirazione | 2012-05-04
Przeczytana: 04 maja 2012

Muszę przyznać, że – mimo niekłamanego zachwytu nad zakończoną już lekturą - było mi niezwykle trudno ustosunkować się do tej książki. Na pewno jest ona cennym źródłem wiedzy na temat niesamowitej kultury i obyczajowości oraz codziennego życia Hindusów. Cennym, szczególnie biorąc pod uwagę, że P.W. Roberts w Indiach spędził kilka lat swojego życia, a jego książka jest przede wszystkim wynikiem żywej fascynacji tymże krajem. Czyż nie jest to jej najlepsza rekomendacja sama w sobie?

Książka została podzielona na dwie części: pierwsza to lata siedemdziesiąte, druga – Indie z początku lat dziewięćdziesiątych. Dzięki takiemu rozgraniczeniu czytelnik zyskuje szersze pojęcie o stale, a wbrew pozorom również bardzo dynamicznie zmieniającym się kraju - co zresztą autor sam nierzadko podkreśla.

Mało tego, „Imperium duszy” napisane zostało bez niepotrzebnej, a bardzo popularnej w tego typu pozycjach, pseudo-naukowej sztuczności, za to wyjątkowo błyskotliwie oraz z ogromną dozą...

If_ | 2012-09-12
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo dobra. Momentami erudycyjna, a cały wywód bardzo wnikliwy.
Przy czytaniu cały czas krążyła mi po głowie myśl - guru i wyznawcy funkcjonują na zasadzie wzajemnej symbiozy, dopełniających się elementów. Ale kim w tym układzie są osoby takie jak Paul William Roberts - zbyt świadome i autonomiczne, by bezkrytycznie poddać się dyktatowi nawet najbardziej oświeconego guru, a równocześnie nie mający zadatków na tych ostatnich? Kim są ci wieczni obserwatorzy, zawieszeni gdzieś pomiędzy, którzy widzą więcej i bardziej wyraźnie, a jednak to, co widzą, nie wystarcza im do pełnej przemiany. Nie mam pojęcia.

| 2016-06-10
Tanya | 2015-04-07