Na przedpolu Warszawy

978-83-901561-6-3
historyczna

Jest to opracowanie historyczne, w którym poddałem szczegółowej analizie okoliczności wstrzymania natarcia Armii Czerwonej na Warszawę w sierpniu 1944 roku, kiedy to wybuchło Powstanie Warszawskie. Praca oparta została na bogatym materiale źródłowym (w większości zupełnie dotychczas nieznanym - są to dokumenty i relacje niemieckie i radzieckie). Praca ma objętość 665 stron . Wojciech Kempa

źródło opisu: Siemianowice Śląskie, 2008

źródło okładki: Siemianowice Śląskie, 2008

Tomasz Wytrwał | 2012-04-30
Na półkach: Przeczytane w 2012
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Książka ta ma dla mnie szczególną wartość, bo zawiera wspomnienia o moim Dziadku Wacławie Kowalczyku ps. "Trapez".

***

"Jako pierwsze do akcji wkroczyły rejony i placówki ze wschodniej części Inspektoratu Lubelskiego. Od wieczora 21 lipca grupy żołnierzy AK rejonu II Obwodu Lublin – powiat ściągały do Józefowa, małej wioski położonej pod lasem, gdzie komendant tego rejonu, ppor. Wacław Kowalczyk ps. „Trapez”, wyznaczył im miejsce zbiórki w związku z zamiarem podjęcia działań związanych z realizacją akcji „Burza”". (s. 131)

"W nocy ppor. „Trapez” wysłał pluton pchor. Zygmunta Klimkiewicza – „Szczerby” w sile 20 ludzi na rozpoznanie lotniska w Świdniku. Na lotnisku był w tym czasie tylko jeden samolot transportowy. Samo lotnisko orał traktor, tak by uniemożliwić Rosjanom korzystanie z niego. Z kolei na znajdujących się nieopodal torach stały zablokowane pociągi, które nie mogły odjechać z uwagi na zniszczenie torowiska przez rosyjskie samoloty. Ppor. Wacław Kowalczyk - „Trapez”...

Igor Drzewiecki | 2015-06-03
DIENEKES | 2016-11-09