Jakie to niemieckie

How German Is It
8308019110
literatura piękna
verbo

„Jakie to niemieckie” to psychologiczno-obyczajowe studium współczesnych Niemiec Zachodnich, obraz bardzo rzetelny i ciekawy dla polskiego czytelnika, gdyż widziany z amerykańskiej perspektywy. RFN lat 70. to przede wszystkim plaga terroryzmu i dalsza amerykanizacja modelu życia prywatnego oraz sympatie dla rządów autorytarnych; wciąż jeszcze daje znać o sobie nieprzetrawiona do końca niedawna przeszłość.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1988

źródło okładki: Wydawnictwo Literackie, 1988

Amel V | 2016-02-04
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczyłem
Przeczytana: 04 lutego 2016

Jest to opowieść o Niemcach po II wojnie światowej. Mamy do czynienia z powieścią eksperymentalną. Powieść jest podzielona na cztery nierówne części.
Do tego wg wygooglowanych wiadomości autor pochodzący z rodziny żydowsko-austriackich emigrantów napisał powieść bazując na tym co poznał z gazet i telewizji. Po wojnie nie przemógł się, żeby odwiedzić nowe Niemcy.
Fabuła opowiada losy dwóch braci o antyhitlerowskim rodowodzie. Ich ojciec został rozstrzelany w 1944 roku. Ulrich jest pisarzem uwikłanym w niezdrowy i niebezpieczny romans z terrorystką z Frakcji Czerwonej Armii, natomiast jego brat Helmut jest wziętym, zamożnym architektem, który bierze udział w cudzie gospodarczym nowych Niemiec.
Narracja przypomina strumień świadomości z czymś w rodzaju refrenów np:
"Co mówi jego brat?" "Odpowiedz. Odpowiedz natychmiast"
albo: "Co wie Doris?' albo: " Co wie naprawdę żona Gottfrieda?"
Całość świetnie się czyta. Trochę skojarzeń z hitem Janice Joplin "Mercedes Benz"....