Z siedmioletniej wojny. Czasy Augusta III

Cykl: Trylogia saska (tom 3)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
Marek

Kraszewski po mistrzowsku przedstawił w powieści zakamarki życia dworskiego, ową atmosferę intryg, ambicji i zawiści, obyczaj, moralność i życie światowe sfer rządzących. Autor ukazał kryzys państwa, konsekwencje nie liczącej się z interesem narodu polityki absolutystycznego monarchy i dworskiej kamaryli. Kraszewski zainteresował się tutaj kilkoma miesiącami 1756 roku, poprzedzającymi bezposrednio wybuch "wojny siedmioletniej". Zajął się więc pisarz najistotniejszym dla osiemnastowiecznej dyplomacji problemem: osiągnięciem przez Prusy mocarstwowego stanowiska w Europie środkowej. W "Z siedmioletniej wojny" nie dał jednego batalistycznego obrazu, zakończył powieść na pierwszych działaniach wojennych we wrześniu i październiku 1756. Znakomicie natomiast ukazał intrygi dyplomatyczne, brutalność fryderykowskiej polityki, szpiegostwo itd.

źródło opisu: Z Posłowia do wydania LSW 1974 Jacek Kajtoch.

źródło okładki: Własne

wiciu | 2016-12-07

Z całej trylogii saskiej powieść chyba najsłabsza. Mimo to zdecydowanie polecam.

Kraszewski opisuje losy, (tu zaskoczenia być nie powinno), pewnego młodego karierowicza. Szwajcara z pochodzenia. Z powodu dość niskich pobudek, daje się wplątać w szpiegowską aferę w przededniu wybuchu wojny siedmioletniej. Najpierw mało co nie traci życia, aby później zacząć lawirować pomiędzy różnymi stronnictwami.

W tle:
- wątki miłosne - w mojej ocenie raczej dość płytkie i można by je pominąć,
- początek wojny, zajęcie Drezna przez Prusaków,
- opis wszechwładzy ministra Bruhla i bezwolności króla Augusta III.

Wydarzenia historyczne mają jednak znaczenie raczej drugorzędne. Na pierwsze tło wybija się osoba głównego bohatera i jego losy.

Frederik | 2016-11-02
Przeczytana: październik 2016

Kraszewski, jak zawsze świetny. Kopalnia wiadomości po prostu. I wtręty językowe.
Łacina z francuskim naprzemiennie.

książek: 1902
ewa | 2017-05-03