Bajbuza. Czasy Zygmunta III

Cykl: Dzieje Polski (tom 23)
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
historyczna
Marek

W powieści "Bajbuza" przedstawił Kraszewski okres naszej historii zawarty między 1586 a 1607 rokiem. Opisał przede wszystkim wypadki polityczne, epizodycznie tylko dotykając problemów społecznych i kulturalnych życia szlachty. Inne ugrupowania społeczne poza szlachtą nie weszły do obrazu powieściowego. Postępując uważnie za opracowaniami źródłowymi i opisami naukowymi powyższego okresu dziejów, odmalował Kraszewski nastroje w państwie po śmierci Stefana Batorego. Następnie pokazał powstawanie ugrupowań politycznych, związanych z poszczególnymi kandytatami do tronu, głównie z kandytaturą rakusko-habsburską arcyksięcia Maksymiliana oraz szwedzką królewicza Zygmunta Wazy.

źródło opisu: Z Posłowia do wydania LSW 1972 Wincenty Danek.

źródło okładki: Własne

Liszaj | 2017-09-05