Marek

Z wielu powodów XVI wiek skupiał zainteresowanie Kraszewskiego, historyka i powieściopisarza. Był to bowiem okres politycznej potęgi państwa polskiego i świetnego rozwoju życia kulturalnego, zwanego słusznie "wiekiem złotym". Ale była to również epoka, w której wyraźnie zarysowały się te układy polityczne, oraz błędy w polityce wewnętrznej i życiu społeczno-ekonomicznym, które w efekcie doprowadziły po dwu stuleciach do tragicznego rozbioru kraju i politycznej niewoli narodu.

źródło opisu: Z Posłowia do wydania LSW 1972 Ewa Warzenica-Zalewska.

źródło okładki: Własne

Olga | 2018-07-18

Wielbicielem Kraszewskiego to ja nie jestem, sceptycznie podeszłam do tematu, ale jak już odziedziczyłam większość książek tego twórcy należało coś przeczytać dla czystości sumienia, choć takowego na co dzień nie używam. Powieść mile mnie zaskoczyła. Opowiada dzieje Samuela Zborowskiego, polskiego magnata, którego buta doprowadziła na szafot jak wiadomo z historii. Co go skłoniło do tak ryzykanckich czynów, czy podejrzewał, że ktoś skaże na gardle tak wpływową osobę, był zuchwały czy bezmyślny? Książka godna uwagi, choć czasami Mistrz Kraszewski koloryzuje, jego prawo to powieść a nie dokument.