Tajemnica Madonny.

Tłumaczenie: Wiesław Horabik
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Konesera". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
6 (11 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Stone Virgin
83-7180-739-2
Madonna, Wenecja, rzeźba
literatura piękna
Marek

W XV wieku w Wenecji Girolomo Piemontese wyrzeźbił kamienną Madonnę o dziwnym, niemal cielesnym pięknie i zapłacił za to życiem. W XVIII stuleciu stary rozpustnik Ziani w swych pamiętnikach lubieżnie i namiętnie opisał romans spełniony u stóp promieniującego cudownym światłem posągu. Żyjący współcześnie Simon Raikes, konserwator zabytków, przywraca Madonnie dawną świetność; urzeczony subtelnym urokiem jej postaci, geniuszem artysty i niepowtarzalną atmosferą Wenecji wkracza w świat, w którym obsesyjne wizje i rzeczywistość przeplatają się i łączą, pozwalając mu przeniknąć zagadki przeszłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ira | 2013-04-29
Przeczytana: 1999 rok

Ciekawa powieść oparta na sprawdzonym schemacie dwóch niezależnych z pozoru wątków, połączonych jednym motywem - tym razem posągiem Madonny.
Związek posągu najpierw z jego twórcą, a potem z jego konserwatorem opisany jest z niespotykanym magnetyzmem. Reszta powieści to zaledwie dodatek.