Stravaganza. City of Masks

2008-07-01
magia Italia Wenecja

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Plus za alternatywny świat podobny do naszego, ale zupełnie inny.

Plus za alternatywny świat podobny do naszego, ale zupełnie inny.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

"Miasto masek" to książka kompletna.Przepiękny świat, barwni bohaterowie i niebanalna, nieprzewidywalna fabuła. Choć jest to jedynie pierwszy (a dla Polaków jedyny) tom cyklu "Stravaganza" mimo braku możliwości przeczytania kolejnych części w naszym ojczystym języku, można poprzestać na "Mieście masek", ponieważ stanowi dość spójną i w miarę zamkniętą całość.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim wspaniale opisane przez autorkę miejsce akcji. Pełne niezwykłych budowli, roześmianych mieszkańców. Niejeden czytelnik zapragnie odwiedzić Wenecję, by na własne oczy przekonać się, czy rzeczywiście jest tak piękna, jak to opisuje pani Hoffman.
Bohaterowie są nietuzinkowi, ciekawie, choć w niektórych przypadkach dość powierzchownie przedstawieni. Główny bohater, Lucien, momentami zachowuje się przewidywalny i niestety dość irytujący sposób, jednak te niedoskonałości rekompensują pozostałe postacie, wśród których wyróżnić trzeba Diuszessę i Rodofa. Ona, na pierwszy rzut oka wyniosła i arogancka, odkryje przed czytelnikiem swoje prawdziwe oblicze, skrywane pod jakże piękną wenecką maską. On, co tu dużo mówić? Po prostu najwspanialszy. Natchniony twórca, wierny przyjaciel, a prócz tego... Sami musicie się przekonać :)
Autorka miała ciekawy pomysł na fabułę. Podróże między światami, tajemnicze grono wybranych, którzy opanowali tę sztukę i oczywiście kilka czarnych charakterów. Ci ostatni zasługują na niewielki minus, ponieważ pani Hoffman chciała ich chyba na siłę upchnąć w głównym wątku, przez co brakuje im wyrazistości. Rzutuje to niestety na zakończenie, które mocno kuleje pod względem dramaturgii, a kluczowa scena walki dobra ze złem kończy się zanim czytelnik na dobre się w nią zaangażuje. Mimo to jestem w stanie wybaczyć autorce pewne niedociągnięcia.

Ogromnie żałuję, że kolejne części nie zostały wydane w Polsce, chociaż może to i lepiej, jeśli nie są tak dobre, jak "Miasto masek". Gorąco polecam lekturę każdemu, bez względu na wiek czy zainteresowania. Czas, by więcej ludzi odkryło, jak wielki skarb kryje się na kartach tej mało znanej i niedocenianej opowieści.

Na uwagę...

Początkowo nie spodobała mi się. Akcja toczyła się zbyt szybko, świat był mało wyrazisty, czegoś mi tu brakowało. Powieść opowiada o 15 letnim chłopcu imieniem Lucien, który za pomocą swojego talizmanu-notatnika od ojca może przenosić się do innego świata,
istniejącego równolegle z naszym, a konkretnie do miasta-Bellezzy, odpowiednika XVI wiecznej Wenecji. Lucien trafia tam w Zakazany Dzień za panowania Diuszesy Silvii. Poznaje Arianne, jego rówieśniczkę, która łamie prawo, ponieważ pragnie zostać mandolierem. Szybko okazuje się, że chłopiec nie jest chory na raka ,którego ma w swoim świecie. Wkrótce zostaje wplątany w intrygi, odkrywa fascynujący , ale i pełen niebezpieczeństw świat. Muszę przyznać, że chociaż po pierwszych stronach oceniłam Stravaganzę słabo, to po przeczytaniu całej, stwierdziłam, że pomyliłam się. Zakończenie dość nietypowe i jak dla mnie nieprzewidywalne.

Fantastyczna

Fantastyczna

bardzo ciekawa książka. Fabuły można się było domyślić, jednak była ona wciągająca i troche niesamowita.

Ta książka chciałaby być poważnym science fiction. Ale jej nie wychodzi, bo zalatuje opowieścią dla młodszych czytelników. Historia jest na pewno pomysłowa, ale nie podoba mi się jej rozwiniecie.
Cała fabuła była prosta do przewidzenia nic mnie nie zaskoczyło. Nudy.

Cała fabuła była prosta do przewidzenia nic mnie nie zaskoczyło. Nudy.

Świetna książka, bardzo mi się podobała. Cała tamta rzeczywistość pięknie opisana. Szkoda, że dotychczas nie udało mi się przeczytać następnych części.

• Przygodowe

Dodaj cytat z książki Stravaganza. City of Masks