Karol Marks. Kapitał

Tłumaczenie: Wacław Sadkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria TEZAURUS IDEI". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: StudioEMKA
Das Kapital
978-83-62304-15-8

Opublikowany w roku 1876 Kapitał Karola Marksa jest jego najważniejszym wkładem w światową ekonomię polityczną. W świetle marksowskiego krytycyzmu wobec fluktuacji wolnego rynku kapitalistycznego możemy lepiej zrozumieć ostatni kryzys finansowy. Uważa się Kapitał za jedno z dzieł, które wywarły największy wpływ na nauki ekonomiczne i społeczne. Steve Shipside w swej nowoczesnej interpretacji dzieła Marksa sięga po liczne przykłady z dziedziny ekonomiki nowoczesnej, dowodząc inspirującej przydatności Marksowskiego tekstu dla współczesnego świata biznesu i ekonomiki.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=445

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=445

Antagonista Esklaważu | 2016-09-08

O ile nie jestem fanem Marksa, to jednak za tego potworka to nie jeden marksista oplułby autora. Żenujące, płytkie biedainterpretacje w formie psuedocouchowej.
Nie wiem czy autor nie ma wstydu i po prostu chciał zarobić, czy jest ograniczony umysłowo, nieważne - nie sięgajcie po to dzieło.

Kasia Szczypska | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Recenzje pisze tu niezwykle rzadko - tylko gdy zmarnuje czas na przebrnięcie przez coś koszmarnego. Ta pozycja nadaje się co najwyżej do palenia w piecu. Uwspółcześnienie Marksa (choć właściwie swoją aktualnością on wprost uderza) daje murowanego Nobla. Zgadzam się tu z pewnym wysoko postawionym bankierem, który w wywiadzie z korespondentem ekonomicznym „New Yorkera” Johnem Cassidy stwierdził: „Im dłużej inwestuje na Wall Street tym bardziej jestem przekonany, że Marks miał rację. Ekonomista, który wskrzesi Marksa i włączy go w spójną teorię ma w garści Nagrodę Nobla. Jestem absolutnie pewien, że podejście Marksowskie daje najlepsze spojrzenie na kapitalizm”.

Daleka jestem od odnoszenia się do Marksa z nabożną czcią, jednak Steve Shipshide w przekładaniu Kapitału na współczesność brutalnie go spłyca (co gorsza w bardzo kiepskim stylu). Jeśli autor chciał odwieść czytelników od sięgnięcia do źródła nie wątpię, że mu się to udało. To bardzo źle, bo Kapitał jest błyskotliwą i bardzo...

Rafał Niemczyk | 2012-08-07
Przeczytana: 08 maja 2012

"„Kapitał” z 1876 roku, najobszerniejsze i nieukończone dzieło Karola Marksa, współautora „Manifestu komunistycznego”, jest z kolei ostrą krytyką kapitalistycznego systemu, sprzeciwem wobec ostrego wyzysku ludzi pracy. W swoich badaniach Marks przewidywał rychły upadek kapitalizmu, a „Das Kapital” miał być „młotem do rozbijania systemu kapitalistycznego”.

Steve Shipside, autor książki poświęconej „Kapitałowi”, zajmuje się ekonomią i sprawnością biznesową. Choć, co można zauważyć w trakcie lektury, przyświecają mu umiarkowane poglądy wolnorynkowe, podchodzi do dzieł Marksa obiektywnie. Wytykając mu błędy i drobne manipulacje, nie zapomina o relatywnym spojrzeniu na czasy, w których powstawał „Kapitał”. Nazywa Karola Marksa „zwiastunem nowoczesnej szkoły myślenia antyglobalistycznego”, cytując jego własne słowa wedle których… sam Marks nie był bynajmniej marksistą.

„Jeśli odwołamy się do oryginalnego kształtu dzieła Marksa, oczyszczonego z tych sekciarskich wypaczeń, dostrzeżemy w...