Stracony Weekend

The Lost Weekend
978-83-89143-69-3
klasyka
error

Jest to historia człowieka uzależnionego od alkoholu. Akcja posuwa się naprzód z dużą prędkością strumienia świadomości i wielką siłą bolesnej prawdy o człowieku. Don Birnam jest kimś kogo znasz i komu współczujesz. Jego samotność, potrzeba picia, niebezpieczne kace, jego marzenia na jawie o sobie samym jako geniuszu i rzeczywiste koszmary dostarczają przerażającej wiedzy o wstydliwych zakamarkach ludzkiej duszy. Niezależnie od tego jak bardzo cię zszokuje czy zdenerwuje, odkryjesz po przeczytaniu "Straconego weekendu", że zobaczyłeś coś, czego nigdy nie zapomnisz.

źródło opisu: http://jirafaroja.pl/ksiegarnia/stracony-weekend-k96.html

źródło okładki: http://jirafaroja.pl/ksiegarnia/stracony-weekend-k96.html

Meszuge | 2014-03-07
Przeczytana: 02 lipca 2011

Charles Reginald Jackson (06.04.1903 – 21.09.1968) był jednym z pierwszych amerykańskich pisarzy, który przyznawał się publicznie do swojego uzależnienia od alkoholu (alkoholizmu) i barbituranów. Pod koniec lat pięćdziesiątych, występował nawet jako spiker na spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Jego debiutancki tekst, to „Niedziela Palmowa” opublikowana w 1939 roku w „Partisan Review”, ale sławę i powodzenie przyniósł mu dopiero, wydany w 1944 roku, „Stracony weekend”. Inne dzieła Jacksona to The Fall of Valor (1946), The Outer Edges (1948), The Sunnier Side: Twelve Arcadian Tales (1950), Earthly Creatures (1953), A Second-Hand Life (1967), ale żadne z nich nie zyskało znaczącego, a właściwie żadnego uznania – zarówno czytelników, jak i krytyki.

Jackson zmarł śmiercią samobójczą (przedawkowanie środków nasennych) w swoim pokoju w hotelu „Chelsea” w Nowym Jorku. Swoją drogą sam hotel wydaje się znacznie ciekawszy, niż cała dalsza twórczość Charlesa Jacksona po „Straconym...

Netula_CK | 2016-05-26
Przeczytana: 23 maja 2016

„Stracony weekend” tematyką przypominał mi książkę, po którą sięgnęłam ostatnimi czasy, tj. „Odwiedź mnie we śnie” Leny Wilczyńskiej. Ale w przeciwieństwie do niej lektura mnie nie porwała, co wydaje się dziwne. Niby lepszym językiem napisana, bohater ciekawszy, bardziej złożony psychologicznie, niedoszły artysta albo też artysta jedynie w swej własnej, nietrzeźwej głowie, gdyż spod jego ręki nigdy nic nie wyszło. I gdybym chciała się przyczepić do jakiejś konkretnej rzeczy, byłoby to trudne, bo wydaje się, że książka jest dobra. Mimo wszystko czytałam prawie bez emocji. W sumie dowiedziałam się, nie – to złe słowo, po raz kolejny przeczytałam o tym, że alkoholik zawsze znajdzie powód lub pretekst i środki na to, by się napić. Nic więcej. Możliwe, że była to zbyt krótka przerwa między książkami o podobnej, ciężkiej tematyce. A może w przypadku opowieści pani Wilczyńskiej zaciekawiło mnie polskie podwórko, specyfika rodzimej wsi i piłka nożna w tle.

zaczytana.com.pl

Tiffany | 2014-12-28
Na półkach: Posiadam

Niezwykłe...
Jako wielbicielka Starego Kina, po obejrzeniu Arcydzieła Billy'ego Wildera, sięgnęłam po książkę.
Piorunuje.
Choć inna niż Film, mniej efektowna (i to hollywoodzkie zakończenie- Boziu!), na swój sposób porusza, zmusza do refleksji.

Motylek | 2015-07-03

Ciężka do przełknięcia, ale zdecydowanie warta zachodu.
Przebrnięcie przez tę historię zajęło mi znacznie więcej czasu, niż w przypadku innych książek, jednakże pozwoliło zrozumieć wiele rzeczy i również wiele przemyśleć.

Jedna z tych pozycji, o których chce się komuś od razu opowiedzieć.

Warto.

Karol | 2017-09-06