Początki i końce

Tłumaczenie: Jacek Chmielewski
Wydawnictwo: Antyk
Naczła i koncy. Sbornik statiej.
83-89637-04-9

Sceptycy twierdzą, że prawda nie istnieje i istnieć nie może, i twierdzenie to do tego stopnia zadomowiło się w umysłach współczesnych, że jedyną nieomal powszechnie akceptowaną filozofią w naszych czasach okazuje się filozofia Kanta, biorąca za swój punkt wyjścia właśnie sceptycyzm. Ale przeczytajcie uważnie przedmowę do pierwszego wydania Krytyki czystego rozumu, a przekonacie się, że pytanie o to, co to jest prawda, w ogóle Kanta nie zajmowało."

źródło opisu: www.gandalf.pl

źródło okładki: www.przeczytaj.pl

Turysta | 2017-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2017

Z filozofią L.Szestowa spotkałem się po raz pierwszy w 2000 r.W jednym z Krakowskich antykwariatów znalazłem książkę pt."Dostojewski i Nietzche-filozofia tragedii."Od razu zainteresowała mnie,tak że po parokrotnym powrocie do tegoż antykwariatu,kupiłem ją.A Szestow stał się jednym z moich ulubionych filozofów.Takim,z którym mogłem dzielić myśli."Początki i końce" to znów bój z rozumem.Podważanie jego praw i dyktatu.To znów wskazanie na to,że w człowieku istnienje coś irracjonalnego.Coś co każe człowiekowi zachować się wbrew wszelkiej,wypracowanej przez pokolenia mądrości.Coś co należałoby odrzucić niczym coś zbędnego a czego jedni z nas się chwytają by....by się ocalić.Tym razem za przykład Szestowowi posłóżyli Czechow i Dostojewski.Ale też i Tołstoj i Heine.
Czytanie tej książki sprawiło mi wiele radości,znów mogłem dzielić z kimś swoje myśli.POLECAM

| 2015-07-03
Przeczytana: 2015 rok

Eseje anty-racjonalisty i egzystencjalisty Szestowa splatające filozofię z licznymi wątkami literackimi. Dużo odniesień do klasyki rosyjskiej - Czechowa, Dostojewskiego, Tołstoja. Dużo do współczesnych Szestowowi pisarzy i filozofów - np. polemika z Bierdiajewem. Do niespiesznego posmakowania i refleksji, aby "(...) znaleźć sposób wyrwania się spod władzy wszelkiego rodzaju prawd." (str. 93 i ostatnia dzieła).

.:exile:.

oniegow | 2016-07-31