Dziennik zażaleń

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
6 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A--

W 2006 roku Anatol Potemkowski opowiedział młodziutkiej studentce swoje losy i to, co zapamiętał z historii rodziny. Z wielu nagrańzostała spisana opowieść, która na koniec przybrała kształt „Dziennika zażaleń”.

źródło opisu: Rosner & Wspólnicy, 2011

źródło okładki: Rosner & Wspólnicy, 2011

książek: 1954
Agnieszek | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Obszerna opowieść świadka historii najnowszej, człowieka przebywającego w wielu miejscach, więźnia obozu koncentracyjnego, potem dziennikarza i warszawianina.
Warto przebrnąć przez mniej udany początek, by poznać świat dwudziestolecia międzywojennego widziango oczyma młodego człowieka i karuzelę wyjazdów i powrotów.
Smaczków jest niewiele, ale za to zapadają w pamięć, jak choćby przypomnienie zasad, które nakazywały lotnikowi po zestrzeleniu wrogiego samolot o zatroszczenie się o losy przeciwnika, czy też ten niezwykły dialog na temat warunków życia w sowieckiej Rosji:

- Słuchaj, jak to jest? Ona zbierała gówno na pustyni, a teraz jest w dalszym ciągu płomienną komunistką?
Popatrzył na mnie jak na idiotę i powiedział:
- Ona nie chce znowu zbierać! Starczy jej!

Autor nikogo nie rozlicza, płynnie przechodzi od tematu do tematu, jakby nie był uczestnikiem zdarzeń.