Ilustracje. Przewodnik

The Illustration. Handbook
978-83-7758-130-8
sztuka
Punnuf

To opracowanie światowych dokonań w dziedzinie ilustracji uwzględnia bardzo zróżnicowane dzieła graficzne, których autorami są czołowi twórcy tej dziedziny sztuki. Prezentujemy tu dzieła wielkich i tych pomniejszych ilustratorów książek i magazynów, autorów plakatów, ilustracji będących reportażami, satyrycznymi komentarzami na temat społeczeństwa i relacjami z podróży, prace malarzy uprawiających ilustrację, a także artystów reprezentujących kulturę popularną. Zawieramy tu całe spektrum przekazów wizualnych, które składają się na sztukę ilustracji.

· przegląd światowego dorobku w dziedzinie ilustracji
· rola ilustratorów jako historyków społecznych dostarczających bogactwa wiadomości
· najpoważniejsze zwroty, jakie dokonały się w rozwoju ilustracji od połowy XIX wieku
· jedyne wprowadzenie do twórczości ilustratorów dziewiętnastowiecznych

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: www.muza.com.pl

Punnuf | 2012-04-27

Patrz na te ilustracje!

Z przedmowy Paula Hogartha: „Od dawna nawet najlepiej wykształceni krytycy sztuki traktują ilustracje po macoszemu. Świadczy o tym powszechnie spotykana, uwłaczająca ilustratorstwu uwaga »to tylko ilustracja«, kierowana pod adresem obrazów, w których malarze starają się wyrazić lub przekazać jakieś idee." Współczesny czytelnik (pierwsze zagraniczne wydanie albumu pochodzi z roku 1990) na takie stwierdzenie prawdopodobnie odpowie zdziwionym uniesieniem brwi, przypominając sobie historię rozwoju fotografii. Ilustracja ma się dobrze; coraz tańsze i łatwo dostępne tablety graficzne sprawiają, że para się nią coraz szersze grono artystów i amatorów. Niezależnie od tego czy chodzi o rysunki obrazujące gazetowe artykuły, fabuły powieści, czy o ilustracje żyjące własnym życiem na licznych portalach internetowych. Zainteresowanie tematem jest spore. Tym bardziej warto sięgnąć po wydany nakładem Muzy niewielkich rozmiarów album w półtwardej oprawie, przystępnie...

Rege | 2017-09-04

Można tej pozycji zarzucić małoformatowości obrazków i wybiórczość, ale pamiętać należy, że to mały, kieszonkowy przewodnik, który ma zachęcić do dalszego pogłębiania tematu. Bardzo starannie wydany.

sztefi | 2017-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2017