Ewa

Bohaterami powieści są dwie Polki, Zofia i jej córka Agnieszka oraz Włoch Renato, reżyser filmowy, który przyjechał do Polski żeby odwiedzić grób przyjaciela swojego ojca z lat okupacji. Przy okazji szuka plenerów do swojego nowego filmu.Wszyscy spotykają się na jego grobie. Zofia wspomina lata wojenne, kiedy to właśnie ukrywała włoskiego żołnierza Francesco. Odkrywa przed Renato bolesne historie okupacji a Agnieszka zostaje jego przewodniczką po Polsce lat 70-tych.

źródło opisu: własne

źródło okładki: wikipedia

Koralina | 2014-09-21
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

„A w sztuce retrospekcja to cała wiedza o człowieku…”

Czy tylko w sztuce? Z całą pewnością nie! Retrospekcja w życiu odgrywa równie ważną rolę jak w sztuce, o czym można się przekonać podczas lektury „Dwóch ścieżek czasu”.

Akcja powieści rozgrywa się 27 lat po wojnie. A mimo upływu tak wielu lat w sercu głównej bohaterki, Zofii, pozostają niezabliźnione rany związane z traumatycznymi przeżyciami z młodości.
Owiane mgłą wspomnienia powracają ze zdwojoną siłą, gdy do Polski przybywa Włoch, Renato Finecci, syn Luciana, który w czasie wojny przebywał na terenie Polski i przez jakiś czas ukrywał się w leśniczówce w Olszance. Tam właśnie poznał młodziutką Zofię, żonę lekarza Andrzeja Zawistowskiego…
Leśniczówka miała być dla tego świeżo upieczonego małżeństwa bezpiecznym schronieniem, to do niej uciekli z rodzinnego miasta. Nie spodziewali się jednak, jak wiele trudnych przeżyć przyniesie im pobyt w Olszance, jak wiele różnych osób przewinie się przez ich skromne progi, czasami...

Kachusek | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Dobra książka.. choć akurat nie dla mnie te wojenne wspomnienia, zbyt bolesny to temat..

Lenka | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Druga część zdecydowanie lepsza od pierwszej, choć napisana w podobnym stylu, wiadomo jedna autorka pisze w jednym stylu. Powieść bardziej skupia się tym, co było kiedyś, niż to co się dzieje aktualnie w życiu bohaterów. Mi dała nadzieję, że nawet w najgorszych chwilach warto czekać czy to na ukochaną osobę czy na nową miłość. Może nie każdy tak odbierze tę książkę, bo pewne mądrości przekazuje tak bardzo nie wprost, ale warto się na niej skupić, a przede wszystkim zrozumieć to co ukryte w jej wnętrzu. Powieść można powiedzieć jest to prosta, historia w sumie nie skomplikowana, ale piękna, mimo iż zdaję sobie sprawę, że nie każdemu się spodoba.

fidrygauka | 2013-08-25
Przeczytana: 04 maja 2013

Macierzyństwo samo w sobie nie jest łatwe. Natomiast w obliczu wojny, ciągłego zagrożenia, samotności jest jeszcze trudniejsze. Dla mnie ta książka to ciągłe zadawanie sobie pytań: Czy tam gdzie zaczyna się macierzyństwo kończy się bohaterstwo? Czy dokonywanie wyborów między 'wielkimi sprawami' męża, a codziennością, spokojem i błogą nieświadomością dziecka wpływ niszczy związek, czy go buduje? Czy istnieje mentalna i emocjonalna granica poza którą nie da się przejść? A może, którą przechodzi się bardzo łatwo w czasie wojny, w obliczu czyjejś śmierci, w niewyobrażalnym stresie?
Fleszarowa-Muskat zadaje tak charakterystyczne dla siebie pytania. Łączy ze sobą ludzi o dwuznacznej moralności, tworzy (lub rekonstruuje) sytuacje nieproste, każe bohaterom dokonywać wyborów, których później może nie żałują, ale które rozpamiętuje nierzadko przez całe życie.
Ciekawie zbudowana akcja - bohaterów poznajemy w pełni właściwie dopiero pod koniec powieści, odkrywając ich losy i powiązania przez...

Lenka | 2015-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Nie umiem się wypowiedzieć na temat tej książki, bo z jednej stron jest całkiem nieźle napisana i opowiedziana jest w niej w sumie ciekawa historia, a z drugiej strony ma w sobie coś, nie wiem co, co sprawiło, że była w jakimś stopniu trudna i nudnawa chwilami. Dziwna.

Eliszeba | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, ✿ 2014 ✿
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Trudno mi było przebrnąć przez pierwsze 50 - 70 stron. Byłam zrozpaczona, że kolejna książka Fleszarowewj-Muskat po "Szukając gdzie indziej" będzie dla mnie czytelniczym niewypałem. Zrozpaczona, że może wyrosłam z książek autorki, którą tak kochałam i ceniłam. Na szczęście tak się nie stało.
Powieść "Dwie ścieżki czasu" wraz z rozwojem fabuły odkrywa swoją siłę, którą nie są wcale dramatyczne zwroty akcji ani heroiczni bohaterowie, ale wielka subtelność, smutek czający się pomiędzy wierszami i prosta codzienność bohaterów, a także ich uczucia, wcale nie skomplikowane, ale takie najprostsze, uniwersalne, dotykające każdego z nas, choć w innych sytuacjach.
Muszę przyznać, że pisząc te słowa myślę raczej nie o całej fabule, ale o jej części. O jednej ze "ścieżek czasu". Myślę o historii ukazanej w retrospekcjach, ale zajmującej znaczną większość książki. Moim zdaniem to historia wojenna bohaterów stanowi o sile powieści. To ona porusza czytelnika, wciąga go do swojego czasu i nie...

Checka707 | 2018-05-14
Przeczytana: 06 maja 2018

Uwielbiam twórczość Stanisławy Fleszerowej-Muskat. Ze względu na brak wznowień powieści kupuję jej książki w antykwariatach za kilka złotych.

Tytuł "Dwie ścieżki czasu" to odniesienie do dwutorowości powieści. Polska lata '70, młode osoby o jakże innym spojrzeniu na świat - np. wyjazd na studia do Ameryki. A 30 lat wstecz myślenie o przetrwaniu każdego dnia i wykarmieniu 5 dorosłych osób oraz dziecka. Uderzyło mnie dobre serce Zofii i zrozumienie dla każdego żywego stworzenia. Przez 4 lata wojny bohaterzy nie jedli mięsa, które mieli pod dostatkiem mieszkając na terenie lasu.

27 lat po II wojnie światowej przy grobie Francesco spotykają się Zofia i Renato. Ona opiekowała się włoskimi partyzantami, ukrywała ich w leśniczówce na Zamojszczyźnie przed niemieckimi żołnierzami. On jest synem Lucia, drugiego partyzanta, który przeżył wojnę dzięki Zofii.
Renato szuka w Polsce plenerów i ciekawych postaci do nakręcenia filmu. Los stawia mu na drodze Agnieszkę, kobietę niezależną...

zuziaSama | 2016-09-25
Przeczytana: 2005 rok

Książka przeczytana jednym tchem. Miłość, wojna, tajemnica.

II wojna światowa widziana przez mgłę wspomnień, oczami kobiety Zofii. Losy jej i jej bliskich, ucieczka, zmaganie się z codziennym życiem, próba pomocy chorym, rannym, rozstania.. to tylko nieliczne wątki. Ciekawie "zbudowana" książka, na zasadzie kontrastu między rzeczywistością, a czasami wojny, pokazująca zmiany w konkretnych miejscach. Nic ich nie oszczędziło, tylko ludzka pamięć..

Bardzo mi się podobała ;) Polecam wszystkim, którzy lubią książki tej autorki, a zwłaszcza jeśli przeczytali "Pozwólcie nam krzyczeć".

Ciżemka | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Ksiązka o wojnie napisana inaczej, skłoniła mnie do przeszukania informacji o lasach janowskich, WerWloF-ie, Windsturm. Bohaterka dla mnie symboliczna. Kilka głównych wątków dla mnie wspólnych z Stangret, Jaśnie Pani. Jest też dwór, kobieta czekająca, ruch oporu i bohater LWP. Jedno, czego nie potrafię zrozumieć :), dlaczego autorka w obydwóch powieściach uśmierca inteligencję przedwojenną, a stawia na piedestale "klasę robotniczo-chłopską", Chociaż do postaci Emila nic nie mam.