NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego

Okładka książki NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego Joseph O'Connor (ur. 1948), John Seymour
Okładka książki NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego
Joseph O'Connor (ur. 1948)John Seymour Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Zysk i S-ka
2008-01-01
2008-01-01

Okładka książki NLP. Szkolenie menedżerów i trenerów Joseph O'Connor (ur. 1948), John Seymour
NLP. Szkolenie... Joseph O'Connor (ur...

Rewelacyjna, praktyczna, do wykorzystania przy dobrym wczytaniu - niemalże od razu.

Bzdury

Bzdury

Dla mnie wiadomości z tej książki rewelacja.

Dla mnie wiadomości z tej książki rewelacja.

Książka jest dość ciekawie napisana i zawiera, jak sam tytuł sugeruje podstawowe wiadomości dotyczące NLP. Lektura przydatna osobie, która dopiero rozpoczyna przygodę z NLP, bowiem są tam wyjaśnione pojęcia, którymi specjaliści z tej dziedziny rozwoju osobowości się posługują.
Warto przeczytać, jeśli się jest zainteresowanym poszukiwaniem innych sposobów myślenia, zmianą sposobu postrzegania siebie, otaczającego świata, szukaniem doskonałości...:)
Książka może zainteresować czytelnika podjętym tematem. Jednakże myślę, że bez udziału w szkoleniach z zakresu NLP, wiele informacji w niej zawartych zostanie zwyczajnie niewykorzystanych.

Książka może być dobra pod warunkiem , że było się już na jakimś szkoleniu praktycznym . W innym przypadku ciężko tylko na podstawie tej książki wdrożyć w życie te wszystkie techniki . Polecam skorzystać z pomocy kogoś kto już potrafi " kotwiczyć" emocje i aby pokazał jak to wygląda w praktyce

Kilkukrotnie przy okazji różnych sytuacji zetknąłem się z terminem NLP i chęć zbadania co kryje się pod tą tajemniczo brzmiącą nazwą skusiła mnie do sięgnięcia po tą pozycję. Trochę sceptycznie podchodziłem do treści zawartych w tej książce, ale nie byłem zamknięty na nową wiedzę. Miałem wyobrażenie o tym, że dzięki NLP możliwym będzie wywieranie większego wpływu na ludzi i ukierunkowywanie ich na jakieś działanie, tak aby nie czuli, że są kontrolowani. Po części jest to prawda, ale w tej książce nie znajdziecie konkretnych informacji jak to robić. :) Książka ma charakter poglądowy. Jedną z głównych idei NLP jest zrozumienie i obserwacja ludzkich zachowań, w tym także swoich i umiejętne wykorzystanie zdobytej w ten sposób wiedzy, aby móc pracować nad swoją osobowością, potrafić kontrolować emocje i zachowania. Książek na ten temat jest na rynku wiele. Wydaje mi się, że akurat ta książka jest dobrą pozycją, aby zaznajomić się z tematem i w łagodny sposób wpłynąć na wody wiedzy o NLP. Kilka technik przedstawionych w tej książce było mi znanych, jakkolwiek nie potrafiłem ich nazwać, pojawiło się też trochę ćwiczeń i przykładów jak zastosować opisywane treści w praktyce. Duży plus za to, bo przede wszystkim chodzi własnie o możliwość wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Nie mogę napisać, że książka zmieniła sposób postrzegania przeze mnie świata, ale dla zainteresowanych tematem z pewnością znajdzie się coś ciekawego.

zupełnie nie moja bajka, mimo kilku podejść nie mogłam przez nią przebrnąć. Aż chce się rzec - co za dyrdymały.

Jakoś poza beletrystyką zaglądam coraz częściej do książek, które poszukują odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Jedną z takich pozycji jest książka "NLP Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego", którą popełnili Joseph O'Connor i John Seymour.

Może zacznę od tego, że chciałabym wytłumaczyć o co tak naprawdę chodzi autorom tej książki. Sama nazwa, choć brzmi dość tajemniczo, składa się z trzech elementów. Neuro - związane jest z naszym układem nerwowym i procesami myślowymi, które w organizmie zachodzą. Lingwistyczne - dotyczy języka, który pozwala nam komunikować myśli i oddziaływać słowami na innych. Programowanie - nawiązuje do pewnego rodzaju nawyków, które w sobie wykształcamy i które możemy w sobie wypracować.

Przyznam szczerze, że czytając tę książkę, miałam wrażenie, że poruszam się po delikatnej tematyce w dość bezduszny sposób. Książka jest bardzo fachowa, co nie znaczy, że trudna w odbiorze. Autorzy posługują się wieloma ułatwiającymi zrozumienie rozwiązaniami. Metody, o których piszą wizualizują, w książce jest wiele schematów i rysunków, a trudniejsze fragmenty wzbogacone są przykładami. Muszę przyznać, że już dawno nie czytałam tak dopracowanej o wszelkie szczegóły pozycji. Co do jakości, nie mam najmniejszych wątpliwości, że jest to książka godna polecenia i warta uwagi. Szczególnie dla tych, którzy chcieliby zgłębić tę tematykę.

Sama metoda neurolingwistycznego programowania do mnie nie przemawia. Uważam, że sposób, który przedstawiają jej twórcy, jest zbyt powiązany z manipulacją. Jestem przekonana, że firmy marketingowe, korporacje i trenerzy personalni posługują się tą metodą, gdyż jest ona niewątpliwie dość agresywna.

Co do skuteczności NLP mam ambiwalentne uczucia, bo uważam, że autorzy wskazują na pewne prawdy związane z naszym zmysłowym postrzeganiem świata, z nawykami, które możemy w sobie wypracować od nowa, ale wszystko wymaga czasu i chęci. Chęci związanej z wyruszeniem do wnętrza siebie i z budowaniem od nowa swoich przyzwyczajeń. Może się to wiązać z poszukiwaniem przykrych emocji, z których powinniśmy się oczyścić, by budować coś lepszego. Uważam, że to trudne.

Z pełną odpowiedzialnością chciałabym polecić tę książkę wszystkim, którzy poszukują sposobów skutecznego działania i samorealizacji. To książka, która rzetelnie prezentuje jedno z wielu rozwiązań. Być może będzie ono dla Ciebie ciekawą propozycją..

Można powiedzieć zupełne przeciwieństwo wszelkich porad dotyczących zagłębiania się w teraźniejszości.
Warto znać te techniki, ale z wykorzystywaniem to już każdy szuka tego, co mu pasuje.

Książka dobrze wyjaśnia zagadnienia NLP w prosty do zrozumienia sposób. Jest bardzo dobra dla kogoś kto chce się dowiedzieć co to jest NLP. Polecam.

• Psychologia
  • Niedoczytane
  • Ezoteryka

John Seymour NLP. Wprowadzenie do programowania neurolingwistycznego Zobacz więcej