Cień doskonały

Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Cykl: Nocny Anioł (tom 0.5)
Wydawnictwo: Mag
Perfect Shadow
fantastyka, magia, przygoda
Michał

Poznajcie początki historii Durzo Blinta, które zostały opisane w tej oryginalnej mikropowieści. Akcja „Cienia doskonałego” jest osadzona w świecie trylogii „Anioła Nocy”, stworzonej przez bestsellerowego autora Brenta Weeksa. Gaelan Gwiezdny Żar jest farmerem, szczęśliwym w roli męża i ojca; wiedzie żywot ostrożnego, spokojnego i prostego człowieka. Jest także nieśmiertelny i nie ma sobie...

Gaelan Gwiezdny Żar jest farmerem, szczęśliwym w roli męża i ojca; wiedzie żywot ostrożnego, spokojnego i prostego człowieka. Jest także nieśmiertelny i nie ma sobie równych w sztuce wojny. Na przestrzeni stuleci nosił wiele twarzy, żeby ukryć swój dar, ale nie nadaje się na człowieka, który nie rzuca się w oczy – zbyt często zostaje bohaterem i jego imiona przechodzą do legendy: Acaelus Thorne, Yric Czarny, Hrothan Żelaznoręki, Tal Drakkan, Rebus Zwinny.
Gaelan zostaje zmuszony do przyjęcia zlecenia od pięknej kurtyzany, a zarazem władczyni świata przestępczego, Gwinvere Kireny, polegającego na zlikwidowaniu najlepszych zabójców świata. Wtedy okazuje się, że wiedza, którą posiadł, może zniszczyć wszystko, w co dotąd wierzył.

źródło opisu: Wydawnictwo MAG, 2012

źródło okładki: http://www.mag.com.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1302

Początki zabójczej współpracy

„Cień Doskonały” Brenta Weeksa to nie jest samodzielna powieść i jako taka nie może być rozpatrywana. Można go uznać co najwyżej za nowelę, nieco bardziej rozbudowane opowiadanie, ściśle powiązane z wcześniejszymi powieściami tego autora.

Historia ta jest prequelem świetnie znanej polskim fanom Trylogii Nocnego Anioła. Akcja toczy się kilkanaście lat przed wydarzeniami opisanymi w powieści „Droga Cienia”. Tym razem głównym bohaterem nie jest Kylar Stern, który w trylogii odgrywa pierwszoplanową rolę, ale jego nauczyciel Durzo Blint, znany pod wieloma imionami, ale w tej noweli jako Gaelan Gwiezdny Żar.
Cała historia ma kilka przeplatających się wątków. Tym najważniejszym jest bez wątpienia pierwsze spotkanie Durzo z Gwinverą Kireną, znaną też jako Mama K. Dowiadujemy się w jaki sposób się poznali i jak Durzo pomógł jej dojść do pozycji, z której znamy ją w Trylogii. Oprócz tego dowiadujemy się nieco więcej o przeszłości Durzo Blinta, jego rodzinie, pochodzeniu oraz poznajemy kolejne szczegóły z historii cesarza Jorsina Alkestesa. Zobaczymy też Blinta w akcji oraz w obronie swojego ka’kari.

Nowela jest bardzo krótka, choć szczelnie wypakowana dynamiczną akcją. To zaledwie około stu dziesięciu stron i to wypełnionych naprawdę bardzo dużą czcionką. Fani niewątpliwie docenią styl Brenta Weeksa i z przyjemnością zanurzą się w mroczny półświatek Trylogii Nocnego Anioła. Choć nowela jest tak krótka, to jednak udało mi się wyłowić całe mnóstwo smaczków, a zapewne sporo przegapiłem, bo wątki przeplatają się bez szacunku dla chronologii wydarzeń. Z jednej strony utrudnia to zrozumienie całości (choć po zakończeniu takie a nie inne ułożenie fragmentów wydaje się sensowne), ale z drugiej strony sprawia, że do „Cienia Doskonałego” chce się wracać, by upewnić się, że nie zgubiliśmy żadnych szczegółów.

Nowela jest propozycją tylko i wyłącznie dla fanów przygód Kylara Sterna, Durzo Blinta i Gwinvery Kireny. Nie chodzi tu o poziom literacki. Po prostu bez znajomości trylogii trudno połapać się w bogactwie świata, a Brent Weeks nie traci czasu na wyjaśnienia, wychodząc z założenia, że czytelnik zapoznał się z jego wcześniej wydanymi powieściami. Z drugiej strony przeczytanie „Cienia Doskonałego” przed lekturą trylogii zaspojleruje całe mnóstwo wątków, bo podaje kawa na ławę całe mnóstwo informacji, które czytelnik wspólnie z bohaterami odkrywa przez trzy kolejne tomy trylogii.

Krzysztof Krzemień

Marcin | 2019-06-13

Opowiadanie dołączone do pierwszego tomu cyklu. W sumie jest nawet fajne, ale po kapitalnej oryginalnej pierwszej części tej trylogii opowiadanie nie robi takiego wrażenia. Z resztą ja nie przepadam za krótką formą, nawet jeśli jest osadzona w uniwersum, które lubię.

Secret_Violence | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Liczyłam na więcej przygód Durzo, ale i tak fajnie, że dostaliśmy chociaż część jego historii.

kasia_uc | 2018-11-06
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 2016 rok

Szkoda papieru...

kryloc | 2018-09-05
Przeczytana: 03 września 2018

Wszystko Z tej serii mi się podoba:)

Maksymilian | 2018-08-20
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo fajne urozmaicenie trylogii Nocnego Anioła.

Lucious_the_Layle | 2018-05-12
Na półkach: Przeczytane, Ebook, 2018r.
Przeczytana: 11 czerwca 2018

To naprawdę wydrukowano jako książkę?

lupus1981 | 2018-03-18
Na półkach: Przeczytane, Fantasy

Krótki prequel do trylogii Nocnego Anioła. Warto zacząć przygodę z Durzo Blintem od tej noweli. Jest to dobry wstępniak do tego co dzieje się dalej, wyjaśnia kilka spraw dzięki czemu czyta się trylogię z większym zrozumieniem.

BugajPCMR | 2017-07-28
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Przeczytałem zaraz po pierwszym tomie i nie byłem zachwycony, nic szczególnego nie utkwiło mi w pamięci, a Drogę Cienia pamiętam bardzo dobrze. Czułem się jakbym czytał jakieś tanie romansidło :/

ilo99 | 2017-05-06
Na półkach: Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 06 maja 2017

Okładka głosi, że „poznamy początki historii Durzo Blinta, opisane w tej mikropowieści”, lecz ci, którzy liczą na wyjaśnienie wszystkich zagadek związanych z biografią tej nietuzinkowej postaci, srodze się rozczarują. Autor, stosując swoją ulubioną manierę, gdy tłumaczy skąd wzięło się miano Rebusa Zwinnego czy Galeana Gwiezdnego Żaru, hojną ręką dorzuca kolejne tajemnice. Pobudzona ciekawość czytelnika sprawia, że w kilka chwil przeczyta tę cieniutką książeczkę i będzie się gorliwie rozglądał za dalszym ciągiem. Najurokliwsza jest scena przygotowań do wyjścia z domu kurtyzany i zabójcy. Ich działania się przeplatają a stroje uzupełniają. Niezwykle plastyczny obraz. Niestety, obawiam się, że ta nowela będzie trudnym orzechem do zgryzienia dla tych, którzy nie czytali trylogii „Anioła Nocy”.

karus133 | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Krotki zlepek historii odnośnie Durzo Blinta i tego jak poznał Gwinvere. Jak dla mnie za krótki. Możnaby napisac całą książkę o historii Durzo a nawet i wiecej. Czuje niedosyt. Cos tam zostało wyjaśnione ale mniej niż więcej