W Królestwie Galicji i Lodomerii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
galicja, kraków, zabór austriacki
historia
Dzieckokwiatu

"Kiedy się wspomina Galicję dziś, to jest z górą pół wieku po pierwszej wojnie światowej i upadku monarchii austriackiej, oddzielenie prawdy od legendy przychodzi nieco łatwiej niż ongiś. Legenda dawna już bowiem wyblakła i straciła na atrakcyjności. Wzrastała ona razem z koncepcja galicyjskiego Piemontu w drugiej połowie XIX wieku, rozwijała się dalej wespół z ludźmi, którzy przeżyli swoją młodość pod rządami miłościwie panującego cesarza Franciszka Józefa I i do późnej starości zachowali tylko wspomnienia liberalizmu, dobrobytu i stabilizacji. Im bardziej burzliwy okres nastąpił potem, tym mocniej sublimowała się legenda galicyjska. W świadomości tego odchodzącego już pokolenia mundur austriacki rzadko, kiedy kojarzył się z pojęciem zaboru i przemocy, natomiast stał się rekwizytem monarchii nieco operetkowej, trochę z Franciszka Lehara, troche z Jarosława Haśka" /St.Grodziski.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jepek | 2015-06-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 czerwca 2015

Początkowo książka mnie nie wciągnęła (prawdopodobnie przez rozdział o geografii), jednak kiedy zagłębiłem się w kolejne strony, zmieniłem całkowicie nastawienie. Nie dość, że jest (chyba) wszystko co najważniejsze o Galicji, to zostało jeszcze sporo wiedzy na temat historii powszechnej przemycone. W dodatku nie raz zdarzyło mi się zaśmiać dzięki fajnym cytatom, fragmentom czy opisom.

Dzieckokwiatu | 2012-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Lekkie pióro Grodziskiego, idealnie dobrane fragmenty wspomnień, do tego dobrze opracowana faktografia łączą się w cudownie trzy godziny lektury zakończonych pełną satysfakcją. Nie dość, że się dokształciłam to jeszcze uśmiałam. Pozwolę sobie zacytować:

Mowa Dzieduszyckiego, którą wygłosił podczas bankietu z okazji wieloletniej działalności Franciszka Smolki na stanowisku przewodniczącego parlamentu austriackiego:
"Starożytni Grecy - przemówił uroczyście, na stojąco, z kielichem wina w ręki - wierzyli, że nowo narodzone dziecko całuje Muza, jeśli ucałuje w czoło to wyrośnie z niego mędrzec; jeśli w usta lub w oczy - słynny mówca lub znakomity malarz. Gdzież Ciebie, dostojny jubilacie, musiała ucałować Muza, skoro od tylu lat zasiadasz na fotelu prezydenta Rady Państwa?"