Dzień tryfidów. Poczwarki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Science Fiction". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Solaris
The Day of the Triffids. The Chrysalids
fantastyka, tryfidy, s-f
Oceansoul

Dwie klasyczne powieści brytyjskiego pisarza Johna Wyndhama, obie pokazują post-apokaliptyczną Ziemię i kondycję człowieka w chwili zagrożenia całego gatunku. DZIEŃ TRYFIDÓW - sfilmowana w 1963, a w 2009 powstał serial TV. Ludzkość wyhodowała drapieżną roślinę, potrafiące poruszać się tryfidy . Pech chce, że w wyniku przejścia przez niezwykły rój meteorów ludzkość zapada na ślepotę i zdana...

DZIEŃ TRYFIDÓW
- sfilmowana w 1963, a w 2009 powstał serial TV.
Ludzkość wyhodowała drapieżną roślinę, potrafiące poruszać się tryfidy . Pech chce, że w wyniku przejścia przez niezwykły rój meteorów ludzkość zapada na ślepotę i zdana jest na łaskę tych nielicznych, którzy wzrok zachowali, a także na szybko rozmnażających się tryfidów.

POCZWARKI
- inna katastroficzna powieść. Akcja dzieje się w Ameryce Północnej na Labradorze, sześć wieków po Cierpieniu, które zesłał Bóg na Starych Ludzi. Niewielka kraina ze wszystkich stron otoczona jest złym krajem, a mutacje niszczą plony, ulega im też wielu ludzi. Ludzie obdarzeni przez los wyglądem dalekim od boskiego wizerunku, znikają z kolonii.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2010

źródło okładki: http://wydawnictwosolaris.pl/

Kamil Adam | 2013-08-24
Przeczytana: 30 sierpnia 2011

Miałem kiedyś okazje, a wręcz przyjemność, wypożyczyć i przeczytać "Dzień Tryfidów". Uznałem, że książka jest w porządku i warto ją jeszcze kiedyś przeczytać. Postanowiłem dokonać zakupu owej pozycji, więc szukałem we wszystkich księgarniach... Szukałem długo, szukałem wytrwale, szukałem... Znalazłem to wydanie. Dwie powieści Wyndhama w jednej książce - Tryfidy i "Poczwarki". Tą pierwszą przeczytałem oczywiście dwa razy, a tej drugiej ani razu. No po prostu olałem ją. Ostatnio usiadłem i postanowiłem, że w końcu ją jednak zjem.
Już przy trzecim rozdziale byłem zły, że pozwoliłem "Poczwarkom" tak długo zbierać kurz na półce. Żałuję teraz, że nie przeczytałem tego wcześniej, bo bije na głowę Tryfidy i to jak! Polecam.
Finito.

addam23 | 2016-04-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Miła niespodzianka. Całkiem przyjemne lektury, podczas gdy spodziewałem się raczej podstarzałych remotek dawno zapomnianego autora.
Mamy dwie mikropowieści.
"Dzień Tryfidów" - klasyczne postapo. Świat po katastrofie. Rozpoczynanie życia na nowo, w beznadziejnej niemal sytuacji i bez wielkich perspektyw na przyszłość. Jeśli ktoś jest oczytany w tym gatunku (ja czytałem niewiele), historia może wydać się wtórna (choć biorąc pod uwagę datę wydania - to z niej często kopiowano). Jest w niej jednak jedna rzecz, jeden świetny pomysł, który zaskakuje do dzisiaj. Kreacja Tryfidów - bardzo antropomorficznych roślin.
Moja ocena: 6+/10

"Poczwarki" - ciekawa historia i obraz zdegradowanego społeczeństwa po katastrofie nuklearnej, w którym to największym 'grzechem' stają się wszelkiego rodzaju dewiacje i mutacje. Do dzisiaj historia może się bardzo podobać i zawstydzać oryginalnością współczesnych autorów.
Ocena: 8-/10

Największą siłą stylu Wyndhama, jest to, że autor nie stara się stworzyć...

anettaja | 2014-01-12
Przeczytana: grudzień 2013

Ciekawa książka, akcja nie jest szczególnie wartka ale sama pozycja uczy tolerancji. Obojętnie na nią czytelnik na pewno nie zareaguje - wprost razi niesprawiedliwością. Godna polecenia - choć "dzień tryfidów" jest o niebo lepszy.

Beefdolf | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Dzień Tryfidów przeczytałem i jestem zadowolony, w fotel nie w gniotło, ale wyobrażam sobie jak musiało wgniatać kilkadziesiąt lat temu..
Poczwarki przemęczone.. niedokończone..
Miasto Ślepców- podobna tematyka i ciekawsza powieść.

lukas83 | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Ocena szczegółowa.

Dzień tryfidów 6,5/10

Poczwarki 8/10

Jestem mile zaskoczony tą drugą powieścią. Fajnie opisany fanatyzm religijny w czasach upadku ludzkości. Taki fanatyzm można by znaleźć w obecnych czasach, niestety.

qcdorota | 2017-08-21
Przeczytana: 23 grudnia 2016

"Dzień tryfidów" należy do klasyki science fiction i to ten tytuł zachęcił mnie do sięgnięcia po prozę Wyndhama. Jednak z tego dwupaku, to "Poczwarki" bardziej przypadły mi do gustu. Co nie znaczy, że "Dzień tryfidów" nie jest warty przeczytania.

| 2013-01-11
Przeczytana: 10 listopada 2012