Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej

Tłumaczenie: Bartosz Lewandowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja Piłarska Złota Jedenastka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Polityka
Inverting the Pyramid. The History of Football Tactics
978-83-62148-37-0
sport
Mini

Jonathan Wilson wziął na warsztat historię piłkarskiej taktyki. W zamierzchłej przeszłości trudno było odróżnić futbol od rugby, a gra w defensywie uważana była za niemęską. W czasach najnowszych - najtęższe piłkarskie głowy przyznają, że jeśli chodzi o ustawienie i sposób gry piłkarzy, wiele nowego wymyślić się już nie da, choć końca ewolucji taktyki nikt jeszcze nie ośmielił się ogłosić.
Przedzierając się przez fakty, statystyki, analizy, ale również i anegdoty, Wilson szuka odpowiedzi na pytania, które miłośników futbolu nurtowały od zawsze: wygrywać, czy po prostu grać pięknie w piłkę? Czy na boisku da się pogodzić walory fizyczne z umiejętnościami technicznymi? Jak pielęgnować w zawodnikach indywidualne zdolności, by nie osłabiać drużyny? Czy z gromady wyrobników da się stworzyć niepokonany zespół? Czy trzeba przepraszać za zwycięstwa odniesione za wszelką cenę?
Ta książka to równocześnie zbiorowy portret piłkarskiego trenera – fanatyka opętanego myślą o zwycięstwach, które nie są dziełem przypadku, ale efektem przemyślanego planu. Poznajemy tych, którzy pomogli wytyczać nowe punkty w dziejach piłkarskiej ewolucji i którzy wynieśli piłkę nożną, niegdyś podwórkową grę, do rangi dyscypliny naukowej.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://skleppolityki.pl/pl,product,13414326,jonath...»

Kamil Kołodziej | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Mimo, że tytuł nie zachęca do przeczytania jest to świetna książka , która opisuje tak naprawdę historię futbolu od strony zmieniającej się z biegiem lat taktyki piłkarskiej, polecam.

Le_h_muet | 2014-08-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Kibicem piłkarskim nie jestem i za piłką nożną nie przepadam. Od czasu do czasu, zazwyczaj przy okazji wielkich piłkarskich imprez, jakiś mecz obejrzę. W trakcie mistrzostw świata w Brazylii zacząłem się zastanawiać, czy za futbolem kryję się coś więcej, niż wielkie piłkarskie gwiazdy, wysiłek fizyczny i szczęście. Z takim nastawieniem sięgnąłem po książkę Wilsona, by się o tym przekonać. Muszę przyznać, że zmieniła ona moje postrzeganie futbolu, jednak lektura jej była trochę męcząca. Dużo nazwisk trenerów, piłkarzy, wiele drużyn. Taki laik jak ja był w tym wszystkim trochę zagubiony. Najwięcej na lekturze tej książki skorzystają osoby, które historią piłki nożnej się interesują, znają słynne mecze i mają jakiekolwiek pojęcie o taktyce piłkarskiej.
Poważną wadą książki, przynajmniej jej polskiego wydania, jest jej tłumaczenie i redakcja. Urwane zdania, błędy stylistyczne i składniowe - to wszystko dodatkowo utrudnia lekturę.

Michał | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla takich pasjonatów futbolu, jak ja. Ciekawe spojrzenie na taktykę piłkarską, która jest niezbędnym elementem każdego widowiska piłkarskiego. Od początków i ustawienia z dwoma obrońcami i pięcioma napastnikami, do czasów obecnych gdzie czasami nie ma w składzie klasycznego atakującego.

Python | 2013-10-24
Przeczytana: 2013 rok

czy można pisać w interesujący sposób o... TAKTYCE PIŁKARSKIEJ...? można , i to jest niesamowite!

kubuku | 2014-10-22

Biblia.

g21 | 2012-07-09
Przeczytana: marzec 2011

Jedna z najlepszych książek o tematyce piłkarskiej. Polecam oryginalną wersję językową.

4me2fun | 2017-05-04
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam