Chrześcijaństwo antyczne

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia Religiologica, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
978-83-233-2278-8
religia
Revenga

Początki każdej religii są najbardziej intrygujące. Nie dziwi zatem, iż problematyka starożytności chrześcijaństwa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem badaczy. Rozprawy składające się na prezentowane Czytelnikowi dzieło zbiorowe dotyczą wyłaniania się nowej myśli w obrębie zastanej tradycji religijnej, zyskiwania przez nią zwolenników i wypracowywania kryteriów ortodoksji. Autorzy tomu – do których, obok uznanych autorytetów, zaliczają się też obiecujący religioznawcy młodszego pokolenia – ukazują rozmaite aspekty kształtowania się podstaw doktrynalnych chrześcijaństwa. Analizują rozważania teologiczne i filozoficzne intelektualistów chrześcijańskich w ich dyskusjach z adwersarzami. Nie zabrakło jednak i innych rozpraw, choćby na temat apokryficznej Ewangelii Judasza czy funkcjonowania instytucji proroków w dwóch pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2007.

źródło okładki: www.wuj.pl

Karl | 2017-09-05